Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Anifilm 2024 vyhlásil vítěze mezinárodních soutěží a vstupuje do finále

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm se blíží do finále, v aule G Liberecké technické univerzity dnes proběhne slavnostní předávání cen v mezinárodních soutěžích jednotlivých filmových i herních kategorií.

V mezinárodních soutěžních sekcích se utkalo 10 celovečerních filmů, 28 krátkých filmů, 26 filmů studentských, 25 videoklipů, 22 abstraktních a nenarativních snímků a letošní výběr VR projektů by poprvé rozdělený na 7 filmů v soutěži a 5 v panoramě. V mezinárodním klání soutěžilo také 15 počítačových her.

Cenu v mezinárodní soutěži celovečerních filmů získal film Linda chce kuře! italsko-francouzského autorského dua Chiara Malta a Sébastien Laudenbach, porota jej ocenila slovy „Zvolený snímek překvapil, okouzlil a pobavil všechny členy poroty. Charakterizuje ho výjimečný scénář s neočekávanými dějovými zvraty, ostře vykreslené postavy, skvělý humor a originální a velmi dobře fungující výtvarná stránka. Herecké výkony jsou prvotřídní, plné energie a vtipu.“  Film vypráví příběh Paulette, která si uvědomí, že nespravedlivě potrestala svou dceru Lindu. Aby to napravila, slíbí jí, že jí udělá její oblíbené kuře s paprikami, ačkoli vlastně neumí vařit. To ale není největší problém. Paulette musí hlavně vyřešit, kde sežene kuře, když všechny obchody zrovna stávkují. A co když bude kuře poněkud divoké a způsobí řadu bláznivých situací? Komedie se širokým diváckým záběrem na Anifilmu pobavila nejen děti ale také dospělé diváky.

V kategorii krátkých filmů zvítězil polský snímek Zima režisérského tandemu Tomek Popakul a Kasumi Ozeki. Porota své rozhodnutí zdůvodnila takto: „Střet mezi chladnými tradicemi života na vesnici s mužnými rituály a hřejivým osobním příběhem mladé Anky v nás rezonoval ještě dlouho po zhlédnutí filmu. Jde o umělecky jedinečnou a divokou kontemplaci míst, z kterých byste rádi odešli, ale už vám stihly zanechat stopy na duši.

Ze studentských filmů porota vybrala film Východní déšť z Estonské akademie umění v Tallinu, který natočila režisérka Milly Yencken. Porota snímek i jeho zpracování ocenila slovy: „Tento vizuálně ohromující film má obrovskou emocionální hloubku. Od samého začátku nás s každým dalším tahem štětce a zvukem zvonu vtahoval čím dál víc.“ Mezi nenarativními a abstraktními animacemi uspěl a získal hlavní cenu režisér Côme Lorans za snímek Crypto(zoïque), v němž s pomocí abstraktní animace zkoumá vývoj planety. A cena za nejlepší videoklip cestuje do Jižní Koreje, získal ji režisér Jin Woo za video Hilgeum: Illusion. V kategorii VR filmů uspěli režisérka Marion Burger a režisér Ilan Cohen s filmem Imperátor, který nás posílá na cestu do mysli muže trpícího afázií. V soutěži počítačových her v kategorii nejlepší počítačová hra pro děti zvítězila hra Daniela Benmerguiho Storyteller a cenu za nejlepší výtvarný počin v počítačové hře si odnáší hra Dordogne studia Un Je Ne Sais Quoi, UMANIMATION. V průběhu festivalu o jedné ceně rozhodli svým hlasováním i diváci. A jimi udělovanou diváckou Cenu Libereckého kraje získal studentský film I Will Die in This House režisérky Adriany Bendžalové z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

O oceněných filmech v mezinárodních soutěžích rozhodovali renomovaní porotci a porotkyně a mnozí z nich na festivalu také představili svou tvorbu a aktivity v oblasti animovaného filmu. Byli mezi nimi například kanadský experimentátor Steven Woloshen, proslavený svými filmy vytvořenými přímo na filmový pás či belgická režisérka Emma de Swaef, pracující s plstěnými loutkami. Pravidelní diváci Anifilmu ji budou znát díky oceňovaným filmům Ach, Willy… a Ten báječný koláč. V porotě dále zasedli Milorad Krstić, režisér celovečerního filmu Sběratel Ruben Brandt, britský režisér Hugh Welchman, spolutvůrce filmů S láskou Vincent a Jagna, a producentka Alena Vandasová, která má na kontě mimo jiné filmy Darii Kashcheevy Dcera a Electra.

Už na slavnostním zahájení Anifilmu byly předány ceny národní soutěže Český obzor, o jejichž vítězích svým hlasováním rozhodovala Rada animovaného filmu. Cenu Nadace PPF pro nejlepší český krátký a celovečerní film získal Filip Pošivač s loutkovým filmem Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Tentýž režisér a jeho film byl oceněný i Cenou České televize za nejlepší české animované dílo, což je cena udělovaná napříč všemi kategoriemi. Cenu pro nejlepší studentský film získala režisérka Daria Kashcheeva s filmem Electra. Nejlepším seriálem je pilotní díl série Veggierado od režiséra Jana Bubeníčka. Cenu za nejlepší české zakázkové dílo si odnesl Marek Berger s působivým spotem Rychlé šípy slaví 85 let a nejlepším českým videoklipem se stal svérázný Prezident Lourajder: Lunapark režiséra Mateje Mihályiho.

V rámci Anifilmu proběhl také druhý ročník pitchingu Grantu Českého obzoru za podpory Nadace PPF, jehož cílem je finanční podpora výroby české autorské profesionální krátkometrážní animované tvorby Podporu získaly celkem čtyři projekty a to Period Drama režisérky Michaely Mihalyiové, Happy Epi režisérky Noemi Valentíny, Princezna a vlk režisérky Michaely Hoffové a posledním oceněným projektem je Dagon, který připravuje režisér Prokop Wilhelm

Stručně o programu letošního Anifilmu
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhl v Liberci ve dnech 7. až 12. května. V mezinárodní a národní soutěži se jako každý rok představila ta nejlepší a nejnovější tvorba, která v současné světové animaci vzniká. Hlavními tématy festivalového nesoutěžního programu byly voděná loutka ve filmu a výtvarné umění v animaci. Nechyběl tradiční dětský a rodinný program Animo a festival nezapomněl ani na oblíbenou Půlnoční animaci, která ale naopak pro děti určená nebyla. Bilance zrekapitulovala loňskou animovanou celovečerní sezónu a v sekci Východní přísliby se představila gruzínská tvorba. V programu byly čerstvě zrestaurované filmy v sekci Oprášená klasika, k vidění byly krátké filmy nominované na letošní Oscary. V Dílnách animace si nejen děti mohly vytvořit vlastní animovaný film, festival nabídl také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních i jiných her, které bylo možné si vyzkoušet v Game zóně. Nechyběly výstavy, koncerty, divadla, ruchové a dabingové studio. Zájem byl i o akce industry programu, který zahrnoval přednášky, masterclassy či kulaté stoly.

Festival by pochopitelně nedával žádný smysl bez toho nejdůležitějšího – všechny programy letošního Anifilmu navštívilo přes 36 000 diváků a divaček.

OCENĚNÉ SNÍMKY ANIFILMU 2024
Mezinárodní soutěž celovečerních filmů
Porota: Hugh Welchman (Velká Británie), Milorad Krstić (Slovinsko), Alena Vandasová (ČR)

Nejlepší celovečerní film
Linda chce kuře!
(Linda veut du poulet! / Chicken for Linda!)
režie: Chiara Malta, Sébastien Laudenbach
Francie, Itálie, 2023, 76 min
Technika: 2D počítačem
Producenti: Dolce vita films, Miyu Productions

Zdůvodnění poroty:
Porota se rozhodovala mezi několika velmi dobrými filmy, ale jen jeden byl výjimečný. Proto jsme se rozhodli udělit jednu cenu za nejlepší celovečerní film, a to v kategorii nejlepší celovečerní film pro děti, který ale vynikne i jako film pro dospělé publikum. Zvolený snímek překvapil, okouzlil a pobavil všechny členy poroty. Charakterizuje ho výjimečný scénář s neočekávanými dějovými zvraty, ostře vykreslené postavy, skvělý humor a originální a velmi dobře fungující výtvarná stránka. Herecké výkony jsou prvotřídní, plné energie a vtipu. Vše pak propojuje velmi aktuální a současné téma urbanizovaného konzumeristického světa, konkrétně naše odcizení od jídla, které jíme. Postavy snímku se potýkají s problémem, jak zabít kuře, a film tak nejen že nutí k zamyšlení a věnuje se filozofickým otázkám, ale je i neobyčejně zábavný a bravurně natočený. Gratulujeme tvůrcům k tomuto úspěchu a děkujeme jim za film.

Synopse filmu:
Paulette si uvědomí, že nespravedlivě potrestala svou dceru Lindu. Aby to napravila, slíbí jí, že jí udělá její oblíbené kuře s paprikami, ačkoli vlastně neumí vařit. To ale není největší problém. Matka musí hlavně vyřešit, kde sežene kuře, když všechny obchody zrovna stávkují. A co když bude kuře poněkud divoké a způsobí řadu bláznivých situací? Komedie se širokým diváckým záběrem, která pobaví děti a spoustou výjevů a detailů také dospělé diváky, si už v loňské a letošní festivalové sezóně vydobyla významné místo. Nejenže získala cenu pro nejlepší celovečerní film v Annecy, ale byla také nominována na cenu César a na nejlepší celovečerní animovaný film na Evropských filmových cenách. Snímek italsko-francouzského autorského dua Chiara Malta a Sébastien Laudenbach je příjemně hravý, ladně animovaný a díky barevnému odlišení postav a výtvarné zkratce tak trochu atypický. Film je přesto divácky dobře přístupný, s nadhledem reflektuje těžkosti ve vztahu a komunikaci dětí s jejich rodiči.

Mezinárodní soutěž krátkých filmů
Porota: Mariam Kandelaki (Gruzie), André Eckardt (Německo), Emma De Swaef (Belgie)
Nejlepší krátký film
Zima
(Zima / Winter)
režie: Tomek Popakul, Kasumi Ozeki
Polsko, 2023, 26 min
Technika: kresba na papír
Producent: Yellow Tapir Films

Zdůvodnění poroty:
Střet mezi chladnými tradicemi života na vesnici s mužnými rituály a hřejivým osobním příběhem mladé Anky v nás rezonoval ještě dlouho po zhlédnutí filmu. Jde o umělecky jedinečnou a divokou kontemplaci míst, z kterých byste rádi odešli, ale už vám stihly zanechat stopy na duši.

Synopse filmu:
Roste to pomalu jako rampouch, který jednoho nutně spadne a rozbije se. Anka miluje kočky. A Ježíše. V zimním tichu zamrzá laguna a vše nevyřčené se dere na hladinu jako praskliny v ledu. Tato filmová mozaika znázorňuje malou rybářskou vesnici, kde jsou lidé a zvířata závislí jeden na druhém v křehké rovnováze hřejivé laskavé péče a chladné emocionální krutosti. Děsivý příběh o osamělosti.

Zvláštní uznání poroty
Kouzelné putování
(Wander to Wonder)
režie: Nina Gantz
Nizozemsko, Belgie, Francie, 2023, 13 min 50 s
Technika: stop-motion
Producenti: Circe Films, Kaap Holland Film, Beast Animation

Zdůvodnění poroty:
Tato hřejivá pocta krásným dětským seriálům ze sedmdesátých a osmdesátých let nás okouzlila ladnými pohyby a výrazy postav, které nádherně kontrastují s jejím drzým smyslem pro humor a nádherně zlověstnou atmosférou.

Synopse filmu:
Mary, Billybud a Fumbleton jsou tři maličcí lidští herci, kteří vystupují v osmdesátkovém seriálu pro děti s názvem Kouzelné putování. Tvůrce seriálu ale zemře a oni zůstanou ve studiu sami. Mají čím dál tím větší hlad, kostýmy se jim pomalu rozpadají, ale oni přesto dále natáčejí stále podivnější epizody pro své fanoušky.

Mezinárodní soutěž studentských filmů
Porota: Mariam Kandelaki (Gruzie), André Eckardt (Německo), Emma De Swaef (Belgie)
 Nejlepší studentský film
Východní déšť
(The Eastern Rain)
režie: Milly Yencken
Estonsko, 2023, 9 min 7 s
Technika: malba na sklo, kresba na papír
Producent: Estonian Academy of Arts

Zdůvodnění poroty:
Tento vizuálně ohromující film má obrovskou emocionální hloubku. Od samého začátku nás s každým dalším tahem štětce a zvukem zvonu vtahoval čím dál víc.

Synopse filmu:
V tomto poetickém snímku se snoubí lyrický efekt tradičních animačních technik, jako jsou kresba na papír a malba na sklo, s tajuplnou a zneklidňující atmosférou zobrazovaných míst a výjevů. Pečlivě zvolená barevná paleta ještě umocňuje jedinečný vizuální zážitek z podivně povědomého, a přitom nejasně geograficky konkretizovaného prostředí.

Zvláštní uznání poroty
Ptačí děti
(A madár gyermekei / Children of the Bird)
režie: Júlia Tudisco
Maďarsko, 2024, 11 min 30 s
Technika: 2D počítačem
Producent: MOME

Zdůvodnění poroty:
Na porotu udělaly velký dojem exploze barev a uchvacující zvuk tohoto filmu, který hravě zkoumá symbiotický vztah mezi chaosem a řádem v momentu stvoření.

Synopse filmu:
Fiktivní mytologický film, malebně barevný a plný vizuálních nápadů, o zrození a zániku naší planety. Příběh je vyprávěný z pohledu dvou naivních božstev – divoké dívky, která má moc tvořit, a stydlivého chlapce, který má moc ničit. Nejde tu však o souboj mezi „dobrem“ a „zlem“, nýbrž o to, jak najít rovnováhu mezi dvěma póly.

Mezinárodní soutěž abstraktních a nenarativních animací
Porota: Steven Woloshen (Kanada), Wiola Sowa (Polsko), Jan Brukner (ČR)
Nejlepší abstraktní a nenarativní animace
Crypto(zoïque)
režie: Côme Lorans
Francie, 2023, 9 min 36 s
Technika: stop-motion, loutka, jiné, reálné záběry
Producent: ENSAD

Zdůvodnění poroty:
Pod rouškou abstraktní animace zkoumáme za pomoci široké palety uměleckých technik vývoj planety.

Synopse filmu:
Crypto(zoïque) zachycuje průlet nebeského tělesa a představuje imerzivní cestu k podstatě hmoty od makroskopického k mikroskopickému měřítku. Tato sonda je formálně stylizovaná jako zneklidňující sci-fi film, což podtrhuje i zvolený soundtrack. S přiblížením se povrchu vesmírného tělesa se pak film prolne do polohy fantaskního přírodovědného dokumentu.

Zvláštní uznání poroty
Oči hledící ze zrcadla
(Les yeux fixes du miroir / Right in the Eyes of the Mirror)
režie: Mélusine Peduzzi
Francie, 2023, 8 min 40 s
Technika: 2D počítačem, kresba na papír
Producent: Cellofan’

Zdůvodnění poroty:
Tento technicky vytříbený snový stav jsme si zamilovali.

Synopse filmu:
Pod kostrou šustí maso, otáčí se, vrací se do hlavy a poté v tichosti tleje. Toto je příběh toho masa. Surrealistickými principy vedené vyprávění nás rovnou vrhá do potemnělého světa nevědomí. Jakkoli roztodivné jsou výjevy, které sledujeme, před zraky plynou díky bravurní kreslené animaci hladce a jistě.

Mezinárodní soutěž videoklipů
Porota: Steven Woloshen (Kanada), Wiola Sowa (Polsko), Jan Brukner (ČR)
Nejlepší videoklip
Hilgeum: Illusion
režie: Jin Woo
Jižní Korea, 2023, 5 min 33 s
Technika: 2D počítačem
Producent: Sewingbug

Zdůvodnění poroty:
Cenu udělujeme za použití metafyzické a surreální směsi výtvarných umění.

Synopse filmu:
Sugestivní a silně grafický videoklip k písni Illusion natočila mladá autorka pendlující mezi Jižní Koreou a Polskem. Jin Woo pracuje s omezenou škálou barev a převážně tmavými tóny a vytváří obskurní svět, přičemž není jasné, zda se podivnosti dějí uvnitř, nebo vně hlavy jejich pozorovatele.

Zvláštní uznání poroty
Vonfelt: Je Pars
režie: Michelle Brand
Německo, Francie, 2023, 3 min
Technika: 2D počítačem, 3D počítačem, jiné, ultrafány
Producent: STINK Films

Zdůvodnění poroty:
Cenu udělujeme za barevné ztvárnění překrásné městské noci.

Synopse filmu:
Noc přichází a cesta začíná. Spěcháme, běžíme, pádíme. Odpoutaní od času a uchvácení surreální kaskádou nočních světel opouštíme denní život. Autorce se podařilo umě zachytit magickou atmosféru nočního města.

Mezinárodní soutěž VR filmů
Porota: Steven Woloshen (Kanada), Wiola Sowa (Polsko), Jan Brukner (ČR)
Nejlepší VR film
Imperátor
(Emperor)
Marion Burger, Ilan Cohen
Francie, Německo, 40 min, 2023

Zdůvodnění poroty:
Cenu udělujeme za nalezení rovnováhy mezi učením pomocí interakce a uchvacujícím příběhem, který nám pomáhá empaticky pochopit problémy duševního zdraví.

Synopse filmu:
Interaktivní a virtuálně imaginativní příběh nás zve na cestu do mysli muže trpícího afázií, tedy ztrátou schopnosti mluvit. Přesto se s ním jeho dcera pokouší komunikovat a najít cestu, jak jeho mysl znovu odemknout. Když se snaží dát dohromady útržky jeho řeči, zjišťuje, že jednotlivá slova jsou spojena vždy s jeho konkrétními vzpomínkami. Vzpomínkami na celý život.

Mezinárodní soutěž počítačových her
Porota: Eva Marková (ČR), Onat Hekimoğlu (Německo), Vojtěch Buchta (ČR)
Nejlepší výtvarný počin v počítačové hře
Dordogne
UN JE NE SAIS QUOI, UMANIMATION, 2023

Zdůvodnění poroty:
Vybrat z mnoha krásných a nápaditých her bylo náročné, ale hra Dordogne vystupuje do poředí svými akvarelovými vizuály, které jí dodávají hřejivý, lidský nádech. Její jemné, zasněné tahy štětcem a teplé barvy dokonale doplňují dojemný příběh hry o vzpomínkách na letní výlet z dětství. Výtvarně bohaté prostředí působí téměř jako živé. Chceme vypíchnout, že díky zajímavé kombinaci skutečné akvarelové malby aplikované na 3D modely hra nabízí dostatečnou interaktivitu a prostor, který je velmi příjemné prozkoumávat. Výsledkem tohoto přístupu je umělecky krásný zážitek, který hluboce rezonuje a zachycuje podstatu zapomenutého dětství prostřednictvím každého citlivě pojatého detailu.

Synopse hry:
Svět Dordogne tvoří opulentní ručně malované akvarelové lokace zářící tisíci letních barev. Během postupu hrou budou hráči vzpomínat na okamžiky, panoramata, vůně, zvuky a pocity a znovu prožijí všechny barvité vzpomínky z deníku, který odhaluje minulost rodiny hlavní hrdinky Mimi. Ta je pro každého hráče jedinečná a s nostalgií a emocemi odráží jeho cestu hrou.

Nejlepší hra pro děti
Storyteller
Daniel Benmergui, 2023

Zdůvodnění poroty:
Když jsme vybírali hru, kterou bychom chtěli dětem ukázat a zahrát si ji s nimi, byla vždy na předních příčkách našeho seznamu. Zvolili jsme ji, protože nabízí mechanismus, který osloví všechny věkové kategorie, a podporuje logické myšlení prostřednictvím konstrukce příběhů. Hráče baví experimentovat s různými kombinacemi a zjišťovat, jak jednotlivé zvraty ovlivní výsledek vyprávění, což je ideální pro mezigenerační hraní. Design hry je čistý a přímočarý, archetypální postavy poskytují jasnou a příjemnou hratelnost. Její humor a animace jí dodávají kouzlo a ukazují, jak mohou být hry zábavné i vzdělávací.

Synopse hry:
Ve Storyteller můžete pomocí vizuálního jazyka spřádat příběhy. Cílem každé úrovně je pomocí prostředí a postav vytvořit takový příběh, který bude odpovídat danému názvu. Design hry připomínající komiksové panely a okouzlující animace umožní hráčům s příběhy experimentovat: přetáhněte postavy a zjistěte, jak se bude příběh odvíjet dál!

Cena diváků – Cena Libereckého kraje
I Will Die in This House
režie: Adriana Bendžalová
Česká republika, 2023, 7 min 30 s
Technika: 2D počítačem
Producent: UTB – Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Synopse filmu:
Hlavní hrdinka Irma a její prapodivní sousedi prožívají svých posledních pár dní před ohlášeným koncem světa. Groteskní, černohumorný a velmi současný příběh o tom, že přátelství a porozumění můžeme najít i mezi nejrůznorodějšími lidmi.

Zdroj a foto: www.anifilm.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *