Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Středoškolskou soutěž společnosti VELUX vyhrál dům splývající s přírodou

Lenka Drastichová ze SPŠ stavební Opava zopakovala své loňské prvenství v soutěži King of Daylight (Král denního světla), kterou pro studenty středních odborných škol stavebního zaměření pořádá společnost VELUX Česká republika. V jubilejním 20. ročníku zvítězila s návrhem rodinného domu Puu, který svým dřevěným obložením a zelenou střechou splývá s okolní přírodou, a získala odměnu 20 tisíc korun. Budoucí projektanti a architekti z 11 středních škol stavebního zaměření letos vypracovali 316 soutěžních prací.

VELUX už 20 let učí projektovat kvalitně prosvětlené budovy
King of Daylight je jednou z nejstarších a také nejoblíbenějších soutěží pro teenagery studující stavební obory. Úkolem středoškoláků je zpracovat vlastní návrh rodinného domu nebo jiné stavby s promyšleným využitím denního světla, přičemž klíčovým aspektem je použití produktů značky VELUX – střešních oken, světlíků a světlovodů. Domy mají mít kvalitní architektonické a dispoziční řešení, které zároveň respektuje principy udržitelného stavitelství. Důraz je kladen na vytvoření zdravého vnitřního prostředí a užití stavebních technologií a postupů, které podporují energetickou efektivitu a mají minimální dopad na životní prostředí. Soutěž vyzývá k přístupu, kde domy nejen zvyšují pohodlí a bezpečí svých obyvatel, ale také přinášejí hodnotu komunitě a širšímu okolí. Se zpracováním projektů studentům pomáhá účast na seminářích a webinářích VELUX, kterými letos prošlo více než 500 středoškoláků.

Roste zájem studentů i kvalita jejich prací
O navrhování budov s dostatkem denního světla a čerstvého vzduchu mají studenti stále větší zájem. Letos soutěžilo už 316 prací z 11 středních škol. Ze školních kol postoupilo do celostátního finále 82 prací, které posuzovala dvoučlenná porota ve složení Ing. arch. Marie Joja, Ph.D., z Fakulty architektury VUT v Brně a Jiří Mezera, mág vizualizace a školitel programu Lumion, který zároveň učí na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Ve finále bylo oceněno 14 studentských projektů a soutěžící a jejich pedagogové získali odměny v celkové výši 143 tisíc korun.

Staronovou Královnou denního světla se stala čerstvá opavská maturantka Lenka Drastichová, která opět ovládla hlavní soutěžní kategorii Rodinný dům. Její práce porotu zaujala svým neprvoplánovým pojetím, členěním objemu do několika menších hmot a působivým zasazením do kontextu okolní přírody. Druhou hvězdou letošního ročníku byl student brněnské stavební průmyslovky Jiří Holek, který do soutěže poslal dokonce tři práce – a všechny slavily úspěch. V anonymním hodnocení porotců získal jednu z odměn v kategorii Rodinný dům a zvítězil v dalších dvou kategoriích Freestyle a Build for life. Vedle zajímavých a nápadů a precizního zpracování u jeho prací porotci ocenili zejména skvělou vizuální prezentaci.

Nová kategorie pro udržitelné stavitelství
V souladu se strategií udržitelnosti společnosti VELUX byla u příležitosti letošního 20. ročníku vyhlášena nová kategorie Build for life. „Je to pro studenty nová motivace, aby se zúčastnili soutěže King of Daylight a přemýšleli ještě hlouběji nejen o denním světle, ale i o tom, z jakých materiálů stavět, jak stavbu orientovat vůči světovým stranám a jak efektivně využívat všechny dostupné energie,“ vysvětlil architekt společnosti VELUX Marek Petrík na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže King of Daylight 2024, které proběhlo 12. června na v brněnském kreativním hubu KUMST.

Vítězům soutěže zde pogratuloval také Market Director společnosti VELUX Česká republika a Slovensko Zsolt Szabó. „Přihlášením do soutěže jste vystoupili z komfortní zóny. Investovali jste do soutěžních prací svůj volný čas a věnovali jim extra úsilí. Přeji vám, aby vám tato snaha překonávat očekávání a překvapovat okolí vydržela i v celém profesním životě,“ řekl Zsolt Szabó soutěžícím a poděkoval za účast nejen studentům, ale i pedagogům, kteří jim věnovali svůj čas.

Kvalitu letošních soutěžních prací vysoce ocenili oba porotci. „Neuvěřitelně mě překvapila úroveň, jakou se středoškolské projekty prezentovaly. Musím říct, že mnozí soutěžící předčili víc než polovinu mých studentů. Úroveň vizualizace byla velmi vysoká. Pokračujte v tom, protože jste dobří, a já doufám, že se s některými z vás uvidím na Fakultě architektury VUT,“ řekla finalistům Marie Joja. „Také já doufám, že se s některými z vás uvidím na Fakultě stavební ČVUT,“ navázal na ni Jiří Mezera. „Vy všichni, kteří jste v soutěži něco odevzdali, máte předpoklad ke studiu na vysoké škole. Už jen to, že jste se přihlásili do soutěže, vás odlišuje. A vaše práce mnohdy předčily práce vysokoškolských studentů, takže v tom určitě  pokračujte,“ vyzval studenty a poděkoval společnosti VELUX za to, že umožňuje studentům vyzkoušet si prezentaci projektů.

King of Daylight 2024 – výsledky
RODINNÝ DŮM
1. místo v kategorii Rodinný dům
Rodinný dům Puu
Lenka Drastichová, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer

2. místo v kategorii Rodinný dům
RD DECENS
Daniel Mucha, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer

3. místo v kategorii Rodinný dům
DŮM BEZ ZÁBRAN
Jakub Spáčil, SPŠ stavební Josefa Gočára, vedoucí práce: Ing. arch. Dagmar Zimová

Odměny v kategorii Rodinný dům
– DŮM NA STRÁNI, Ondřej Vícha, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer
– ŘADOVÝ DŮM SILVER LINE, Jiří Holek, SPŠ stavební Brno, vedoucí práce: Ing. Jana Leischnerová

FREESTYLE
1. místo v kategorii Freestyle
CARS & COFFEE
Jiří Holek, SPŠ stavební Brno, vedoucí práce: Ing. Jana Leischnerová

2. místo v kategorii Freestyle
POBYD –  POHODOVÉ BYDLENÍ
Marek Lojda, SŠ stavební Třebíč, vedoucí práce: Ing. arch. Jiří Šnerch

3. místo v kategorii Freestyle
CHATKA HUGO
Yurii Perets, SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod, vedoucí práce: Jiří Veleta

Odměny v kategorii Freestyle
– OC BUBBLEX, David Šebor, SPŠ stavební Brno, vedoucí práce: Ing. Jana Leischnerová
– DOMOV VIA, Klára Gebauerová, SPŠ stavební Ostrava, vedoucí práce: Ing. Iva Polochová

BUILD FOR LIFE
1. místo v kategorii Build for life
SUN ODYSSEY
Jiří Holek, SPŠ stavební Brno, vedoucí práce: Ing. Jana Leischnerová

2. místo v kategorii Build for life
STŘEDISKO KOPRETINA
Eva Srubková, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer

3. místo v kategorii Build for life
PROJECT H-3D
Tomáš Pálka, SPŠ stavební Brno, vedoucí práce: Ing. Jana Leischnerová

Cena zaměstnanců VELUX
RODINNÝ DŮM RITULANS
Oliver Molčanyi, SPŠ stavební Josefa Gočára, vedoucí práce: Ing. arch. Dagmar Zimová

Ocenění pro školy
Pošesté byly oceněny střední školy s nejvyšším počtem soutěžních prací. Nejvíce projektů do soutěže poslali studenti SPŠ stavební Ostrava, a to 97. S počtem 32 odevzdaných prací skončila jako druhá SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně Havlíčkův Brod a 29 prací do soutěže zaslali studenti SPŠ stavební Opava.

Zde si můžete detailně prohlédnout všechny návrhy, které se probojovaly do finálového kola: https://www.velux.cz/odbornici/architekti-a-projektanti/souteze/king-of-daylight

Zdroj a foto: www.velux.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *