Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Sukulenty, které se hodí do interiéru, představí letní výstava v Botanické zahradě Praha

V Botanické zahradě hl. m. Prahy pokračuje Tropický rok a jeho součástí je i výstava sukulentů, která se zaměřuje na pěstování těchto rostlin v interiéru. Koná se v prostorách oblíbené expozice Svět sukulentů od 7. června až do 7. července.

Přehlídka představí více i méně známé druhy sukulentů, nejčastěji původních druhů pryšcovitých rostlin, zajímavých druhů kaktusů, sukulentní pelargonie. Ve skleníku Fata Morgana si zájemci prohlédnou ukázku vzácných a raritních rostlin ze sbírek botanické zahrady. Návštěvníci na výstavě najdou inspiraci a řadu zajímavých kousků si od významných pěstitelů mohou rovnou na místě zakoupit. V nabídce budou stovky druhů sukulentních rostlin – tlustice, aloe, agáve, populární kaktusy, ale i nádherné „pouštní růže“ (Adenium obesum) nebo stále více oblíbené „živé kameny“ (Lithops). Součástí přehlídky bude i bohatý doprovodný program. Během víkendu 15. a 16. června mohou návštěvníci botanické zahrady zažít Afriku na vlastní kůži a všemi smysly během Festivalu africké kultury. Akce je rovněž součástí oslav 20. výročí otevření skleníku Fata Morgana, a tak se zájemci budou moci zúčastnit i tematických komentovaných prohlídek přímo ve skleníku nebo si prohlédnout unikátní výstavu, která připomíná vznik a historii této tropické oázy v pražské Troji.

V letošním roce slavíme 20 let od otevření skleníku Fata Morgana, a tak je program naší zahrady tropický a velmi nabitý. Jeho součástí je i mimořádná výstava sukulentů – Sukulenty v interiéru. Návštěvníky chceme inspirovat k pěstování těchto rostlin a seznámit je i s našimi vzácnými a unikátními sbírkami. Ty jsou velmi cenné. Obsahují téměř 1 200 druhů, nejvíce jsou v ní zastoupeny rostliny z Madagaskaru a často se jedná o velmi hodnotné exempláře. Výstavu sukulentů doprovází bohatý program, návštěvníci si u nás mohou užít Afriku všemi smysly, prohlédnout si výstavu afrického umění a užít si komentované prohlídky skleníku Fata Morgana,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Sukulenty v interiéru
Výstava Sukulenty v interiéru se koná v prostorách oblíbené expozice Svět sukulentů od 7. června až do 7. července. Výstavní prostor bude rozdělen do několika „pokojíčků“, ve kterých si návštěvníci prohlédnou různé druhy sukulentů a mohou zde najít inspiraci pro vlastní interiér. Zastoupeny budou rozmanité typy a orientace místností, ve kterých můžeme sukulenty pěstovat. Získat bude možno i tipy pro správné pěstování a upozornění na nejčastější pěstitelské chyby. V expozici se představí rostliny převážně ze sbírek botanické zahrady, například Euphorbia horrida a další pryšcovité rostliny, z kaktusů zaujme Ariocarpus fissuratus nebo Astrophytum asterias cv. Superkabuto a pozadu nezůstanou ani sukulentní pelargonie. Ve skleníku Fata Morgana pak bude k vidění ukázka velmi vzácných a raritních rostlin, jako je Pachypodium succulentum, Ceraria namaquensis, Cotyledon orbiculata, Cyphostemma glabrum nebo Fockea edulis. Součástí výstavy bude i prodej rostlin a pěstitelská poradna. Své rostliny nabídne 12 významných pěstitelů a zájemci si vyberou ze zhruba stovky druhů sukulentních rostlin, nejen pro interiér, ale i zahradu, například tlustice, aloe, agáve, populární kaktusy, ale i nádherné „pouštní růže“ (Adenium obesum), stále více oblíbené „živé kameny“ (Lithops) nebo venkovní netřesky a mrazuvzdorné opuncie. Sbírka sukulentních a suchomilných rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy je velmi cenná, protože obsahuje mnoho exemplářů se známým místem původu. Rostliny jsou vysazeny v expozičních plochách skleníku Fata Morgana a také v expozici Svět sukulentů v Horní zahradě.

Naše sbírka obsahuje v tuto chvíli téměř 1 200 druhů a nejvíce jsou v ní zastoupeny rostliny z Madagaskaru. Právě ty mají díky známému původu a s ohledem na rychlost devastace tamní přírody pro naši zahradu mimořádný význam. Expozice Svět sukulentů byla vybudována tak, aby byla v co největší míře podobná přírodním podmínkám, kde i v suchých oblastech rostou společně se sukulenty mnohé další rostliny jinak přizpůsobené danému klimatu, a připomíná konkrétní lokality, kromě Madagaskaru také Jižní Afriku, Kanárské ostrovy, ale i Mexiko a oblasti Jižní Ameriky,“ doplňuje kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy Eva Smržová.

Afrika na vlastní kůži
Každý víkend po dobu konání výstavy bude probíhat doprovodný program. V malém výstavním sále zahrady budou moci zájemci zhlédnout přehlídku unikátních děl afrického kulturního umění ze soukromé sbírky manželů Ambrožových. K vidění bude to nejlepší z oblasti tzv. černé Afriky. Tvoří ji více než 40 států s velmi různorodou skladbou obyvatelstva a letitými tradicemi. Vše se promítá do umění a předmětů denní potřeby. Nejcharakterističtějším projevem tradičního afrického umění jsou masky, zbraně, oděvy a látky. O víkendu 15. a 16. června si návštěvníci zahrady užijí Festival africké kultury. Ten nabídne ochutnávku tradičních pokrmů africké kuchyně, hudby i tance pod vedením taneční skupiny z Demokratické republiky Kongo. Festivalovou atmosféru doplní hned několik přednášek, během kterých vás skrze své vyprávění a fotografie vezmou zkušení cestovatelé na dobrodružnou výpravu do Keni, Zimbabwe, Ugandy, Konga a Rwandy. Namibii hledáčkem fotoaparátu představí panelová výstava z cest fotografa Igora Janíčka. V botanické zahradě budou také k vidění africké sochy ručně tesané z kamene, které pocházejí ze Zimbabwe.

20 let Faty Morgany
Ve Výstavním sále je k vidění rozsáhlá panelová výstava, která připomíná 20 let od otevření skleníku Fata Morgana v Troji. Návštěvníci se zde spolu s botaniky vypraví na cesty do dalekých zemí, odkud pochází řada rostlin ze sbírek botanické zahrady. Fotografie a informace doplňují zajímavé artefakty a předměty, které přírodovědci ze svých cest přivezli. Je tu k vidění například i největší semeno na světě, které pochází ze seychelské palmy Lodoicea. Na dalších výstavních panelech si příchozí mohou prohlédnout snímky dokumentující tropické sbírky botanické zahrady a vyprávějící příběh vzniku tropické oázy v Troji. Seznámí se tak s historií skleníku a připomenou si důležitou postavu tehdejšího ředitele botanické zahrady Jiřího Haagera, který svůj sen o tropické džungli v Praze zhmotnil. Výstava 20 let Faty Morgany se koná až do 31. srpna.

Návštěva výstav, včetně doprovodného programu, je zahrnuta do ceny standardního vstupného do botanické zahrady.

Zdroj a foto: www.botanicka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *