Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Průzkum: 92 % lidí o statní příspěvek na penzijku přijít nehodlá

1. červenec letošního roku přináší v oblasti penzijního spoření několik zásadních změn. Jde zejména o změny výše minimálního a maximálního příspěvku lidí v závislosti na výši státního příspěvku. To, jak se k připravovaným novinkám staví lidé, zjišťoval průzkum ČSOB Penzijní společnosti, který pro společnost vypracovala agentura pro výzkum trhu STEM/MARK. Z něj je mimo jiné zřejmé, že drtivá většina lidí má v plánu si svůj měsíční příspěvek navýšit tak, aby o státní podporu nepřišla.

„Celkem 92 % respondentů, kteří si dosud spořili částku do 500 Kč měsíčně a do července by neměli nárok ani na nejnižší státní příspěvek v průzkumu deklarovalo, že si nově částku zvýší v intervalu od 500 do 999 Kč. Dobrou zprávou z průzkumu také je, že kvůli změnám v příspěvcích k penzijnímu připojištění uvažuje pouze 17 % lidé o tom, že by úplně spořit přestali,“ říká Jan Bruder, obchodní a marketingový ředitel ČSOB Penzijní společnosti.

Z průzkumu agentury STEM/MARK dále vyplynulo, že zvýšení spořící částky alespoň na 500 Kč měsíčně plánují od tohoto července dvě pětiny dotázaných (41 %) z těch, kteří si doposud spořili částku nižší. Zvýšení spořící částky alespoň na 1 700 Kč měsíčně plánuje čtvrtina z těch, kteří v současné době spoří 500 až 1 699 Kč. Jedno procento dotázaných si bude spořit 3 000 – 5 000 Kč měsíčně. „Z těch, kteří v současné době již spoří více než 1 700 Kč měsíčně, což je minimum pro maximální státní podporu, si necelá polovina (46 %) během minulých 12 měsíců tuto částku již zvýšila. Pouze necelých 7 % respondentů uvažuje, že by své spoření naopak snížili,“ doplňuje Jan Bruder z ČSOB Penzijní společnosti.

Úprava přijde automaticky, navýšení hlaste včas
Pokud chce člověk pobírat alespoň nějaký státní příspěvek hned od první chvíle, musí změnu nahlásit penzijní společnosti do konce června. „Důležitou informací je, že ke změně dojde zcela automaticky. To znamená, ukládáte-li si méně jak 500 Kč měsíčně, o příspěvek přijdete. Pokud chcete, aby vám státní příspěvek neklesl, je potřeba navýšit pravidelnou platbu, a to do konce června, ať už osobně na pobočce, on-line v penzijním portálu nebo přes aplikaci ČSOB Smart v mobilu,“ radí Jan Bruder z ČSOB Penzijní společnosti.

Maximální státní příspěvek na penzijní připojištění se zvýší z dosavadních 230 Kč měsíčně na 340 Kč měsíčně při měsíčním příspěvku účastníka alespoň 1 700 Kč. Nově bude státní příspěvek činit 20 % z měsíčního vkladu. Na tento příspěvek budou mít nárok lidé, kteří si měsíčně spoří alespoň 500 Kč. Hlavním cílem je motivace lidí, aby si ukládali peníze na stáří. Tato úprava se týká starých i nově uzavřených smluv.

Zrušení státních příspěvků starobním důchodcům
Klienti, kteří pobírají starobní důchod od státu nebo ho začnou pobírat po 1. červenci 2024, přestanou dostávat státní příspěvky. Rozhodující je datum přiznání starobního důchodu. Již získané státní příspěvky jim zůstanou. Ztráta nároku na státní příspěvek u lidí s přiznaným starobním důchodem by byla pro 3/5 důvodem k ukončení spoření. Pouze 38 % dotázaných by si spořili dál.

„Je dobré zmínit, že státní příspěvek není jediný benefit, který penzijko poskytuje. Pokud máte například přiznaný starobní důchod, ale pracujete nebo máte jiný příjem, můžete si díky němu snížit daně. Čím vyšší bude váš měsíční příspěvek, tím více si můžete odečíst z daňového základu – celý příspěvek se vám započítá již od první koruny. Ročně si tak můžete z daňového základu odečíst až 48 tisíc Kč. Tento limit platí pro všechny produkty, které poskytují daňové úlevy, dohromady. Každý rok si tak můžete snížit daně až o 7 200 Kč. Zároveň zůstává penzijní spoření velmi atraktivním finančním produktem z pohledu toho, jaké nadstandardní zhodnocení svým klientům nabízí,” doplňuje za ČSOB Penzijní společnost Jan Bruder.

Přehled hlavních změn v doplňkovém penzijním spoření platných od 1. 7. 2024:

  • Maximální výše státního příspěvku se zvyšujez 230 Kč na 340 Kč měsíčně. Nejvyšší státní příspěvek 340 Kč měsíčně získáte, pokud si budete měsíčně přispívat aspoň 1 700 Kč.
  • Zvyšuje dolní hranice, od které budete mít nárok na státní příspěvek, a to ze současných 300 Kč na 500 Kč měsíčně. Zvyšuje se minimální částka státního příspěvku, a to z 90 Kč na 100 Kč měsíčně. 
  • Nebudou mít na státní příspěvky nárok klienti, kterým byl přiznán starobní důchod.

Pro připomenutí přikládáme i přehled hlavních změn v doplňkovém penzijním spoření platných od 1. 1. 2024:

  • Od daňového základu je možné odečíst až 48 000 Kča výsledná daň se sníží až o 7 200 Kč ročně. Sleva je společná pro všechny daňově podporované produkty spoření na stáří dohromady – tedy nejen pro penzijní spoření, ale i pro životní pojištění nebo dlouhodobý investiční produkt. Bude na vás, zda si slevu uplatníte na jeden, dva nebo všechny produkty dohromady.
  • U nově uzavíraných smluv se prodloužila povinná minimální doba spoření, po kterou si musíte spořit, abyste získali nárok na řádnou výplatu úspor z penzijního spoření např. formou penze nebo jednorázového vyrovnání. Místo předchozích 5 let (60 měsíců) je možné penzijko řádně ukončit nejdříve po 10 letech (120 měsících).
  • Zákon nově umožňuje našim mladým klientům požádat o částečné obytné u dětských smluv(částečnou výplatu naspořených peněz) ve lhůtě 24 měsíců od okamžiku, kdy dosáhnou 18 let. Dříve bylo možné požádat pouze v roce, kdy klient dosáhl plnoletosti.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *