Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Nový film Jiřího Havelky Zahradníkův rok se ve světové premiéře představí na 58. MFF Karlovy Vary

Legenda českého filmu Oldřich Kaiser a všestranná osobnost Jiří Havelka společně na 58. MFF Karlovy Vary představí, ve světové premiéře, novou hořkosladkou komedii s názvem Zahradníkův rok. Ve snímku, který se odehrává během všech ročních období, dále hrají Dáša Vokatá, Štěpán Kozub, Michal Isteník, Tomáš Jeřábek, Alena Mihulová nebo Petr Lněnička.  Do kin snímek vstupuje v široké distribuci 18.7.2024 a nyní představuje další ukázku.

Proč se vlastně film natáčel na pozemku režisérova tatínka? „Nejzásadnější roli tam hraje práce na zahradě. Dlouho jsme lokaci hledali, protože najít zahradnictví, kde by nás nechali natáčet celý rok a ideálně ještě byl v sousedství zámek, bylo dost složité, až jsme nakonec zakotvili na mlýně mého táty. A táta nám také hodně pomohl v tom, že všechny ty práce a činnosti působí věrohodně, protože on sám si na své zahradě vybudoval i vypěstoval sám.  Takže se stal zároveň odborným konzultantem,“ směje se scenárista a režisér. A herec Oldřich Kaiser k tomu dodává: „Ten zahrádkář a jeho žena se pečlivě starají o své sady, bylinky, zeleninu a živí se tím. No a pak v okolí se objeví takový novodobý zbohatlík, ten touží po jeho pozemku – protože tam chce cosi stavět, tak to zahradníkovi a jeho ženě zkomplikuje, a to dost výrazně. Dál už ale povídat nebudu. Ale řeknu vám, že já, když jsem četl ten scénář tak jsem z toho byl naměkko ale takhle to je no… Ve filmu je zachycena příroda tak, jak to jde vše po sobě, jaro, léto, podzim, zima a co všechno ta práce na zahradě během těch období obnáší, tak to je hezký. “

Synopse: Na úpatí kopce žije již dlouhá léta zahradník se svojí ženou. Jejich životy plynou v drobných denních radostech a povinnostech a vše určuje řád přírody. Jenže na kopci stojí zámek, ve kterém se usadí nový majitel a vše chce přetvořit k obrazu svému, včetně okolní krajiny. Zahradnictví těmto plánům překáží, a tak je třeba jej odkoupit. Jenže to zahradník odmítne. Když to tedy nejde po dobrém, přikročí se k razantnějšímu „vyjednávání“. Během pár dní se všude kolem objeví plot s žiletkovým drátem a na příjezdové cestě závora. Po rozbité multikáře přijde na řadu záměna postřiku na stromy a zničení celého sadu. Zahradník se ovšem nehodlá vzdát; je tu přeci doma. V dalších rolích se představí Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jiří Šimek, Sára Arnstein, Hanuš Bor, Pavel Batěk, Tereza Dočkalová a další.

Koproducentem snímku je Česká televize – kreativní producentka Helena Uldrichová. Film podpořil Státní fond kinematografie.

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *