Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZábava

Po Temelínu a Dukovanech odhalují ve virtuální realitě zapovězená místa i Dlouhé stráně

Už třetí virtuální prohlídku pro ČEZ připravilo kreativní studio Brainz Immersive. Tentokrát představuje nejvýkonnější přečerpávací vodní  elektrárnu v České republice Dlouhé stráně. Za první dva měsíce se virtuální prohlídka setkala s obrovským zájmem – v návštěvnickém centru ji vidělo více než 7 tisíc lidí. Dlouhé stráně i další virtuální prohlídky Temelína a Dukovan budou k vidění v rámci doprovodného programu i na MFF v Karlových Varech. V čem je nová virtuální exkurze unikátní?

Dlouhé stráně, elektrárna s několika “nej”, včetně největší reverzní turbíny v celé Evropě, odhaluje ve virtuální realitě svá skrytá zákoutí. Návštěvníkům nabízí jedinečnou možnost podívat se přímo dovnitř elektrárny – třeba na dno vypuštěné nádrže, do nitra generátoru, nebo do speciálního výtahu skrytého uprostřed hory.

Kromě těchto dokumentárních pohledů, provázených hlasem vypravěče a zpestřených vědomostními kvízy, si diváci mohou vyzkoušet i interaktivní 3D model celé elektrárny. Poměrně složité fungování přečerpávací elektrárny, která slouží jako obří power banka, tu lze vidět doslova “jako na dlani.”

„Je to naše už třetí virtuální prohlídka pro ČEZ a pokaždé jsme se pokusili ji uchopit trochu jinak. Tentokrát jsme pracovali místo postavy průvodce více s voiceoverem a kromě 360° dokumentárních videí jsme dali velký důraz na interaktivní 3D model elektrárny. Prvek interaktivity je tím, co všechny naše prohlídky spojuje – považujeme ho zásadní pro edukační potenciál zážitku,“ vysvětluje zakladatel studia Brainz Immersive Robin Pultera.

Na konci celé prohlídky, která ukazuje spoustu dalších veřejnosti zapovězených míst, se mohou diváci těšit na simulaci provozu celé přehrady, kterou si mohou vypustit pouhým stisknutím tlačítka a vidět tak celý koloběh vody v akci.

Dlouhé stráně už ted patřily k nejnavštěvovanější technickým divům Česka a virtuální exkurze jejich návštěvu ještě zatraktivnily. Jen v roce 2023 sem zavítalo více než 35 000 lidí a VR headsety mohou pomoci toto číslo letos ještě překonat. Jednou z nejčastějších návštěvnických skupin jsou školní výpravy, které si sem přijíždí zpestřit výuku fyziky.

“Dlouhodobě se snažíme přenést na návštěvníky naše nadšení pro technická díla, kterými elektrárny jsou. Fyzické návštěvě se nic nevyrovná, ale má jedno úskalí – do zajímavých míst se často nelze dostat, ať už z bezpečnostních, legislativních nebo technických důvodů. A to je naprosto ideální chvíle pro využití všech výhod virtuální reality,“ oceňuje vedoucí informačních center Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Virtuální prohlídky všech elektráren jsou otevřeny široké veřejnosti, včetně organizovaných návštěv škol, veřejných institucí a soukromých společností. Každý ze tří virtuálních zážitků je k dispozici v české i anglické verzi a stopáž je zhruba 20 minut.

Všechny tři virtuální prohlídky vytvořené společností Brainz Immersive pro ČEZ – Temelín, Dukovany a nyní i Dlouhé stráně -– budou aktuálně k vidění v rámci doprovodného programu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Kreativní studio Brainz Immersive ze skupiny Brainz Studios, které má ve svém portfoliu i další virtuální toulky místy, kam se běžně člověk nedostane – včetně série prohlídek pro Pražské vodovody a kanalizace, nebo sklářskou firmu Preciosa – a také “virtuální divadlo” Brejlando nebo mezinárodně úspěšný VR film Tmání.

Zdroj a foto: Brainz Immersive

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *