Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Jak chránit oči před letními nástrahami? Tipy pro pohodovou dovolenou

S nadcházejícím létem se mnozí těší na dovolenou, ať už jde o relaxaci u moře, nebo aktivní odpočinek na horách. Obě varianty však mohou představovat rizika pro naše oči. Sluneční záření, zranění či infekce mohou ovlivnit náš zrak. Jak oči chránit a co dělat v případě problémů, radí MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Ačkoli si každý přeje klidnou dovolenou, mohou nastat nečekané potíže, jako je pálení očí. „I zdánlivě neškodné pálení očí může znepříjemnit letní odpočinek,“ varuje primář Zugar. Proto doporučuje přibalit do kufru oční kapky.

Ochrana očí před sluncem
Sluneční záření a UV paprsky mohou být pro naše oči škodlivé, zejména ve vysokých nadmořských výškách a u moře, kde se UV záření odráží od vodní hladiny. „Přílišná expozice slunečnímu záření má vliv především na spojivku, která může zarudnout, svědit a pálit. Dlouhodobá nedostatečná ochrana před UV zářením může ale způsobit vážnější problémy se sítnicí, a dokonce podpořit rychlejší vývoj šedého zákalu, vysvětluje primář Zugar.

Při výběru slunečních brýlí bychom neměli brát ohled pouze na jejich estetický vzhled, ale také na jejich ochrannou funkci.

„Sluneční brýle totiž neslouží pouze jako módní doplněk, ale hlavně jako ochranná pomůcka před škodlivým UV zářením. Proto je vhodné volit větší velikost brýlí, které lépe kryjí oko a oční okolí i ze stran. Při výběru slunečních brýlí není důležitá jejich cena, ale je nutné se ujistit, zda mají kvalitní UV filtr (400 nm) – je tak zaručena dostatečná ochrana před UV zářením. Pokud jsou sluneční brýle polarizované, neznamená to, že jsou kvalitnější. Je také potřeba ověřit kvalitu jejich UV filtru, doporučuje k výběru brýlí optometristka Očního centra Praha Anna Penkerová.

Co si vzít na dovolenou?
Slaná mořská voda nebo chlorovaná voda v bazénech mohou oči podráždit. Po koupání je vhodné oči opláchnout čistou vodou, aby se odstranily zbytky soli nebo řas. Při plavání a potápění používejte plavecké či potápěčské brýle.

Na podrážděné oči: Do cestovní lékárničky je vhodné zabalit oční kapky, jako je například ophtalmoseptonex nebo kapičky obsahující světlík lékařský. V případě podráždění se tyto kapičky aplikují 3–4x denně a oko se nechá zklidnit. Pokud kapky nepomohou nebo se bolest očí zhorší, je určitě namístě navštívit očního lékaře.

Na suché oči: Klimatizace může způsobovat osychání povrchu oka. Doporučuje se balit umělé slzy, které zvlhčují povrch oka a posilují přirozený slzný film. „Suché oči není dobré dlouhodobě podceňovat, neboť mohou vést k syndromu suchého oka, varuje pan primář Zugar.

Pro alergiky: Alergici by měli mít s sebou oční kapky s antihistaminiky, protože dovolená na čerstvém vzduchu může znamenat kontakt s alergeny, jako je pyl či prach.

Koupání a kontaktní čočky
Používání kontaktních čoček při koupání se obecně nedoporučuje. Voda, ať už z bazénu, moře, nebo sprchy, může obsahovat mikroorganismy, které se mohou dostat do kontaktu s čočkami a způsobit oční infekce, jako je například zánět rohovky.

Pokud je nutné nosit kontaktní čočky během koupání, je vhodné použít jednodenní čočky, které lze po plavání vyjmout a vyhodit. Alternativou by mohla také být laserová operace očí, která může zlepšit zrakovou ostrost a tím odstranit potřebu nosit brýle nebo kontaktní čočky.

Jak postupovat při poranění oka
V létě jsou častá drobná poranění oka. Při letních aktivitách nebo kutilských pracích je důležité chránit oči ochrannými brýlemi. Pokud dojde k poranění oka, je důležité cizí předmět z oka vyjmout čistým kapesníkem a oko ošetřit dezinfekčními kapkami. „Pokud je cizí předmět zaseknutý nebo dojde k poranění ostrým předmětem, vždy vyhledejte pomoc očního lékaře, radí MUDr. Zugar.

Tipy pro bezpečnou jízdu
Léto je také období, které mnozí z nás spojují s výlety autem. Ať už se chystáte na delší či kratší cesty, je důležité si uvědomit, jak zásadní roli hraje zrak při řízení, a to i v letních měsících, kdy jsou dlouhé dny, a tedy i lepší světelné podmínky. V létě jsou totiž oči řidičů vystaveny zase jiným nástrahám.

Sluneční záření: Intenzivní letní slunce může způsobit oslnění, které zhoršuje viditelnost a zvyšuje riziko nehody. Proto je důležité používat kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, které nejen chrání oči před škodlivým zářením, ale také zlepšují viditelnost a snižují oslnění.

Odrazy a oslnění: Slunce odrážející se od povrchu silnice, kapoty auta nebo vody může také způsobit dočasné oslnění. Speciální polarizační brýle mohou pomoci snížit tento efekt a zlepšit komfort při řízení. V noci jsou zase oči vystaveny oslnění od protijedoucích světlometů. V tomto případě pak mohou pomoci k bezpečnější jízdě v noci brýle se žlutým filtrem, které minimalizují oslnění a zvyšují viditelnost.

Únava očí: Dlouhé cesty a soustředění na silnici mohou vést k únavě očí. Pravidelné přestávky, během kterých oči odpočívají, jsou nezbytné pro udržení ostrého a pozorného vidění. Umělé slzy mohou pomoci zvlhčit oči a zmírnit únavu.

„Dobrá viditelnost a schopnost správně rozpoznávat okolní prostředí jsou klíčové pro bezpečnou jízdu. Proto je nezbytné, aby řidiči chodili na pravidelné kontroly zraku a používali dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, pokud je potřebují, uzavírá pan primář Zugar.

Prim. MUDr. Radan ZUGAR
Primář OCP, kataraktový chirurg
MUDr. Radan Zugar vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2002 působí jako odborný lékař na očním oddělení Oblastní nemocnice Kolín, a.s. V lednu roku 2011 nastoupil jako odborný lékař v Očním centru Praha, kde byl v září téhož roku jmenován primářem. Funkci primáře Očního centra Praha vykonává dodnes. Prim. MUDr. Radan Zugar se věnuje kataraktové chirurgii, ročně provede přes 2 000 operací šedého zákalu (celkem má na kontě téměř 25 000 operací). Dále se věnuje léčbě sítnice, aplikuje anti-VEGF preparáty a vede glaukomovou poradnu. V roce 2017 byl Ministerstvem zdravotnictví jmenován členem akreditační komise pro obor specializačního vzdělávání – oftalmologie. Každoročně se účastní odborných oftalmologických kongresů, na kterých také pravidelně přednáší. Je autorem nebo spoluautorem více než 40 odborných domácích a jednoho zahraničního příspěvku. Je předsedou OS ČLK v Kolíně a členem odborných společností – České oftalmologické společnosti, České glaukomové společnosti a České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *