Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Znečištěné životní prostředí ovlivňuje naše hormony. Jak se můžeme chránit?

Většina z nás si uvědomuje rizika, která současná klimatická krize přináší – od zvyšování hladin oceánů po plastové odpadky všude kolem nás. Málokdo ale ví, že znečištěné prostředí ovlivňuje i přímo naše tělo. Může totiž působit na naše hormony.

Co je to endokrinní systém a k čemu slouží
„Endokrinní systém je taková naše řídicí jednotka složená ze všech hormonů v našem těle. Ty si uvědomujeme hlavně v souvislosti s premenstruačním syndromem, kdy ovlivňují naši náladu nebo energii. Ve skutečnosti však hormony pracují neustále a řídí vše, co se v našem těle děje. Regulují hladinu stresu, krevní tlak nebo se starají o zažívání,“ říká MUDr. Jiří Emmer z Onapharm.

Když se systém naruší
Endokrinní systém funguje dobře, dokud je v rovnováze. Jakmile jeho rovnováhu něco naruší, odrazí se to na našem celkovém zdraví. Rakovina, problémy s plodností nebo imunitním systémem, to vše je spojené s tzv. endokrinními disruptory. To jsou chemicky aktivní látky, které mohou hormonální systém nabourat. A co hůř, najdete je všude kolem nás a je v podstatě nemožné se jim vyhnout. Můžete ale znát ty nejrizikovější oblasti a přemýšlet, jak se jim vyhnout nebo je nahradit.

„Některé disruptory, ftaláty a parabeny, jsou i v jednorázových menstruačních pomůckách, běžných vložkách či tamponech. To je další důvod, proč je vyměnit za ekologické varianty. Příkladem mohou být vložky a tampony vyrobené z bio bavlny. Ty jsou zcela bez parfemace, jsou běleny bez použití chlóru, a navíc jsou i biodegradabilní. Z tamponů se neuvolňují vlákna, protože bavlna má oproti běžně používané viskóze dlouhá vlákna a ta v tamponu dobře drží. Pomůcky z bio bavlny dobře absorbují, jsou měkké a prodyšné a během dnů menstruace vás spolehlivě ochrání,“ doporučuje Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu Maluna.

BPA free
Spojení “BPA free” nebo “bez BPA” jste možná již zaregistrovaly, co ale přesně znamená? Bisphenol A je chemikálie používaná k tvrdnutí plastů a zároveň jeden z nejhorších disruptorů. Studie totiž ukázaly, že se v těle chová velmi podobně jako náš vlastní hormon estrogen. Proto když se do našeho těla dostane zvenčí, náš endokrinní systém je zmatený. Výzkumy vlivu BPA na naše zdraví stále pokračují, už teď ale ukazují na spojitost s rakovinou prsu, problémy s plodností nebo cukrovkou. Co dělat lépe? Vyměňte plastové lahve nebo krabičky na jídlo za skleněné nebo nerezové. Úplně se vyhněte ohřívání pokrmů v plastu.

Olovo – regulace nebo kumulace?
Díky regulacím je otrava olovem v dnešních dnech již vzácná. Studie však ukázala, že se olovo může hromadit v těle i několik let. V roce 2016 odborníci prokázali spojitost mezi množstvím olova v krvi a hladinami reprodukčních hormonů. Co dělat lépe? S olovem si v dnešní době už nemusíte dělat tolik starostí, stále se ale může nacházet v některých barvách nebo kovech, zejména starší výroby. Pokud s nimi někdy pracujete, dobře si pak umyjte ruce a vyměňte oblečení.

Vyměňte klasiku za BIO
Pesticidy se používají při pěstování plodin a výzkumy jejich vlivu na naše zdraví stále probíhají. Některé ale ukazují na to, že mohou ovlivňovat funkci štítné žlázy (zejména u těhotných žen). Ta hraje významnou roli v endokrinním systému – produkuje hormony, které ovlivňují srdce, svaly nebo zažívání, ale i ovulaci nebo menstruaci. Co dělat lépe? Snažte se jíst potraviny s označením bio, které jsou bez pesticidů. Ovoce a zeleninu před jídlem důkladně omyjte.

Hormony v pitné vodě
Nejen chemikálie, ale také další hormony, které přijímáme zvenku, si mohou pohrát s naším endokrinním systémem. Vědci zjistili, že v posledních letech se v pitné vodě nacházejí hormony (převážně estrogen), které tam nemají co dělat. Na vině je množství spotřebované antikoncepce, která spolu s močí končí v odpadních vodách. Většina vodních filtrů by estrogen měla odstranit, ale při tak vysoké koncentraci zřejmě nějaký propustí. Působení jiného než našeho estrogenu v těle, může být spojené s rakovinou prsu nebo prostaty. Co dělat lépe? Pitnou vodu můžete kupovat ve skleněných lahvích nebo si pořídit kvalitní filtr.

Vhodné doplňky stravy
„V období menopauzy mohou pomoci také vhodné doplňky stravy. Například doplněk stravy Fytofem je složen z přírodních fytoestrogenů, ploštičníku a tří komplexů rostlinných extraktů, vitaminů a minerálů. Tento mix může pomoci ženám během menopauzy k navrácení rovnováhy, a to vše přírodní cestou,“ říká MUDr. Jiří Emmer z Onapharm.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *