Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

64. Zlín Film Festival začíná. Přenese diváky prostřednictvím filmů na místa, kam by se jinak nedostali

Zlín Film Festival letos připravil 289 filmových projekcí na 14 místech ve Zlíně. Do Zlína míří 53 filmových delegací, domácí i zahraniční hosté, významné osobnosti i školní výlety z celé ČR. Festival zahájí norský film Lars je LOL a světová premiéra dokumentu Velký finále PSO. Město letos ožije festivalem v termínu 30. května až 5. června.

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě stojí na prahu svého 64. ročníku, který přinese stejně jako v minulých letech bohatý filmový, doprovodný a odborný program v kulisách baťovského Zlína. „Čeká nás sedmidenní filmové dobrodružství, které doufám přinese spoustu radosti, zábavy a snad i poučení našim malým i velkým divákům,“ řekl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodal: „Věřím, že se festival opět stane místem inspirujících setkání zajímavých osobností nejen z filmové branže a nabídne také příležitost pro diskusi o budoucnosti tvorby pro děti a mládež.“

Organizátoři již během příprav zaznamenali velký zájem o návštěvu festivalu ze strany filmových delegací, hostů a školních kolektivů. Do Zlína zavítá 53 filmových delegací z celého světa včetně Kanady, USA, Argentiny, Norska a dalších zemí. V tuto chvíli očekáváme návštěvu více než šesti desítek osobností z filmového světa. Počet akreditovaných hostů dosáhl před začátkem festivalu téměř tří tisíc,“ doplnil Čestmír Vančura.

Festival tradičně nabízí v dopoledních hodinách projekce a workshopy pro školní kolektivy. „Dopolední kapacita v kinosálech je v tuto chvíli naplněna z 80 procent a podobně je tomu i v případě dopoledních filmových workshopů,“ zhodnotila situaci výkonná ředitelka ZFF Jarmila Záhorová a doplnila: „Proti loňskému roku se zvýšil také počet mimozlínských škol, které se chystají na festival na jednodenní školní výlet. Letos k nám do této chvíle míří 43 školních kolektivů ze 33 měst, jako například Litomyšle, Traplice, Olomouce, Týnce nad Labem, Strážnice, Kyjova, Břeclav nebo z Partizánského.“

Ve svém filmovém programu nabídne 64. Zlín Film Festival 289 projekcí filmů z 55 zemí světa, mezi nimiž jsou i exotické destinace jako Filipíny, Kolumbie, Ekvádor, Kypr nebo Thajsko. „Z pozice respektovaného mezinárodního festivalu se snažíme do Zlína přivézt nejnovější produkci, která je nabitá pozitivně laděnými příběhy i silnými tématy,“ vysvětlila Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu, a doplnila: „Velmi mě těší, že speciálně letos můžeme našim divákům nabídnout mnoho filmů s nádechem exotiky – tedy něčeho speciálního. Jsme totiž přesvědčení, že prostřednictvím filmů můžeme mladým divákům rozšiřovat obzory. Ukazovat jim, jak a čím žijí mladí lidé na opačném konci světa. Pěstovat názorovou i kulturní toleranci.“

Zlín Film Festival oficiálně odstartuje 30. května v 10:00 hodin českou premiérou norského filmu Lars je LOL. Dojemný, vtipný a nápaditý film režiséra Eirika Sætera Stordahla vypráví o důležitosti přátelství, o jinakosti a snaze zapadnout mezi vrstevníky. Během slavnostního večerního zahájení pro dospělé bude potom uvedena světová premiéra českého dokumentu Velký finále PSO mladého režiséra Dominika Kalivody. „Kromě až trochu hollywoodského příběhu o nadšencích z maloměsta, kteří se vydávají na velká pódia, je snímek osobní výpovědí obyčejných mladých lidí o světě kolem nás,“ uvedl ke snímku samotný režisér.

Právě dokumentární tvorba je letos doménou českých filmů zastoupených v soutěžích. Kromě již zmíněného zahajovacího snímku se v sekci celovečerních dokumentů pro mladé publikum představí také dokument Dakar Sistaz režiséra Jana Těšitele. V soutěži krátkých animovaných filmů pro děti bude Česká republika zastoupena osmi tituly
a světová premiéra čeká snímek Všechno, co jsme nestihli režisérky Marty Prokopové. Sedm českých studentských filmů bude uvedeno v soutěži Zlínský pes.

V distribučních předpremiérách promítne Zlín Film Festival mimo Velkýho finále PSO i další tří snímky. Představí se zde koprodukční drama Vzor (Vzornik), které napsal a režíroval Slovinec Nejc Gazvoda, a také pokračování loutkového filmu Malý pán nazvané Velký pán režiséra Radka Berana. Před distribuční premiérou se na festivalu objeví i polsko-česko-slovenská fantasy Čaroděj Kajtek, ve které si zahrál výraznou roli Martin Hofmann.

„V mimosoutěžním programu se kromě jiného zaměřujeme na web seriály pro teenagery a zařazením sekce Vzhůru na olympiádu budeme reflektovat i blížící se sportovní svátek,“ dodala Markéta Pášmová.

Dramaturgové také nově zařadili vlastní výukový projekt „Učíme se filmem,“ který každý všední den v 8:30 hodin na zlínském zámku nabízí pro učitele a žáky praktickou ukázku využití filmu ve výuce pod vedením odborného lektora.

Festival i letos vytváří prostor pro mezinárodní networking filmových profesionálů během Zlín Industry Days. Jedná se o odborný program, který je jako jediný v ČR kontinuálně zaměřený na podporu tvorby pro děti a mládež. Odborníkům
a pracovníkům v oblasti pedagogiky bude zase věnovaný tématy i osobnostmi nabitý konferenční blok Děti bez hranic¿

V rámci svého programu připomenou organizátoři i velká výročí filmových režisérů, kteří část své tvorby věnovali dětem. „Vzpomínat budeme na Oldřicha Lipského, Karla Kachyňu, Františka Vláčila a Zdeňka Rozkopala, kteří by letos oslavili sto let od narození. Neopomeneme devadesáté narozeniny, které slaví právě dnes první dáma dětského filmu, režisérka Věra Plívová-Šimková. A pozornost budeme věnovat i osmdesátým narozeninám dramaturga Jana Gogoly,“ upozornila Markéta Pášmová.

V doprovodném programu se bude Zlín Film Festival věnovat opět tématům pro mladé. „V rámci teens zóny připravujeme nejen filmové projekce pro tuto generaci, ale také VR kino, besedy z cyklu Život je takovej, řadu nevšedních setkání s tvůrci a koncerty interpretů, jako je Ben Cristovao, Adam Mišík, Pam Rabbit, Prago Union a další. Prostor ale letos dostanou i samotní studenti, kteří budou bavit své vrstevníky v sobotu během Noci studentských kapel,“ řekla výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.

Stejně jako v předchozích letech bude součástí festivalu i další program a aktivity na řadě míst ve Zlíně, které poskytnou zábavu, poučení i příležitost pro smysluplné trávení společného volného času pro celou rodinu. Neodmyslitelnou součástí festivalu je Salon filmových klapek s unikátní aukcí, jejíž výtěžek poputuje prostřednictvím Nadačního fondu FILMTALENT Zlín na podporu mladých filmařů a začínajících tvůrců. Tradiční součástí bude i Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín a Festivalový rodinný běh. Obě akce se uskuteční v neděli 2. června 2024.

Festival oficiálně uzavřou Ozvěny Zlín Film Festivalu, které se letos uskuteční nejen v Mikulově, v termínu od 11. do 13. června 2024, ale také v 15 dalších městech po celé ČR, přičemž v kinech od 6. do 30. června budou uvedeny vybrané festivalové snímky.

Zdroj a foto: www.zlinfest.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *