Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Polsko, nový oblíbený dovolenkový cíl. Láká svou rozmanitostí i dostupností

Čas dovolených pomalu přichází. Mnozí z nás plánují trávit volné dny na písčitých plážích, jiní poznáváním přírodních krás a část nadšenců se chystá objevovat historické skvosty. Ať již patříte k jakékoliv z těchto skupin nebo je chcete obsáhnout všechny, zamiřte jako čím dál více lidí do Polska. Tato země v našem těsném sousedství se totiž již několik let těší stále větší oblíbenosti a není se čemu divit.

Pryč jsou doby, kdy se do Polska jezdilo pouze za levnými nákupy. Kdo ho měl už možnost poznat jako dovolenkovou destinaci, zcela jistě vám potvrdí, že nabízí pestrou škálu zážitků, které uspokojí jak milovníky přírody, tak kulturní nebo třeba sportovní nadšence. Dokonce zde naleznete spousty zábavních parků, kde si užijí děti i dospělí, zamiřte za nimi především do Slezských Beskyd. Odborníci ze spa.cz potvrzují, že Polsko stoupá na žebříčku popularity stále výš a důvodů je hned několik. Kromě rozmanitosti patří mezi nejčastěji zmiňované cenová přívětivost, široká nabídka služeb, dobré cesty, jazyková blízkost, pohostinnost a přátelští lidé.

Gastronomie na vzestupu
Polsko vás například překvapí svou gastronomií. Speciality objevující se na vašem talíři se budou lišit v závislosti na regionu a ročním období. Pirohy na všechny možné způsoby, a to i takové, které by vás snad ani nenapadly, ochutnáte na jihu Polska. Přímořskému severu vévodí rybí pokrmy. Za ochutnání určitě stojí tradiční jídla jako pierogi, bigos, żurek nebo kotlet schabowy, která šéfkuchaři začali inovovat a dopřejí vám tak jedinečné chuťové zážitky.

Od mořského pobřeží po krásy hor
Pokud si neumíte představit dovolenou bez šumění moře, vydejte se na sever k Baltskému moři. Kouzlo tamních čistých písčitých pláží si budete užívat v poklidu, žádné davy turistů přetahujících se o lehátko tu na vás nečekají. Polsko vás však okouzlí také svou úchvatnou přírodou národních parků, Tater, Mazurských jezer či Białowieżského pralesa, domova největšího volně žijícího přežvýkavce Evropy – zubra. Tato místa lákají k turistice, cyklistickým výletům, lyžování i vodním sportům. Bohatost polské historie se odráží v kulturním dědictví, kterým je celá země doslova protkaná. Snad každé město se pyšní hradem, případně ruinami a samozřejmě sakrálními stavbami. Města jako Krakov, Varšava a Gdaňsk jsou v tomto ohledu sázkou na jistotu, ovšem krásné destinace se nacházejí třeba i v příhraničí, tedy jen pár hodin cesty.

Lázeňské služby i sportovní vyžití
Příkladem může být malebné podhůří Stolových hor, kde vás budou hýčkat. Lázeňské město Kudowa-Zdrój, jen několik kilometrů od českého Náchodu, se pyšní léčivými prameny, lázeňským parkem či muzeem hraček. Dokonalou základnou pro výlety vám bude Hotel Verde Montana Wellness & Spa, kde se budete i díky bohatosti poskytovaných služeb cítit opravdu královsky.

Milovníky hor jistě zaujme Szklarska Poręba, dříve sklářské město nacházející se pod horou Szrenica a nabízející podmínky srovnatelné s Alpami v nadmořské výšce kolem 1 200 m. Místo je jako stvořené pro pěší turistiku či cyklistiku a v zimě pro lyžování, kdy kromě sjezdovek poskytuje výborné podmínky i pro běžkaře. Doporučujeme určitě nevynechat návštěvu nejvyššího vodopádu v polských Sudetech Kamieńczyka. Dokonalé zázemí s wellness pro zotavení po sportovních aktivitách naleznete například v Boutique Eco Hotelu Sasanka***. Ve stejné oblasti se nachází i další horské středisko Karpacz, kde se můžete pokusit přijít na to, proč zde voda teče do kopce a auto i s vypnutým motorem se do něj samovolně rozjede.

Místem cyklistům a běžcům zaslíbeným je lázeňské město nedaleko Frýdlantského výběžku Świeradów-Zdroj. Naleznete zde 80 km lesních cyklostezek a inovativní projekt Runtrack, což je síť lesních cest pro běžce a chodce vytvořených s využitím minimálních zásahů do krajiny. Užijete si tak opravdových přírodních krás včetně vodopádu. Odvážným je určena Skywalk Tower, největší vyhlídková věž v Evropě. Její vrchol se nachází 56 metrů nad zemí a dolů se můžete sklouznout po 110 metrů dlouhé skluzavce. Město je také rájem pro romantické duše, a to nejen pro zdejší krajinu, ale také pohádkové stavby jako například Čertův vodní mlýn nebo zámek Czocha. Konec konců pohádkově působí i Hotel Buczyński **** Medical & Spa, kde využívají místních léčivých vod, léčebného bahna a blahodárně působícího horského vzduchu.

Není snadné vybrat z tolika krásných míst, která v Polsku naleznete, jen pár. Inspirací vám může být portál spa.cz, kde naleznete širokou škálu možností ubytování poskytujících lázeňské a wellness služby v různých částech Polska, a to ať už dáváte přednost středověkému zámeckému hotelu uprostřed hlubokých lesů, lázeňskému hotelu na pobřeží Baltu nebo raději zůstanete v centru městského dění. Navíc na portálu hotely.cz s více jak 10tisícovou databází ubytovacích zařízení najde to pravé místo pro dovolenou náročný cestovatel i turista, který se vydá za poznáním jen s batohem na zádech a stačí mu útulný penzion. Polsko je destinací, jež kombinuje tradici s moderností, přírodu s kulturou a pohostinnost s dostupností. Rozhodně by tedy nemělo chybět na seznamu vašich cestovatelských cílů, i kdyby se jednalo jen o krátký road trip.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *