Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Města i firmy investují do kamerových systémů. Jenom v Praze funguje přes 4 tisíce kamer

Česká města investují do rozvoje městských kamerových systémů ročně desítky milionů Kč. Kromě instalace kamer do nových lokalit je také modernizují. Například integrovaný městský kamerový systém v Praze čítá přes 4 000 kamer a využívá umělou inteligenci, která dokáže sama detekovat podezřelé jednání, dopravní nehody nebo další krizové situace.

Jenom v Praze sleduje veřejný prostor přes 4 000 kamer, z nichž 1 206 patří do městského kamerového systému hlavního města Prahy. Nejvíce kamer je na Praze 1, a to přes 300, následuje Praha 8 s 231 kamerami. Města investují kromě rozšiřování sítě kamer také do jejich modernizace a zapojení nejnovějších technologií. Při rozvoji městských kamerových dohledových systémů (MKDS) se zaměřují jejich správci především na obměny kamer, změny operačního systému a rozvoje softwaru nebo posílení datových uložišť a jejich bezpečnosti.

Kamerové systémy plní řadu funkcí, mezi které patří prevence protiprávního jednání, represe protispolečenského chování, snižování nápadu trestné činnosti, ochrana památek nebo řízení a kontrola silničního provozu. MKDS už teď navíc nefungují jako pasivní pozorovatel, v jehož záznamech je zpětně možné dohledat případné problematické chování nebo dopravní přestupky. Do kamerových systémů se totiž instalují také inteligentní technologie, které dokážou automaticky detekovat podezřelé aktivity a upozornit příslušné složky operační středisko.

Mezi uživatele MKDS patří například Městská policie Praha. „Kamerové systémy se dlouhodobě prokazují velkým pomocníkem. Už operátoři na centrálním operačním středisku mohou v případě oznámení, pokud je místo pokryto kamerami, sledovat událost a pomoci hlídkám v terénu ke snazšímu dopadení pachatelů protiprávního jednání,“ popisuje Irena Seifertová z Městské policie Praha. V Praze aktuálně funguje 100 monitorovacích pracovišť, z toho 17 využívá Městská policie Praha.

Do Pražského kamerového systému nespadají pouze kamery vlastněné a provozované magistrátem, ale integrují se do něj také kamery soukromých subjektů, jako jsou například správci obchodních center a dalších veřejně dostupných objektů. „V rámci bezpečnostních opatření už dlouhodobě využíváme kamerové systémy s integrovanou umělou inteligencí. Kamery tak dokážou v reálném čase rozpoznat různé rizikové aktivity, jako je vytažená zbraň, prasknutí skla, zanechané zavazadlo nebo další vzorce chování, které se jeví jako podezřelé nebo nebezpečné,” vysvětluje Jan Trojan, bezpečnostní manažer společnosti ABIS, který má na starost ochranu v obchodním centru na pražském Žižkově. „Kamerové systémy jsou dnes v případě ochrany měkkých cílů stěžejní. Díky využívání AI navíc mohou fungovat efektivněji a umožňují našim dispečerům reagovat na krizové situace rychleji,“ dodává Trojan.

Rozvoj městských kamerových systémů aktivně podporují i další města. Brno plánuje v letošním roce investovat do aktivit spojených s rozvojem MKDS více než 23 milionů korun. Počet kamer v moravské metropoli aktuálně dosahuje téměř 550, v Ostravě je to podle informací Městské policie Ostrava až 950. Veřejný prostor v Plzni monitoruje okolo 200 kamer, v Liberci je to v současné chvíli přes 70 kamer.

Přes všechny výhody nejnovějších technologií využívaných v kamerových systémech je třeba stále dbát na ochranu soukromí občanů. Díky legislativě na ochranu fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů kamery nezaznamenávají pohyb jednotlivých osob a nijak nerozpoznávají jejich identitu. Přestože zabudované technologie analyzují vzorce chování, identitu jednotlivých osob nerozpoznají. Před několika lety byl dokonce zamítnut návrh instalovat software automatického rozpoznávání obličejů do MKDS v Praze. Občané se tak nemusí obávat toho, že by je někdo skrze městské kamerové systémy sledoval.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *