Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Začalo obnovené natáčení dlouho očekávaného pokračování legendy světové sci-fi, seriálu Foundation. Zahraniční filmaři v Česku znovu utratí stamiliony korun

Na výrobě pokračování seriálu Foundation začala v těchto dnech opět pracovat česká produkční společnost Milk & Honey Pictures. Po přerušení způsobeném stávkou amerických scenáristů a herců v loňském roce se znovu točí v pražských ateliérech a na polských lokacích, kam odjeli pracovat i čeští členové štábů. Od druhé poloviny května se pokračuje opět v českých ateliérech a exteriérech. Seriál vyrábí pro Apple TV+ společnost Skydance Television. Českou republiku si filmaři vybrali díky kvalitnímu zázemí, zručným filmovým profesím a v neposlední řadě státním filmovým pobídkám.

V Česku doposud filmaři utratili dvě a půl miliardy korun, a do konce současného natáčení přibude další miliarda utracená u českých dodavatelů.

Další série přenášející do audiovizuální podoby kultovní ságu světové sci-fi, na které spisovatel Isaac Asimov pracoval téměř pět desítek let, se bude opět natáčet v ateliérech Prague Studios. „Pro natáčení série Foundation jsme pronajali našich sedm ateliérů a také všechny kanceláře, dílny a sklady od ledna 2023. Kvůli stávce a přerušenému natáčení počítáme s pronájmem do konce srpna letošního roku. To už budeme vědět, zda bude seriál u nás pokračovat i pro natáčení další sezony,“ uvedl Jindřich Guttner ze společnosti Prague Studios. Druhá série o deseti dílech se v Česku točila v roce 2022 a premiéru měla loni v létě.

Natáčení druhé řady seriálu přineslo v Česku práci asi 4000 lidí, kromě všech druhů filmařských profesí zaměstnalo z velké části také firmy poskytující služby jako je ubytování, catering, ostraha, stavba, pronájem strojů a zařízení či dodavatele nejrůznějšího materiálu a zboží.

Natáčení pokračování seriálu Foundation je dalším z velkých projektů spojení českých producentů s těmi největšími hráči světového filmového průmyslu. Další série Foundation navíc patří, stejně jako předešlé dvě, u filmových fanoušků mezi

nejvíce očekávané projekty. „U Foundation se propojilo všechno to, co v tuzemsku zahraniční filmaři hledají – tedy unikátní lokace, špičkoví profesionálové z mnoha oborů filmu i systém filmových pobídek. Tomu je však třeba stále se věnovat, protože podobné systémy, které lákají filmaře, existují téměř ve stovce zemí po celém světě,“ uvedl předseda představenstva Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer.

Česko už jednou o pozornost zahraničních filmařů v nedávné historii přišlo, bylo to v době, kdy se okolní země dříve než ČR rozhodly pobídkové systémy zavést. Českému filmu hrozí ztráta konkurenceschopnosti znovu, protože investice do filmového průmyslu ze strany českého státu se nezvyšují adekvátně tomu, jak velký a stále rostoucí potenciál v sobě film má. Navíc systém pobídek zavádí stále více zemí a ve většině případů jde o výhodnější podporu, než je tomu v Česku.

O projektu Foundation
Seriál s původním názvem Foundation se do češtiny překládá jako Nadace a vychází z povídek jednoho z otců světové sci-fi Isaaca Asimova. V některých českých překladech se používal i název Základna, který by mohl být podle odborníků přesnější. Vypráví o galaktické Říši, která po dvanácti tisíciletích existence spěje pomalu ke svému rozkladu a zániku. To je však schopen postřehnout jen geniální matematik Hari Seldon. Ten předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii chaos a že následná éra barbarství se protáhne na 30.000 let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše.

Roli Hariho Seldona v první i druhé sérii ztvárnil Jared Harris, v dalších rolích vystupují Lee Pace, Lou Llobellová či Leah Harveyová. Jako executive producer se u třetí série vystřídají kromě Davida Goyera, který stojí za několika epizodami z první i druhé série, ještě další tvůrci včetně Robyn Asimov, tedy dcery autora předlohy. Od ní si produkce slibuje, že by měla pomoci tomu, aby na plátně byly co nejlépe ztvárněny původní Asimovovy vize.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *