Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Téměř třetina Čechů nevyužívá cestovní pojištění. Na dovolenou do zahraničí se přitom chystá 65 % z nás

Podle průzkumu společnosti Patron GO se na letní dovolenou letos chystají dvě třetiny dotázaných Čechů, avšak pojistit se plánuje pouze třetina z nich. Přestože mají obavy z kurzů zahraničních směnáren nebo jim neznámých bankomatů, mnoho z nich při platbách volí nevýhodné přepočítávání do domácí měny.

Skoro 30 % Čechů, kteří si při cestách do zahraničí nezřizují cestovní pojištění, zbytečně riskuje. „Nikdo by neměl cestovat do zahraničí bez pojištění. Ať už jde o zdravotní potíže, úrazy, nebo ztrátu zavazadel, na dovolené si opravdu nechcete přidělávat starosti. Náklady na lékařskou péči v zahraničí mohou být extrémně vysoké a bez pojištění mohou nečekané výdaje proměnit vysněnou dovolenou v noční můru,“ varuje Lukáš Vršecký, spoluzakladatel a CEO mobilní aplikace Patron GO, která svým uživatelům pomáhá k efektivnějšímu nakládání s osobními financemi pomocí analýzy jejich pravidelných plateb.

Jen 11 % dotázaných využívá možnosti porovnání pojištění online, přestože je to dnes snadnější než kdy dříve. Srovnávače totiž umožňují rychlé a efektivní porovnání nabídek pojišťoven, které vygenerují na základě vyplnění několika málo klíčových údajů zájemce. Ten tak získá pojištění na míru svým potřebám, aniž zbytečně přeplácí.

Výsledky průzkumu poukazují na mezery ve finanční gramotnosti Čechů
Průzkum také odhalil neduhy Čechů spojené s platbami kartou v zahraničí. „Platby v místní měně jsou téměř vždy výhodnější, přesto 40 % lidí stále volí platby v českých korunách, na čemž však kvůli kurzovým ztrátám zbytečně prodělávají,“ zdůrazňuje Vršecký. Přestože 55 % Čechů preferuje platby kartou, jen polovina respondentů si kartu pojišťuje nebo si před cestou do zahraničí nastavuje specifické limity. Tyto kroky však představují efektivní ochranu před podvody s platebními kartami a dají se rychle a jednoduše nastavit přímo v mobilním či internetovém bankovnictví většiny tuzemských bank.

Nadpoloviční většina lidí, kteří preferují platbu hotovostí, mění peníze ve směnárnách ještě v tuzemsku před dovolenou, což může být mnohdy nevýhodné. Lepší alternativou je výběr z bankomatů v zahraničí, kde bývá kurz příznivější. „I když 56 % lidí preferuje bankomaty velkých nadnárodních bank, 22 % dotázaných neřeší, kdo bankomat provozuje. Vyhněte se bankomatům třetích stran a využívejte etablované bankovní domy, které mají často příznivější kurzy a nepřipisují si manipulační poplatky,“ radí Vršecký.

Průzkumu, který provedla společnost Patron GO, se zúčastnilo 1 244 respondentů z řad jejích uživatelů. Průzkum probíhal v první polovině června.

Foto: archiv

Jeden myslel na “Téměř třetina Čechů nevyužívá cestovní pojištění. Na dovolenou do zahraničí se přitom chystá 65 % z nás

  • To se mi nějak nezamlouvá, když se tak ptám kolem sebe, tak až na 1 si všichni cestovko zřizují, navíc když nevýjde ani tak draho. Já sjednávám přes Srovnátor a za pár stokorun máte krytí i zubů, a hlavně klid v hlavě, že nebudete muset platit nesmyslně velké náklady na hospitalizaci..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *