Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Sezóna dovolených u Jadranu začíná, desítky tisíc Čechů vyrazí do Chorvatska autem

Chorvatsko patří mezi Čechy k nejoblíbenějším letním destinacím i proto, že se k plážím na Jadranu poměrně rychle dostanou autem. Podle toho, zda míří na sever, nebo k nejjižnějším letoviskům, trvá jízda mezi 6 až 14 hodinami. Jet se dá přes Rakousko a Slovinsko, ale také přes Slovensko a Maďarsko. Loni zamířilo do Chorvatska téměř 840 tisíc Čechů, letos se očekává podobné číslo.

„Loni s námi vyrazil na Makarskou, Istrii nebo třeba do Severní Dalmácie rekordní počet turistů a také letos je zájem opět vysoký. Velké části z nich zařídíme ubytování a stravování v místě pobytu, poradíme jim, kam vyrazit na výlety, nebo co všechno na cestu potřebují. A oni už jen naloží věci do auta a jedou po vlastní ose,“ říká Lenka Laus, produktová manažerka Travel Family, a doplňuje: “Je to velice časté, proto našim klientům poskytujeme nejen zázemí v Chorvatsku, ale rádi jim poradíme i s nákupem dálničních známek a s povinnostmi v jednotlivých státech, kterými projíždějí. Informace pro řidiče aktualizujeme i na našem webu www.ckvt.cz/doprava.“

Nezapomeňte na povinné doklady i pro děti
Při cestě autem do Chorvatska musí mít český řidič platný řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu vozidla a doklad o zaplacení pojištění o zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, tzv. zelenou kartu. „Nezapomeňte také na to, že vlastní doklady musí mít i děti. Bez ohledu na to, že Chorvatsko je také členem EU a Schengenu. Tedy vlastní platný cestovní pas, nebo dětský občanský průkaz. Při průjezdu Rakouskem navíc musí děti do věku 12 let sedět v bezpečnostní sedačce,“ upozorňuje Lenka Laus. Zapomenout by lidé neměli ani evropský průkaz zdravotní pojišťovny, případně také cestovní pojištění. To může výrazně pomoci nejen v případech, kdy je potřeba zaplatit zdravotní péči nebo přesun zraněného domů.

Největší zácpy na dálnicích o víkendu 26. – 28. července 2024
Pokud se chcete vyhnout největším dopravním zácpám na dálnicích při cestě do Chorvatska, vyberte pro svou cestu jiný termín, než víkend od pátku 26. do neděle 28. července. Právě tehdy se střídají v Německu termíny letních prázdnin a tradičně je na cestách nejvíce německých dovolenkářů. Během celého víkendu se v pátek a v sobotu jedni vydávají na cestu směrem na dovolenou a současně se v sobotu a v neděli vracejí ti, kterým prázdniny již končí. Fronty na dálnicích tak zejména v Rakousku často dosahují i několik desítek kilometrů.

Dálniční známky lze koupit i online, ale pozor na začátek a délku platnosti
Pro průjezd Slovenskem, Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem je nutné si zakoupit dálniční známku. Pořídit se dají předem ve směnárnách, na čerpacích stanicích nebo v auto-moto klubech po celé České republice. V prodeji jsou také na čerpacích stanicích před úseky dálnic v daných státech. Ve Slovinsku (dars.si), na Slovensku (eznamka.sk), v Maďarsku (ematrica.nemzetiutdij.hu) i v Rakousku (asfinag.at) je možné koupit dálniční známku také on-line. Dávejte nicméně pozor na lhůty a délku platnosti. Například jednodenní známka platí v daný kalendářní den a nikoli 24 hodin od zakoupení.

U dálniční známky ve Slovinsku je pak zapotřebí myslet na to, že pokud si nechcete dovolenou o něco zkrátit, tak Vám nebude stačit týdenní (7denní) známka a je třeba si koupit známku na delší období. Průjezd Slovinskem zpět při standardní délce dovolené nastává až 8. nebo 9. den a na to týdenní známka nestačí.

Placené dálnice mají i v Chorvatsku, tam za ně platíte přímo na mýtnicích v hotovosti nebo kartou mýtné. Mýtné zaplatíte také v tunelech, které po cestě potkáte v Rakousku. Například před vjezdem do tunelů Bosruck a Gleinalm na rakouské dálnici A9 (křižovatka Voralpenkreuz – hraniční přechod Spielfeld), před vjezdem do Tauern / Katschberg tunelu na dálnici A10 (Salzburg – Villach) či před tunelem Karawanke na dálnici A11 mezi Rakouskem a Slovinskem. Pokud si na internetových stránkách asfinag.at zaregistrujete platební kartu a SPZ auta, platba se po průjezdu tunelem strhne sama z účtu.

„Nákup dálničních známek nebo mýtného do tunelů online se vyplatí. Vyhnete se díky tomu frontám na benzínkách před dálnicemi a u mýtných bran. Třeba v Chorvatsku to ale nejde. Proto pokud musíte například kvůli začátku pobytu cestovat v pátek v noci a během soboty, je třeba počítat se silným provozem a čekáním právě před mýtnicemi. Za prázdninovými zážitky na Jadran totiž jede stejným směrem a po stejných komunikací nejvíce turistů. A to nejen z Česka, ale i z dalších zemí, jako je Slovensko, Maďarsko, Německo, či Rakousko. Nicméně i s tím umíme našim klientům pomoci a dokážeme jim nabídnou hotely či penziony, u kterých je možnost nástupu v libovolný den i na libovolný počet nocí,“ uzavírá Lenka Laus.

Ceny dálničních poplatků v roce 2024 (na vozidla do 3,5t)
(zdroj: www.dalnicni-znamky.com, www.edalnice.cz)

  • ČESKO: jednodenní – 200 Kč, 10denní – 270 Kč, měsíční – 430 Kč, roční – 2 300 Kč
  • SLOVENSKO: 10denní – 12 EUR, měsíční – 17 EUR, roční – 60 EUR
  • RAKOUSKO: jednodenní – 8,60 EUR, 10denní – 11,50 EUR, 2měsíční – 28,90 EUR, roční – 96,40 EUR
  • SLOVINSKO: 7denní – 16 EUR, měsíční – 32 EUR, roční – 117,50 EUR
  • MAĎARSKO: 10denní – 6 400 HUF, měsíční – 10 360 HUF, roční – 57 260 HUF
  • CHORVATSKO: úseky dálnice v Chorvatsku se platí podle délky použitého úseku dálnice a podle typu vozidla – tzv. MÝTNÉ. Mýtné se může platit v hotovosti, a to i v zahraničních měnách podle úředního kurzovního lístku platného pro den platby mýtného. Na mýtnicích se může platit platebními kartami American Express, Diners, Master Card, Maestro, Visa, lze si mýtné předplatit i pomocí zařízení ENC. Více informací naleznete na webu chorvatsko.cz.

Fotbalové Euro v Chorvatsku turistům neunikne
Chorvatsko v následujících dnech ožije fotbalem. Ani čeští turisté a příznivci tohoto sportu se nemusejí obávat, že nebudou mít kde sledovat jednotlivé zápasy. „Šampionát poběží na velkoplošných obrazovkách ve všech restauracích a hospodách, stejně tak v saloncích hotelů. Kde bude potřeba, sledování pro naše klienty zajistí delegát,“ doplňuje Lenka Laus.

Fotbal je v Chorvatsku sportem číslo jedna a sledovat Euro bude v Chorvatsku možné skutečně všude, třeba i v kavárničkách malých městeček.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *