Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZe života

Anna Julie Slováčková a Michaela Dolinová podpořily organizaci Za sklem. Rozšířit povědomí o poruchách autistického spektra je důležité, shodly se

Hudebním vystoupením Anny Julie Slováčkové a Michaely Dolinové proložilo neformální kulturně vzdělávací setkání pořádané neziskovou organizací Za sklem o. s., která se zabývá prací s dětmi s poruchou autistického spektra. Setkání se konalo za podpory Městské části Praha – Troja v krásných prostorách Za sklem o. s. v Trojské ulici.

Herečka Michaela Dolinová byla odborně vybaveným pracovištěm v Troji okouzlena a příjemně na ní působili i lidé, kteří se tam věnují svým klientům. „Nemám zkušenost s nikým, kdo má autismus. V televizi jsem kdysi dělala pořad Jak se staví sen. Jednou jsme ve stacionáři měnili pokojíčky mladým klukům s autismem. Muselo se k tomu přistupovat citlivě, protože tito lidé nemají rádi změny. Odborníci ze stacionáře se báli, co to s kluky udělá. Nakonec to dopadlo dobře, byli nadšení,“ uvedla Michaela Dolinová.

Vedoucí sociálně aktivizační služby a sekci vzdělávání má v organizaci Za sklem o. s. na starosti PhDr. Jana Zapletalová. „Našimi klienty nejsou jen děti, ale i jejich rodiče. V tom vidím hlavní cíl sociálně aktivizační služby. Často tu máme maminky samoživitelky, protože většinou tatínkové nejsou schopni péči o autistické dítě unést. Je to velmi složité. Porucha PAS je vrozené onemocnění, je to neurovývojová porucha, která se dá diagnostikovat od 18 měsíců,“ uvedla Jana Zapletalová a přítomným vysvětlila, že poruch autistického spektra je několik druhů a mají svoje specifika. Mimo jiné podotkla, že Aspergerův syndrom se liší tím, že ho můžeme často zaměnit s nadáním. „Někdy jehodně složité toto odlišit,“ uvedla Jana Zapletalová.

Zpěvačka Anna Julie Slováčková se při svých charitativních aktivitách setkala s dětmi, které trpěly poruchou autistického spektra. „Vždycky jsem měla dopředu strach, nevěděla jsem, jak se k takovým dětem chovat. Pak mi rodiče jednoho dítěte poradili, abych se chovala úplně normálně. Když se to dítěti nebude líbit, dá to najevo. Pro mne byla tato zkušenost přínosná. Najednou jsem viděla život úplně jinak. Mám respekt ke všem, kteří se těmto lidem věnují,“ uvedla Anna Julie Slováčková.

Vedoucí přímé péče centra denních služeb, vedoucí odborného sociálního poradenství a speciální pedagog  Za sklem o. s. Mgr. Jana Pernica Horáčková provedla přítomné po jednotlivých pracovištích, poté předvedla názorné ukázky výuky autistických dětí, do kterých zapojila také účastníky akce.

Trojské pracoviště organizace Za sklem o. s. navštívil také Ing. Tomáš Bryknar, starosta MČ Praha –Troja se svým zástupcem Ing. arch. Tomášem Drdáckým. „Spolupráce s MČ Praha – Troja trvá asi rok a musím říci, že organizace Za sklem o. s. se při příchodu do Troje hned zapojila do jeho dění. Na akci Den bez aut nebo Zažít město Troju jinak, si u jejich stánku mohli děti i dospělí vyzkoušet různé pomůcky, které se používají při léčbě. Dali veřejnosti najevo, že Za sklem v Troji sídlí a je tady připravená pomoc dětem s poruchou autistického spektra. Líbí se mi také krásné prostředí trojského sídla a obětavost a profesionalita zaměstnanců,“ uvedl Ing. Tomáš Bryknar.

Akci přišla podpořit i paní spisovatelka Jaroslava Pechová, která napsala, kromě jiného celou řadu knížek pro děti a z práce sociálních pracovníků Za sklem byla nadšena. „Váš odborně individuální a zároveň velmi intuitivní přístup k dětem na spektru autismu je neuvěřitelný. Navíc většinu služeb nabízíte zcela zdarma, jste andělé na zemi. Znám  rodiny, které pečuji o  dítě na spektru autismu a věřte mi je to velmi náročné a vyčerpávající, “ dodala Jaroslava Pechová.

Přítomní souhlasili s pracovníky organizace Za sklem o. s., že je nutné dál šířit povědomí o poruchách autistického spektra. Dle výzkumů těchto lidí přibývá a je důležité, aby veřejnost věděla, jak s těmito lidmi vycházet, jak se k nim chovat a kde hledat případnou nemoc.

Foto: Herminapress

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *