Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

V pátek a v sobotu rozezní ulice metropole festival Praha žije hudbou; vystoupí Ben Cristovao, Igor Orozovič, Jiří Schmitzer, Tali a mnoho dalších

Festival Praha žije hudbou přináší již tento pátek a sobotu (7. a 8. června) nabitý program s více než 120 účinkujícími, kteří pod heslem Umění patří do ulic zaplní nejen hudbou pražské ulice, náměstí nebo parky.

Na pětadvaceti různých místech festival nabízí příležitost vidět a slyšet známé hudebníky při speciálních setech přímo v ulicích, poznat začínající muzikanty a ochutnat nejrůznější žánry. Prahou bude znít rap, folk, jazz, pop, folk, lidová hudba i klasika. Letošními headlinery jsou zpěvák, textař a tanečník Ben Cristovao, jehož písně poslouchá na Spotify již přes milion lidí, herec a muzikant Igor Orozovič, který právě vydal debutové sólové album Když muž svléká tmu, písničkář a Objev roku v anketě Český slavík Michal Horák, herec a zpěvák Marsell Bendig, jenž vystoupí s finalistkou šesté řady Česko Slovenské SuperStar Lucií Bikárovou, a písničkářská legenda, herec a hudebník Jiří Schmitzer. V ulicích Prahy bude možné potkat i držitele cen Apollo a Vinyla – digitálního písničkáře vystupujícího pod pseudonymem Mat213, folk-popovou písničkářku Tali, dechový showband Brass Avenue, moderní romskou kapelu Le Čhavendar, experimentující smyčcové kvarteto BBQ, nadaného songwritera Rodana nebo rytmy Latinské Ameriky servírující soubor Cumbia Cooperativa. Koncerty doplní i divadlo a tanec. Pořadatelé myslí i na nejmenší a po oba dny bude u Skautského institutu na Kampě probíhat program, který pozve děti na hudební cestu do Afriky. Další program pro děti bude probíhat u komplexu Port 7 v Holešovicích.

Termín festivalu Praha žije hudbou se letos shoduje s termínem voleb do Evropského parlamentu. Proto se pořadatelé rozhodli podpořit účast Pražanů ve volbách, aniž by preferovali konkrétní politickou stranu.

„Chceme vyzvat všechny, aby šli volit a pak dorazili na festival. Naše účast v Evropských volbách patří bohužel k těm nejhorším v Evropě. Nikdy jsme nebyli jen festivalem pro festival, vždy nám záleželo na podpoře živého umění ve veřejném prostoru a aktivní občanské společnosti. I teď chceme přispět svou troškou ‘do mlýna’ a pomoct zvednout volební účast,“ vysvětluje ředitel festivalu Jan Gregar. Jedno z hlavních festivalových míst ponese mimo jiné i název #ODVOLENO stage.

Veškerý program festivalu Praha žije hudbou je zdarma, publikum na místě však může umělce odměnit dobrovolnými příspěvky „do klobouku“, jak je u buskingu zvykem. Podpořit živou kulturu v Praze mohou fanoušci pouličního umění také příspěvkem na organizaci festivalu, a to zakoupením symbolické vstupenky přes GoOut https://goout.net/cs/praha-zije-hudbou-2024/szinjvw/.

Hlavní festivalová trasa povede od Kampy, přes Jungmannovo náměstí, Můstek, Příkopy a bude končit před Palladiem na náměstí Republiky. Hudba dále rozezní například Hlavní nádraží, náměstí I. P. Pavlova, vstupy do metra na stanicích Malostranská nebo Vltavská, Anděl, kulturní centrum Stalin v Letenských sadech nebo zahrádku podniku Automat Matuška v Dejvicích. Všude tam se bude pohybovat i červený Uličník, který je symbolem akce i svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy. Po oba dny se bude také konat festivalová afterparty v klubu Klubovna v Holešovicích.

Praha žije hudbou je největším pouličním festivalem v Praze, který před devíti lety vznikl jako reakce na omezování umělecké produkce v ulicích hlavního města. Ambicí pořadatelů je pozvednout úroveň pražské pouliční kultury, oživit veřejná prostranství hlavního města autentickou kulturou a současně zlepšit podmínky pro busking, tedy pouliční hudební, divadelní nebo artistická vystoupení, a to v přijatelných parametrech i pro rezidenty Prahy.

Do festivalu se stále mohou zapojit dobrovolníci, kteří by chtěli pomoci s organizováním akce a načerpat zkušenosti s pořádáním netradičního festivalu. Více informací mají k dispozici na www.prahazijehudbou.cz/zapojse/.

Pořadatelem festivalu je kulturní nezisková organizace Nerudný fest, která stojí i za festivaly Mladí ladí jazz a Student Fest, Koncertem pro budoucnost a dalšími projekty. Festival Praha žije hudbou vznikl před devíti lety jako reakce na omezování umělecké produkce v ulicích hlavního města a klade si za cíl zlepšovat podmínky pro busking, tedy pouliční hudební, divadelní nebo artistická vystoupení, a to v přijatelných parametrech i pro rezidenty Prahy.

Zdroj a foto: www.prahazijehudbou.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *