Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Vysoký tlak nebolí. Ale znenadání může přijít infarkt, srdeční selhání nebo mozková mrtvice. 40 % českých mužů o svém vysokém tlaku vůbec neví

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze, je častým a zákeřným onemocněním kardiovaskulárního systému. Polovina pacientů s vysokým tlakem podle studie britských vědců přitom o svém onemocnění neví, a tudíž jej neléčí. V ČR je situace o něco lepší, nicméně stále 40 % českých mužů o svém vysokém tlaku ani neví. Přitom základem úspěšné léčby je právě včasné odhalení a spolupráce pacienta s lékařem. Pacienti s občasnými potížemi nebo rizikovým chováním, by měli svůj krevní tlak pravidelně sledovat a nezanedbávat preventivní prohlídky u svého praktického lékaře, případně specialisty.

Onemocnění srdce a cév jsou v naší zemi bohužel stále nejčastější příčinou předčasných úmrtí. Příčinou tohoto neutěšeného stavu je vedle nedostatku pohybu a nesprávné životosprávy také neléčený vysoký krevní tlak. Právě neléčená hypertenze, zejména v kombinaci s vysokým cholesterolem, vede k závažným kardiovaskulárním nemocem, často končícím infarktem, srdečním selháním nebo mrtvicí.

Kdo se neléčí, riskuje
Podle rozsáhlého průzkumu britských vědců se celosvětově za posledních 30 let počet pacientů s vysokým krevním tlakem téměř zdvojnásobil. Bohužel polovina těchto pacientů o své nemoci vůbec neví. Česká republika sice patří podle průzkumu k těm zemím, kde je míra léčení hypertenze jedna z nejvyšších, ale i tak zůstává tato choroba u 40 % dospělých mužů neléčena.

„Hypertenze totiž nebolí. Pokud lidé nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, tak riskují, že jejich onemocnění nebude včas léčeno a může vyústit v nebezpečné následky, jako je infarkt, srdeční selhání, ale i onemocnění ledvin nebo mozková mrtvice,“ konstatuje prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

O svém krevním tlaku bychom měli vědět vše
Prevence a péče o své zdraví se v moderní době stala běžnou součástí našeho života. Nicméně stále existuje velké množství spoluobčanů, kteří na preventivní prohlídky u lékaře nechodí, ani si neměří doma krevní tlak. Pokud trpí některými příznaky jako bolesti hlavy, závratě, hučení v uších, otoky končetin či únavou, měli by navštívit lékaře nebo si alespoň změřit krevní tlak doma.

„Mezi faktory mající negativní vliv na vysoký krevní tlak patří vedle dědičnosti především obezita, nadměrná konzumace soli a alkoholu, stres a kouření. Zejména pacienti, kteří mají s ohledem na přítomnost těchto rizikových faktorů vysoké riziko kardiovaskulárního onemocnění, by měli svůj krevní tlak pravidelně sledovat a v případě zvýšených hodnot ihned vyhledat lékaře“ dodává prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

Rizika musí být pod kontrolou
Povědomí o svém onemocnění, spolupráce s lékařem a dodržování doporučených opatření je z pohledu pacienta nejlepší cestou k úspěšné léčbě. Domácí měření krevního tlaku by se mělo stát běžnou součástí sledování svého zdravotního stavu. K dispozici jsou kvalitní přístroje a pokud se měření provádí správně, bude kardiovaskulární riziko pod kontrolou. Využívejme především certifikovaných přístrojů, které doporučují evropské i české odborné společnosti (ESH, ČSH).

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *