Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníTechnologie

Prožijte sportovní utkání a filmové trháky na maximum. Na co si dát pozor při výběru nové televize?

Letos nás čeká několik velkých sportovních událostí a filmových novinek, které chce spousta z nás prožít v pohodlí svého domova. Jak si ale vybrat tu správnou televizi a může se její sledování vyrovnat zážitku ze sportovních hal nebo kin? Pojďme se podívat na různé typy displejů, jejich velikosti, rozlišení, chytré funkce a další aspekty, na které je potřeba si při výběru televize dát pozor.

Najít během nedávného hokejového finále na poslední chvíli podnik, ve kterém byste mohli napínavý zápas sledovat, bylo téměř nemožné. Hospody a fanzóny praskaly ve švech, představte si ale, že byste měli na zahradě vlastní plátno a dataprojektor nebo by váš obývák zdobila televize s pohádkově velkou úhlopříčkou. Výběr správné televize je klíčový pro dokonalý zážitek, ať už jste fanouškem sportu, filmů nebo her.

Sport, filmy nebo party?
Základem pro výběr správné televize je ujasnit si, k čemu ji budete primárně používat. Pořizujete ji do ložnice, obýváku nebo na zahradu? Pro sportovní nadšence je jedinečným zážitkem sledování zápasu na domácím dataprojektoru, který díky své velikosti promění větší obývák nebo zahradu ve sportovní stadion. Dataprojektor ale ocení také filmoví nadšenci, kteří si díky němu mohou doma v doprovodu popcornu dopřát skutečné domácí kino. Pokud ovšem hledáte univerzální displej pro všechny příležitosti, jsou nejlepší volbou moderní chytré televize, protože umožňují jednoduchý přístup k nespočtu kanálů, streamovacích služeb, a často dokonce i řadě zábavných her. Poslouží dobře na večírku, při sledování filmů nebo jako přehrávač hudby.

Typ a velikost displeje
Víte, jaký je rozdíl mezi LCD a OLED displeji? LCD televize jsou cenově dostupnější, ale nemají tak kvalitní obraz jako OLED televize. OLED nabízí hlubokou černou barvu a vyšší kontrast, což oceníte zejména při sledování filmů a seriálů. Dalším méně známým parametrem televizních obrazovek je obnovovací frekvence. Její hodnota je přitom zodpovědná za plynulost obrazu. Při sledování akčních filmů, sportovních zápasů nebo hraní videoher oceníte frekvenci nad 100 Hz, která zajišťuje viditelně plynulejší obraz než běžné televize s obnovovací frekvencí 50-60 Hz.

Neméně důležitá je i velikost a rozlišení televize. Velikost úhlopříčky televize by měla odpovídat místnosti, ve které ji budete používat. Televize do 42 palců jsou vhodné pro menší místnosti jako jsou dětské pokojíčky, kuchyně, menší obývací pokoje nebo třeba ložnice. Televize mezi 43 a 65 palci jsou obecně ideální pro většinu běžných obývacích pokojů. Klíčové je, abyste od televize seděli dostatečně daleko a měli na ni dobrý výhled. Velké televize s úhlopříčkou nad 75 palců promění váš obývák nebo terasu v domácí kino. Pro ideální zážitek je ale potřeba sedět od těchto velkých obrazovek alespoň 3 metry daleko. Naopak u rozlišení televize obecně platí „čím větší, tím lepší“ – má to ale své hranice. Není to tak dávno, kdy nejlepší televize dosahovaly rozlišení HD, dnes je již naprostým standardem rozlišení Full HD, po kterém následuje rozlišení Ultra HD. Mezi nejvyšší běžně dostupné rozlišení dnes patří 4K a 8K. Právě u 4K rozlišení ale narazíte na pomyslný strop. V současné době je většina filmů, seriálů a internetového obsahu totiž natočena maximálně ve formátu 4K a v praxi proto vyšší rozlišení nevyužijete na maximum.

Výhody chytré televize
Rozdíl mezi chytrými a běžnými televizemi tkví v operačních systémech, kterými jsou chytré televize vybaveny. Chytré televize díky nim nabízejí aplikace pro zábavu a sledování filmů, seriálů a videí. Operační systémy se ale mezi jednotlivými výrobci a modely výrazně liší. Dejte si proto při výběru pozor na to, aby podporovala aplikace, které od ní požadujete. Některé starší modely totiž nemusejí nabízet všechny dostupné aplikace.

Běžným televizím ale s příchodem těch chytrých ještě neodzvonilo. Evolucí totiž prošly i známé set top boxy, které mnoho domácností nahradilo za multimediální centra, díky kterým můžete užívat výhody chytrých televizí i na běžné obrazovce. Multimediální centra jsou navíc přenosná a jsou ideálním řešením pro vylepšení vaší starší televize.

Při výběru televize asi neexistují špatné možnosti. Finální volba ale závisí na vašich individuálních potřebách. Ujasněte si proto pečlivě, k čemu televizi budete používat a vyberte si z široké nabídky dostupných modelů. Může se zdát, že nákup televize je tak trochu oříšek, díky internetovému srovnávači heureka.cz si ale můžete nabídku televizí vyfiltrovat třeba podle velikosti úhlopříčky, ceny, a rozlišení. Pomohou vám i ověřené recenze od lidí, kteří si produkt zakoupili před vámi.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *