Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Knižní lázně oslaví 5. jubileum s Petrou Hůlovou a Markem Torčíkem, bude i Franz Kafka

Čtyřdenní knižní festival určený nejen milovníkům literatury se letos koná o prvním letním víkendu od čtvrtka 20. do neděle 23. června a jeho ambasadory jsou renomovaná česká spisovatelka Petra Hůlová a čerstvý držitel ceny Magnesia Literatura za prózu a Ceny Jiřího Ortena Marek Torčík. Knižní lázně poskytují v rámci své dramaturgie vyznávající pestrost kultury vhled do světa literatury včetně setkání se samotnými autory v podobě besed či literárních čtení. Osobní kontakt s předními českými nakladateli a knihkupci nabídne víkendový knižní jarmark, program „pečující o duševní zdraví“ zahrnuje i literární vycházky po stopách slavných literátů, ale i koncerty nebo legendární Pecha Kucha Night s inspirativními osobnostmi knižního a kreativního světa.

Knižní lázně svým obsahem daleko přesahují svět literatury, kdy se kromě letošního zkoumání kondice českého jazyka nebo nahlédnutí do světa poezie věnují i společenským tématům, jako jsou mezigenerační výpovědi či důstojné a přirozené stárnutí. Těch se dotknou skrze čtení či rozhovory s autorkou knihy Těla Klárou Vlasákovou nebo s letošní ambasadorkou Petrou Hůlovou, jež napsala autobiograficky inspirovaný román o vnitřních a vnějších ženských zápasech. Na festivalu se lze vydat i po stopách městské přírody s biologem a autorem knihy Skutečná tvář květin Jiřím Sádlem.

„Mariánské Lázně mám spojené se svou první regulérní dovolenou, na kterou jsem se vypravila před šesti lety s kamarádkou –  žádné děti a hodně vodoléčby. Od té doby se to marně snažím zopakovat. Tak se těším na Knižní Lázně, protože v knihách se koupu vůbec nejradši. Knihy patří do lázní víc než kamkoli jinam. A taky se těším, že si dám na kolonádě kafe s Markem Torčíkem, autorem jedné z nejlepších loňských knih a nějaké knížky pořídím i dcerce, která pojede se mnou,“ říká spisovatelka Petra Hůlová.

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války, Bedřicha Smetany pobývajícího ve městě dokonce třináctkrát v letech 1883 až 1860, nebo Eduarda Petišky, jenž během svého pravidelného léčebného pobytu v červnu roku 1987 v Mariánských Lázních zemřel. Jeho syn, třiasedmdesátiletý spisovatel Martin Petiška, přijal u této příležitosti pozvání na letošní festival. Organizátoři připomenou také aktuální výročí Josefa Váchala i jeho slavného Krvavého románu.

Návštěvníci se mohou také zúčastnit stand-upu Anny Štičkové a Karolíny Zoe Meixnerové o literární kritice, uvedení nového projektu Knižní pramen pro čtení v parku s hosty, desítek workshopů a dílen či Společenského večera Knižních a Jazzových lázní s koncertem Terne Čhave. Konat se bude i legendární Pecha Kucha Night s inspirativními osobnostmi knižního a kreativního světa. Mezi nimi bude například street artová umělkyně, výtvarnice a autorka komiksů Toy Box nebo držitel Rakouské státní ceny za překlad Ondřej Cikán, oba se zúčastní i hlavního programu. Poezii waka a haiku představí Haruna Honcoop a Petr Borkovec.

Knižní lázně od počátku svého vzniku nabízí lidem z řad veřejnosti Čtenářské pobyty zdarma za účelem vlastní četby, jejich tři absolventi se sejdou právě v průběhu festivalu, stejně jako finalisté třetího ročníku Letní školy psaní.

Knižní lázně organizují Klára Khine a Barbora Páníková, zázemí v Mariánských Lázních poskytne spolek Švihák, který zde pořádá od roku 2014 různé kulturní akce. O nový vizuál se postarali výtvarník Ondřej Vyhnánek a grafička Barbora Páníková, kteří stvořili malé „knihomily a praménky vědění“. Celý projekt se koná za podpory města Mariánské Lázně, Státního fondu kultury a Karlovarského kraje, partnery akce jsou Ensana Health Spa Hotels, Orea Hotels & Resorts Mariánské Lázně. Falkensteiner Spa Resort Marienbad a Visit Mariánské Lázně. Letní škola psaní je realizována ve spolupráci s Mattoni 1873 se značkou Magnesia. Většina programu bude zdarma.

Zdroj a foto: www.kniznilazne.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *