Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Prémiový aperitiv Italicus = osvěžující chuť Itálie s bergamotem

Tradiční italské aperitivo, společenský rituál s přáteli a rodinou, během kterého si vychutnáte sklenku něčeho dobrého a před večeří navnadíte chuťové pohárky, získává ve světě stále větší oblibu. Aperitivo pochází z latinského „aperire“, tedy „otevřít“, a již starověcí Římané věděli, že výběr nápoje by měl vyvolat chuť k jídlu, aniž by zahltil smysly. Mezi nejoceňovanější aperitivy vůbec se řadí italský likér ITALICUS Rosolio di Bergamotto díky svému výjimečnému chuťovému profilu s květinovými a citrusovými tóny, jemnou hořkostí a unikátní ingrediencí – bergamotem.  

Za vznikem likéru ITALICUS Rosolio di Bergamotto stojí slavný italský barman a odborník na lihoviny, Giuseppe Gallo, který vycházel ze starého rodinného receptu a přivedl tak zpět k životu zapomenutou kategorii Rosolio – původní druh aperitivu, který s oblibou pila italská královská rodina a jež se historicky vyráběl z neutrálního lihového základu a jednoho základního ovoce, byliny nebo koření. Latinský název Rosolio (v překladu „ranní rosa“) aperitiv získal proto, že zemědělci sklízeli ingredience používané k jeho výrobě brzy ráno, kdy byla úroda silně orosená a koncentrace aromatických látek nejvyšší.

ITALICUS Rosolio di Bergamotto je vyráběný v rodinném lihovaru v Moncalieri v Turíně a všechny použité ingredience pocházejí výhradně z Itálie. Bergamot, považovaný za nejkvalitnější z rodiny citrusů, se svou velikostí podobá pomeranči, ale má zelenožlutou kůru, která je bohatá na esenciální oleje. Pro ITALICUS se používá pouze bergamot s označením I.G.P. (chráněné zeměpisné označení) z oblasti Kalábrie. Mezi další ryze italské ingredience patří cedr ze Sicílie, římský heřmánek z Lazia, a meduňkový balzám, levandule, žlutá růže a hořec ze severní Itálie. Při výrobě aperitivu se nejdříve slupky bergamotu a cedru vyluhují ve studené vodě, aby se uvolnily esenciální oleje – tomuto léty osvědčenému způsobu zpracování se říká sfumatura. Poté se přimíchají ostatní rostlinné látky, které se několik dní společně macerují v neutrálním obilném destilátu.

CHUŤOVÝ PROFIL
ITALICUS se vyznačuje svěžími citrusovými tóny zralého bergamotu vyváženého lehkou hořkostí a květinovým kořením s tóny růže a levandule. Závěr je komplexní a dlouhotrvající.

Likér je uložen v láhvi ze žebrovaného skla v akvamarínově zeleném odstínu, odkazující na barvu typickou pro Amalfské pobřeží. Na zátce je vyobrazena postava znázorňující jak Bakcha, řeckého boha vína, tak Vitruviánského muže. Výrazný design láhve ztělesňuje historii a dědictví jedinečných italských regionů a vypráví příběh doby, kdy bylo Rosolio významnou součástí tradiční příležitosti pití aperitivu.

SERVÍROVÁNÍ
ITALICUS Rosolio di Bergamotto se skvěle hodí jako součást letních spritzů s proseccem nebo jejich moderních verzí v kombinaci s grepovou sodou nebo tonikem. Po vzoru klasické italské tradice podávání aperitivu je možné drink ozdobit třemi olivami, které svou slaností vyváží jeho květinové vůně.

ITALICUS SPRITZ
Suroviny:
1 díl ITALICUS Rosolio di Bergamotto
2 díly Prosecco
3 zelené olivy na ozdobu

Postup:
Všechny ingredience smíchejte ve sklenici na víno naplněné ledem a ozdobte olivami.

ITALICUS TONIC
Suroviny:
1 díl ITALICUS Rosolio di Bergamotto
2 díly tonic nebo grepová soda

Postup:
Podávejte ve vysoké úzké sklenici s ledem a ozdobte zelenými olivami nebo plátkem růžového grapefruitu.

ITALICUS Rosolio di Bergamotto, 0,7 l, 20 %, cena: 699 Kč
K dostání ve vybraných obchodech, barech, restauracích a e-shopech. www.prestigeselection.cz

Zdroj a foto: ITALICUS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *