Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Cristi Puiu MFF Art Film 2024 v Košicích převezme Zlatou kameru

Rumunský režisér a scenárista Cristi PUIU je prvním ohlášeným laureátem jedné z čestných cen, které budou uděleny na jubilejním 30. ročníku nejstaršího a největšího slovenského filmového festivalu.

Cristi Puiu (3. dubna 1967) je považován za otce rumunského filmové “nové vlny” charakterizované její formálně strohým sociokritickým stylem. Již během svých studií v Ženevě natáčel krátké filmy. Debutoval v roce 2001 s filmem Marfa Si Bania (Zboží nebo peníze), který měl premiéru v Cannes. Jeho druhý a mezinárodně nejslavnější film Moartea domnului Lăzărescu (Smrt pana Lazaresca – 2005) z autentického prostředí nemocnice v Bukurešti získal ceny nejen v Cannes, ale také na festivalech v Chicagu, Kodani, Reykjavíku, Tallinnu, norském Haugesandu a také na MFF Bratislava.

Jeho další čtyři celovečerní filmy byly uvedeny v soutěžích nejprestižnějších festivalů, včetně Cannes a Berlína. Pro Auroru (2010) napsal nejen scenář, ale také v ní hrál hlavní roli. Filmy Sieranevada (2016) a Malmkrog (2020) byly také uvedeny v nesoutěžných sekcích Art Filmu v Košicích. Sieranevada získala hlavní cenu (Zlatý Hugo) na festivalu v Chicagu. Malmkrog byl také uváděcí projekcí festivalu v Berlíně. Prozatím posledním přírůstkem do jeho filmografie je komediální drama MMXX (2023) uvedené na festivalech v San Sebastianu, Thessaloniki, Varšavě a Terstu.

„Cristi Puiu je jedním z nejuznávanějších současných evropských filmových režisérů. Pamatuji si, když jsem poprvé viděl jeho film Smrt pana Lazaresca,“ vzpomíná umělecký ředitel festivalu Martin Palúch a dodává: „Bylo to jako zjevení. Zejména pro použití observačních dokumentárních postupů v hraném filmu. Kamera je většinou manuální, pohyblivá, neomezená a osvobozená. Pozorováním hloubkově vstupuje do vnitřního světa postav a zaznamenává realitu jejich životů. Dlouhé záběry v subtilních detailech odhalují každodenní události zachycené v absolutním trvání a prostorovém ukotvení. Výsledkem je znepokojující realistický tón příběhů, které odkazují na společenské a politické události v Rumunsku.“

Cristi Puiu bude hostem MFF Art Film v jeho úvodu a na slavnostním zahájení jako historicky první rumunský filmař v historii festivalu převezme čestnou cenu – Zlatou kameru. Součastí jeho jeho programu v Košicích bude nejen uvedení jeho vlastních filmů, ale také Masterclass pro fanoušky jeho tvorby a filmového umění.

Zdroj a foto: MFF Art Film

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *