Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Poplavte na pomoc s ALS! Prague City Swim se koná za podpory známých osobností už 15. června

Už tuto sobotu proběhne v Yacht Clubu CERE v pražském Podolí šestý ročník oblíbené charitativní akce Prague City Swim. Spolek Alsa, který se jako jediný v Česku specializuje na péči o pacienty s ALS, zve zdatné i rekreační plavce k účasti na unikátním závodě a jedinečné možnosti protáhnout tělo ve vodách Vltavy blízko centra Prahy. Účast přislíbili i čeští sportovci a řada známých osobností, mezi nimi i Dana Morávková, Patricie Pagáčová, Daniela Peštová, David Kraus David Huf nebo Kamil Bartošek alias Kazma. Připraven je i bohatý celodenní doprovodný program pro rodiny s dětmi, které si jen chtějí společně užít aktivní den a přispět svou účastí na dobrou věc. Akci moderuje duo Kateřina Pechová a Kateřina Nekolná, které spolek ALSA a jeho aktivity podporují již mnoho let.

„Prague City Swim podporuji pravidelně. Je skvělé vidět tolik pacientů s ALS pospolu a ještě s úsměvy na rtech, když vidí, že všichni lidé, kteří tu dnes jsou, jsou tu kvůli nim. Aby je podpořili v jejich motivaci nevzdávat se a žít dál i s touto zákeřnou nemocí,“ řekla ke své účasti Daniela Peštová, která je zároveň i patronkou jedné z plaveckých vln. Spolu s dalšími osobnostmi bude kromě podpory pacientů věnovat svou energii během závodů natáčení dokumentárního videa s pacienty na téma „Stále jsem to já“. Jeho cílem bude veřejnosti více přiblížit život pacientů s ALS, aby lépe chápali, že ALS nepostihuje mysl a lidem s touto nemocí zůstávají stále stejné potřeby, touhy a sny, které se i díky spolku ALSA snaží i nadále plnit.

Mnoho zdatných účastníků láká možnost poměřit své síly ve Vltavě s profesionálními českými sportovci. Ambasadorem závodu je i triatlonista Tomáš Svoboda. „Ono se to málo ví, ale voda ve Vltavě je hrozně čistá a její kvalita se pravidelně kontroluje, navíc je možné plavat v neoprenu, takže ani výmluvy na nízkou teplotu vody nebereme,“ směje se Svoboda a zve všechny, aby akci dorazili podpořit. Účast na závodu přislíbili i další sportovci, například plavkyně Simona Kubová nebo lyžařka Šárka Strachová.

Trasa pro profesionální plavce i jen tak pro zábavu
Připravená závodní trasa se startem u jachtařského klubu CERE měří 1600 m pro zdatné plavce a 800 m pro vodní nadšence, kteří chtějí plavat pro radost ve svém tempu. Nově je připravena i nejkratší vzdálenost na 200 m pro ty, kteří chtějí třeba jen skočit do vody a udělat pár temp, nebo soutěžit o nejkreativnějšího účastníka v kostýmu. Všech startovních vln se mohou zúčastnit i děti. Prague City Swim je rozdělený na 11 plaveckých vln a každá plave za jednoho pacienta s ALS. Letos bude součástí akce také společná plavba právě těchto pacientů, kdy účastníci závodu povezou ve Vltavě na lodi každého z nich, někteří pacienti i sami poplavou. Startovné je k zakoupení online za zvýhodněnou cenu, na místě bude jeho cena vyšší. Veškeré informace o charitativním závodě Prague City Swim jsou dostupné na webu.

Vybrané peníze pomohou pacientům s ALS
Cílem Prague City Swim je podpora pacientů s ALS a osvěta o tomto závažném onemocnění. Při ALS dochází k postupné ztrátě kontroly nad svaly, pacientům nakonec zůstává pouze pohyb očí. To vše při plném zachování psychických a mentálních schopností. I proto letos spolek ALSA věnuje svou komunikaci heslu „Stále jsem to já“, aby veřejnost lépe chápala, že pacientům s ALS zůstávají stále stejné potřeby, myšlenky a touhy, jen už to často nemohou říct. Peníze, které se díky startovnému a dalším návštěvníkům či partnerům akce podaří vybrat, poputují na pomoc právě pacientům s ALS a jejich rodinám. Budou použity na osobní asistenci, pomoc fyzioterapeuta a činnost koordinátorek multidisciplinárního týmu, který za pacienty dojíždí.

Co je ALS
Amyotrofická laterální skleróza je neurologické onemocnění způsobující postupnou degeneraci buněk, které ovládají pohyblivost svalů. Nemocní přicházejí postupně o schopnost pohybu, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. To vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny. Nemoc může postihnout kohokoliv, doba přežití se udává mezi 3 až 5 lety po stanovení diagnózy. Prevalence onemocnění v České republice se odhaduje na 6 až 8 případů na 100.000 obyvatel. Jedněmi z nejznámějších pacientů byli astrofyzik Stephen Hawking, bývalý český premiér Stanislav Gross nebo fotbalista Marián Čičovský.

O ALSA z.s.
Spolek ALSA je organizace sdružující pacienty a profesionály se zájmem o ALS. Jedná se o unikátní projekt, který realizuje jako jediná organizace v České i Slovenské republice.  Posláním ALSA je pomáhat pacientům poradenstvím, konzultacemi vhodných terapií, vytvořením specializované půjčovny pomůcek, rekondičními pobyty, výjezdy specialistů do domovů nemocných aj. Největším cílem projektu je vytvoření specializovaného centra pro tyto nemocné, jako je to v jiných zemích. Více na www.zsalsa.cz

Zdroj a foto: Alsa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *