Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Druhý život stíracím losům od Sazky dají deodorizační eko puky nebo frisbee. Studentská výzva Reborn design 2024 zná své vítěze

Reborn design 2024, inovativní projekt zaměřený na podporu mladých designérů, architektů a kreativců, zná své vítěze. Letošnímu ročníku soutěže, v níž účastníci vytváří smysluplné produkty z druhotných surovin, dominují stírací losy od Sazky. Ty i díky vítěznému projektu dostávají nový život. Společnost vybrané studentské projekty plánuje dál rozvíjet a se studenty spolupracovat.

O ceny za ekodesign letos usilovalo celkem 69 soutěžních projektů od produktových designérů a architektů z 2 univerzit, a to z Ústavu designu Fakulty architektury ČVUT a Ústavu designu a nábytku Mendelovy univerzity v Brně. Zapojili se i zahraniční studenti z programu Erasmus z Anglie, Maďarska a Polska. Projekty byly od 3. 6. 2024 do 9. 6. 2024 prezentovány na výstavě v prostorách Fakulty architektury ČVUT. Vítěze vybrala jedenáctičlenná odborná porota složená z akademiků, zástupců partnerů a odborníků na cirkulární ekonomiku. Studenti měli 3 měsíce na navržení udržitelných designových řešení s využitím minimálně 95 % materiálu z materiálových výzev. Kritérii hodnocení jsou nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost.

„Studenti si vyzkoušeli pracovat s neobvyklým recyklovaným materiálem, mohli své nápady konzultovat s odborníky na design, cirkulární ekonomiku a technologie ke zpracování druhotných materiálů, pracovat v zázemí technologických partnerů. Věřím, že některé produkty mají i tržní potenciál a studenti dostanou šanci je rozvíjet díky investicím partnerům,“ říká Elias Karraa, zakladatel Reborn Design a obchodní ředitel pořadatelské firmy Lavaris.

Deodorizační eko puky, akustický panel nebo frisbee ze stíracích losů
Hlavním partnerem výzvy v kategorii „papír“ se pro letošní rok stala Sazka. Studenti tak měli za úkol přijít s kreativním a udržitelným řešením zpracování stíracích losů. Vítězným projektem v této kategorii, ale i absolutním vítězem letošních cen se stal Václav F. Matyáš s projektem deodoračních eko puků MOTMAL vyrobených ze stíracích losů Sazka. Vedoucím projektu je Henrieta Nezpěváková z Ústavu designu FA ČVUT, ateliér Fišer–Nezpěváková. Porota ocenila logické použití, zpracování materiálu, snadnou vyrobitelnost a užitečnost výsledného produktu. Dle hodnocení jde o dotažený produkt po všech stránkách.

„Ve výhru jsem nedoufal, i když mi to spolužáci naznačovali, ale byl jsem z toho ohromně nadšen a absolutní výhru jsem už vůbec nečekal,“ říká Václav F. Matyáš, autor deo puků. „Věděl jsem, že žádný podobný výrobek z ekologických materiálů na trhu nebyl. Spojil jsem tedy Sazka losy, rýžovou kaši a kávovou sedlinu, přidal svěží vůni a výsledný materiál schnul ve formě několik dní,“ doplňuje informace k výrobnímu procesu.

„Deodorizační eko puky nás zaujaly především svým precizním zpracováním, kdy je zjevné, že student myslel úplně na každý detail a produkt dovedl až do fáze, kdy je připraven k reálnému využití. Jejich praktická využitelnost i ekonomická stránka věci pak jen dokreslují smysluplnost tohoto návrhu. Díky tomu plánujeme s Václavem spolupracovat a výrobek dále rozvíjet,“ komentuje Radka Seberová, specialistka udržitelnosti společnosti Sazka.

Sazka si vybrala pro další rozvoj také projekty akustický panel LANA od Ester Lavicové a Frisbee od Vojtěcha Vydržela, ten se zároveň v dané kategorii umístil na třetím místě. U akustického panelu ocenila Sazka především velkoobjemové zpracování materiálu a zároveň originalitu designu jako takového, kdy studentka do produktu vhodně zapracovala firemní barvu. U návrhu Frisbee ocenila zase využitelnost ve své venkovní aktivační zóně, kdy si student kreativně poradil s poměrně náročnou výzvou a zapojil návštěvníky zóny.

Udržitelnost a podpora mladých talentů
Společnost Sazka se udržitelnosti věnuje dlouhodobě a systematicky. Na jaře letošního roku za účelem smysluplného zpracování papírových stíracích losů odstartovala platformu Sazka reLosy, v rámci níž dává s pomocí českých designérů stíracím losům druhý život a upcykluje je v další produkty s přidanou hodnotou. Veřejnosti byly představeny již dva realizované projekty – tenisky Sazka Kickz a Sazka modulární nábytek. Dalším pilířem byla právě spolupráce se studenty.

„Být součástí studentské výzvy Reborn Design nás nejen velmi bavilo, ale také potvrdilo, že propojení s kreativními studenty, kteří zároveň dostanou příležitost uplatnit své nápady v byznysu, nám dává smysl. Je skvělé sledovat, jak přemýšlí a přicházejí s inovativními nápady, které ale splňují podmínky cirkulární ekonomiky a ekodesignu,“ uvádí Radka Seberová.

Aby nevýherní losy nekončily v koši 
V roce 2023 prodala Sazka celkem 250 tun stíracích losů. Zhruba 113 tun navrácených výherních a neprodaných losů bylo předáno na ekologickou skartaci. Recyklované losy se dále využijí k výrobě dalších papírových výrobků, například na stavební izolaci nebo plata na vejce.

Přes polovinu losů tedy vyhodí zákazníci do směsného odpadu, což chce společnost Sazka také změnit. V létě proto spustí pilot, v rámci kterého začne na vybraných pobočkách nabízet možnost vracet nevýherní losy. Ty následně zrecykluje nebo jim dá nový život v podobě designových předmětů.

Zdroj a foto: SAZKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *