Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Inkontinence jako tabu. Světový týden kontinence téma otevírá a upozorňuje na důležitost léčby

Zvýšit povědomí o inkontinenci a důležitosti její léčby má za cíl Světový týden kontinence. Každoročně opakující se akce se letos koná tento týden po celém světě od 17. do 23. června. Chce odstranit stigmata spojená s tímto zdravotním problémem a zdůraznit, že inkontinence, kterou trpí více než 50 % žen a nemalé procentu mužů, by neměla zůstat tabu. Ke Světovému týdne kontinence se připojuje i česká společná Stimvia, která pomocí své inovativní technologie URIS® léčí pacienty trpící hyperaktivním močovým měchýřem.

Inkontinence, tedy neschopnost kontrolovat únik moči nebo stolice, je častým, a zároveň často přehlíženým zdravotním problémem. Mnoho lidí, kteří trpí inkontinencí, z pocitu studu nesdílí své problémy se svým okolím, a ani mnohdy nevyhledají odbornou lékařskou pomoc. Onemocnění je záludné tím, že je nepředvídatelné a urgence se může objevit kdykoliv a kdekoliv bez ohledu na příjem tekutin. Pacienti se proto z obavy před společenskou stigmatizací bojí vycházet z domu, redukují své aktivity, kontakty a postupně se dostávají do společenské izolace. Mnohdy se v této souvislosti hovoří o jejich sociální smrti. Světový týden kontinence se snaží změnit toto vnímání a upozornit na to, že inkontinence je léčitelný stav, který si zaslouží pozornost a péči.

Kromě stresové inkontinence, která nastává při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku – například při zvedání těžkých břemen, kýchnutí, kašli, nebo během fyzické aktivity, existuje také inkontinence urgentní, která se vyznačuje náhlým a velmi intenzivním nucením na močení, kdy musí člověk okamžitě vyhledat toaletu. Na rozdíl od stresové inkontinence fungují svěrače i svaly pánevního dna správně. Příčinou mohou být nepřesné signály odesílané z receptorů ve svalech močového měchýře do mozku, které nesprávně signalizují plný močový měchýř. Právě urgentní inkontinence je typickým syndromem hyperaktivního močového měchýře — problému, který trápí asi 10 % dospělé populace.

„I přesto, že hyperaktivní močový měchýř zásadním způsobem negativně ovlivňuje kvalitu života, se mnozí zdráhají tento problém řešit. Přitom se jedná o značně rozšířené onemocnění, kterým trpí ženy, muži i děti. Chceme, aby téma inkontinence již nebylo tabu, a aby lidé měli prostor, kde mohou najít odborné informace a místo ke sdílení svých příběhů. Proto jsme iniciovali vznik pacientské organizace BezUrgence. Je to místo pro komunitu lidí trpících stejným problémem,” říká Lukáš Doskočil, CEO společnosti Stimvia.

Kromě změny životního stylu, stravovacích návyků a provádění cviků na posílení svalů pánevního dna, které mohou zmírnit symptomy především u stresové inkontinence, existuje celá řada dalších možností léčby. Vedle farmakoterapie se využívá také vpichování Botulinumtoxinu A do močového měchýře, či sakrální neuromodulace — operace, při které se elektroda implantuje přímo k specifickému nervu pod kůži pacienta. Žádné z těchto řešení se ale neobejde bez vedlejších účinků.

Novou naději by v této souvislosti mohla být pro pacienty léčba pomocí přístroje URIS® od společnosti Stimvia využívající metodu neinvazivní neuromodulace (konkrétně peroneální elektrickou transkutánní neuromodulaci – eTNM®), při které se pacientovi přiloží speciálně vyvinuté elektrody do jeho podkolení. Jemné impulsy jsou následně přenášeny k vyšším nervovým centrům v míše a v mozku, neboť právě tato centra regulují funkci močového měchýře. Po opakované a pravidelné aplikaci dochází ke zmírnění symptomů hyperaktivního močového měchýře, včetně urgentního nutkání k močení, častého močení a epizod nočního močení.

Léčba je navíc spojena jen s nepatrným množstvím rizik a vedlejších příznaků, které se objevily pouze u 0,01 % případů. „Právě vynikající poměr mezi klinickou účinností a zanedbatelným rizikem nežádoucích účinků činí tuto léčbu unikátní,“ říká prof. MUDr. Jan Krhut, Ph.D. z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

„Aktuálně jednáme s pojišťovnami ohledně vstupu přístroje do systému úhrad. Zároveň připravujeme celkovou infrastrukturu pro jeho rozšíření na trhu — od nasazení u specialistů až po zapůjčení pro domácí použití. Už nyní si mohou přístroj pacienti vyzkoušet v rámci 3měsíční terapie,” zakončuje Lukáš Doskočil.

Zdroj a foto: Stimvia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *