Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZdraví

Astma, alergie i spánek aneb Jak připívá klimatizace k lepšímu zdraví

Klimatizace, často vnímána jako luxusní prvek moderního bydlení, má ve skutečnosti řadu zdravotních výhod, které mohou výrazně přispět ke kvalitě života. Zde je několik hlavních zdravotních výhod, které klimatizace poskytuje.

Během letních veder uleví a dokáže zlepšit kvalitu života, řeč je o klimatizaci. Při jejím správném používání je dobrým sluhou, v opačném případě se z ní může stát zlý pán. Obecně platí, že rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by měl být mezi 5-7 stupni Celsia a klimatizaci byste měli vypnout ideálně 15 minut před odchodem z domu tak, aby byl přechod co nejšetrnější k našemu tělu. Pokud dodržíte všechny zásady správného používání, bude mít klimatizace pozitivní vliv nejen na teplotu v bytě, ale také na naše zdraví.

Chrání před dehydratací i úpalem
Jednou z nejviditelnějších výhod klimatizace je schopnost regulovat teplotu v interiéru. Díky tomu ale také snižuje potřebu těla se potit, což může pomoci udržet optimální úroveň hydratace, zvláště u dětí, starších lidí a těch, kteří mají zdravotní problémy. Tím lze předejít také úpalu, tedy celkovému přehřátí organismu, jehož hlavní příčinou je právě dehydratace. U dospělého člověka nastává úpal při vnitřní teplotě přes 40 °C, u dětí mnohem dříve, v závislosti na věku. „Nastavení klimatizace v té iniciální fázi by nemělo přesáhnout pětistupňový rozdíl. Samozřejmě že když se v klimatizované místnosti zdržujeme delší dobu, můžeme upravit teplotu podle naší pohody,“ vysvětluje Michal Vrablík, lékař z projektu Srdce v hlavě.

Lepší vzduch nejen pro astmatiky
Pobyt ve vedru je rizikovým nejen kvůli přehřátí organismu, ale neblahý vliv může mít také na alergiky. V některých případech se můžou totiž prodlužovat alergické reakce, protože sliznice dýchacích cest i kůže jsou více prokrvené. Proč je tedy klimatizace pro alergiky, astmatiky nebo atopiky užitečná? Už při mírném ochlazení vzduchu přináší kýženou úlevu, snižují se otoky dýchacích cest, díky čemuž se lépe dýchá. Kůže se zároveň ochlazuje a méně svědí. Moderní klimatizační jednotky jsou často vybaveny filtry, které odstraňují z ovzduší prach, pyl, kouř a další alergeny, což přináší úlevu zejména v pylové sezóně. Oproti otevření okna je během tohoto období zapnutí klimatizace o poznání lepším nápadem.

Kvalitní spánek i během tropických nocí
Kvalitní spánek je alfou a omegou zdravého a plnohodnotného života a je nezbytný pro naše fyzické i duševní zdraví. Jeho nedostatek může mít negativní dopad na celkové fungování organismu, změny nálad, neschopnost soustředění se nebo nezvladatelné chutě. Během tropických nocí může být kvalitní spánek nedosažitelný, obzvlášť je-li ideální teplota mezi 16 – 19 °C, čehož nelze bez klimatizace prakticky docílit. Pokud máte obavy z možného hluku nebo přílišného chladu, vybírejte modely s nočním režimem, který zajišťuje příjemné klima bez obav z podchlazení a zároveň je velmi tichý.

Optimální vlhkostí proti plísním
Vysoká vlhkost může vytvářet ideální podmínky pro růst plísní a roztočů, což může způsobovat problémy alergikům nebo zhoršit respirační problémy. Klimatizace pomáhá udržovat optimální úroveň vlhkosti, čímž snižuje pravděpodobnost těchto problémů. Nezapomínejte ale, že vlhkost by neměla klesnout pod 40 %. „I v klimatizovaných místnostech je třeba pamatovat na dostatečný pitný režim, případně zajistit jiný způsob zvlhčování místnosti. K tomu jsou ideální dobře zalité květiny nebo třeba menší fontánka. Ideální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 a 50 procenty,“ upřesňuje Martin Mrajca, spolumajitel společnosti 81klima.

Neopomínejte pravidelnou údržbu
Aby klimatizace fungovala tak, jak má, je stěžejní její pravidelná údržba a servis. I proto, že funguje jako čistička vzduchu, díky které je místnost zbavována prachu, pylu a mikroorganismů, je důležité nezapomínat na pravidelné čištění filtrů. „K tomu postačí vyndat vzduchový filtr a ten jednoduše vysát vysavačem, popřípadě opláchnout ve vlažné mýdlové vodě. Kromě toho byste neměli podceňovat ani větší údržbu a klimatizaci ideálně dvakrát do roka nechat odborně vyčistit,“ uzavírá Mrajca.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *