Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Zemlinského kvarteto plus Markéta Cukrová a česká hudba

Sedmý ročník večerů komorní hudby 4plus pod patronátem Zemlinského kvarteta bude pokračovat ve středu 15. května od 19:30 ve Velkém sále ústřední pobočky Městské knihovny v Praze. Hosty v ryze českém programu, jehož ročníkovým leitmotivem jsou folklórní ozvěny, budou mezzosopranistka Markéta Cukrová a Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy. 

Na druhém koncertu letošní série 4plus představí Zemlinského kvarteto trojici českých děl. Ačkoli cyklus nepřipomíná prvoplánově českou hudbu pod hlavičkou opakovaně skloňovaného Roku české hudby a věnuje se ozvěnám folklóru v klasických dílech, lze květnové zastavení cyklu jako příspěvek k oslavám českého čtyřkového roku bez váhání zařadit. Na úvod večera zazní Dvořákovo Terzetto pro dvoje housle a violu C dur, op. 74, příležitostná skladba, kterou Dvořák zkomponoval pro společné muzicírování se studentem chemie Josefem Kruisem, který žil ve stejném domě jako Dvořákovi a učil se hře na housle u člena orchestru Národního divadla Jana Pelikána.

Folklórní ozvěny nabídne druhé číslo programu, kterým budou Slezské písně pro hlas a smyčcové kvarteto od Leoše Janáčka. V nich se představí první host Zemlinského kvarteta, mezzosopranistka Markéta Cukrová. Janáček tyto písně zkomponoval na texty a nápěvy lidových písní ze sbírky Heleny Salichové publikované ve sbírce Slezské lidové písně svatební a jiné z Kyjovic a okolí a původně je koncipoval pro klavírní doprovod.

Program v Městské knihovně vyvrcholí uvedením jednoho z nejznámějších děl Bohuslava Martinů, vroucné kantáty Otvírání studánek pro sóla, sbor, dvoje housle, violu a klavír. Dílo připomínající dávný zapomenutý lidový zvyk, kdy se symbolickým vyčištěním pramenů končila nadvláda zimy a vítalo jaro, zazní v cyklu 4plus v provedení Markéty CukrovéVysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy za řízení sbormistra Jakuba Zichy.

„Květnový koncert bude velmi speciální, neboť se na pódiu sejde doposud nejvíce účinkujících v historii série 4plus. Kromě skvělé mezzosopranistky Markéty Cukrové a Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy se sbormistrem Jakubem Zichou se představí také recitátor Jaromír Meduna, sopranistka Zuzana Kos Kopřivová, barytonista Jan Morávek a klavíristka Lenka Navrátilová,“ říká Petr Holman, violista Zemlinských, který sérii organizuje.

Po letní pauze bude komorní cyklus 4plus pokračovat 25. září 2024 s klavíristou Nikitou Mndoyantsem.

Program koncertu v Městské knihovně 15. května 2024 v 19:30
Hosté: Markéta Cukrová, Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy, Jakub Zicha – sbormistr

  • Antonín Dvořák: Terzetto pro dvoje housle a violu C dur op. 74
  • Leoš Janáček: Slezské písně pro hlas a smyčcové kvarteto
  • Bohuslav Martinů: Otvírání studánek pro sóla, sbor, dvoje housle, violu a klavír

Vstupné 290 Kč, se slevou pro seniory a studenty 150 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v pokladně Městské knihovny, na webu Městské knihovny nebo na předprodejní platformě GoOut.

Něco z historie:
V roce 2018 založilo Zemlinského kvarteto koncertní sérii 4plus – večery komorní hudby, na kterých se kromě Zemlinských představují vzácní hosté z Čech i ze zahraničí. Za vznikem série stály dvě silné motivační ideje. První z nich byla touha členů kvarteta uspořádat si svou vlastní sérii koncertů v Praze, díky které by se soubor mohl častěji prezentovat našemu domácímu publiku, kterou by si mohl sám dramaturgicky naplánovat a na které by též mohl představit zajímavé hosty, se kterými se setkal během mnoha let celosvětové koncertní činnosti. A druhá z nich došla svého naplnění v roce 2021 – Zemlinského kvarteto v ní uvedlo kompletní dílo pro smyčcové kvarteto nejznámějšího českého autora Antonína Dvořáka. Jedná se teprve o čtvrtý soubor v historii, který tento komplet natočil na CD, a snad dokonce první, který se pustil do tak velikého a závažného koncertního projektu. Ten představoval velkou výzvu pro kvarteto již od dávných časů. Nejvhodnějším rokem se pro ni zdál být rok 2021, kdy jsme si připomněli 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Právě sem tedy soubor směřoval celý vývoj série 4plus – od tří koncertů v roce 2018 až k šesti koncertům z komorního díla A. Dvořáka v roce 2021.

V dalších letech ovšem Zemlinského kvarteto v pořádání série pokračovalo a bude pokračovat i nadále, jelikož považuje tuto myšlenku za úspěšnou a přínosnou, a to jak pro samotné kvarteto, tak pro pražské posluchače, kteří díky ní mohli slyšet mnohé vynikající české i zahraniční umělce spolupracující se Zemlinského kvartetem v tradičních i neobvyklých skladbách.

ZEMLINSKÉHO KVARTETO tvoří houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin. Již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux (2010), je laureátem Pražského jara a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika a zvítězilo i na dalších kvartetních soutěžích. V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Repertoár tělesa zahrnuje více než 350 děl předních českých i světových skladatelů. Jeho sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *