Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Letní nemoci: Jak se jim vyhnout a rychle je léčit?

Léto je obdobím, kdy si mnoho lidí užívá venkovní aktivity, dovolené a slunečné počasí. Rychlé střídání teplot mezi horkem venku a chladem v klimatizovaných prostorách může ale vést k různým zdravotním problémům. Jaké nemoci nám z těchto teplotních rozdílů hrozí? A jak je rychle a efektivně léčit, abychom si mohli co nejdříve znovu užívat léta? 

„Nejčastěji k nám chodí v létě pacienti s příznaky angíny, tedy s bolestí v krku a celkovou slabostí. Ne vždy se, ale o ni jedná. Ačkoliv jsou chřipky v létě méně časté, mohou se projevovat podobnými příznaky. Viníkem jsou rychlé přechody mezi horkem a chladem, které oslabují imunitní systém, což vede k nachlazení. Klimatizace totiž vysušuje vzduch, což dráždí sliznice a usnadňuje virům proniknutí do těla,“ říká doktor z kliniky Health+.

Nachlazení
Mezi obvyklé příznaky nachlazení patří: rýma a ucpaný nos, kýchání, bolest v krku, kašel, mírné bolesti hlavy i nízká horečka. Prevencí může být mírněji nastavená klimatizace, ideálně ne více než 5-7 °C rozdíl od venkovní teploty. Náchylní jedinci by se měli vyhýbat přímému proudu studeného vzduchu a do klimatizovaných prostor se vybavit lehkým svrchním kusem oblečení.

Pokud člověk onemocní během léta, chce se samozřejmě vyléčit co nejdříve, proto je dobré tělu v každém případě dopřát dostatečný odpočinek a příjem tekutin. „U běžného nachlazení stačí užívat volně prodejné léky proti bolesti a horečce, jako je paracetamol nebo ibuprofen, nosní spreje a kapky na zmírnění ucpaného nosu, kloktat slanou vodu a užívat pastilky na bolest v krku. Přírodní léky, jako je zázvor nebo česnek jsou také skvělými pomocníky. Pokud je to možné, doporučujeme pacientům, aby si vzali volno nebo sick day a opravdu nachlazení nepodcenili a vyléčili se co nejdříve,“ radí.

Chřipka
Příznaky chřipky jsou obvykle náhlejší a intenzivnější než u nachlazení. Hlavním indikátorem je náhlá vysoká horečka, často nad 38°C, někdy až kolem 40°C. Dále to může být bolest svalů a kloubů, hlavy, silná únava a slabost, ale i suchý kašel, bolest v krku, rýma či chladové třesy a pocení.

Chřipka je závažnější a může trvat déle, než se plně zotavíte. Většina lidí se začne cítit lépe po pěti až sedmi dnech, ale únava a slabost mohou přetrvávat ještě několik týdnů. U některých osob, zejména u starších lidí a u dětí, ale i u lidí s oslabeným imunitním systémem, může být průběh delší a komplikovanější.

„U nachlazení a chřipky je možné krátkodobě navýšit příjem vitamínu C a zinku v kombinaci s vhodnými spreji, kloktadly a pastilkami s antiseptickými účinky. Tělo by mělo být hydratováno co nejvíce, zejména pokud má pacient vysoké teploty. Je tedy důležité pít hodně vody a čajů a pravidelně užívat volně prodejné léky na zmírnění příznaků (paracetamol či ibuprofen). U rizikových skupin lékař ve většině případů předepíše antivirotika,“ komentuje z kliniky Health+.

Angína
Angína je strašák nejen v létě. Jedná se o zánět nosohltanu a patrových mandlí, který může být způsoben bakteriemi nebo viry. V závislosti na původu se léčí rozdílně, nicméně dříve, než za týden se z nemoci zasažený nedostane. Kromě již zmíněných opatření je další prevencí proti podrážděné sliznici dostatek tekutin, aby byla stále hydratovaná. Zároveň se ale nehodí pít příliš studené nápoje. „Bakteriální angína vyžaduje antibiotickou léčbu, zatímco virová angína je mírnější a nepotřebuje antibiotika. Pacient si postačí s antiseptickými kloktadly a léky. Pomáhá ale třeba i Priessnitzův obklad. Neléčená angína může vést k vážným komplikacím, jako jsou hnisavé záněty, postižení ledvin, nebo revmatická horečka. Proto je důležité navštívit lékaře co nejdříve, pokud se objeví příznaky angíny.“ říká.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *