Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Neplodnost se stává stále větším strašákem. Šanci na úspěšné otěhotnění zvyšuje zlepšení životního stylu

Měsíc červen byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen měsícem reprodukčního zdraví. Při té příležitosti se nezisková organizace Loono zaměřila na problematiku neplodnosti. Zhruba každý pátý pár má problémy s otěhotněním. Ve 40 % je problém na straně ženy, ve 40 % na straně muže a ve 20 % u obou z nich. Jak neplodnosti předcházet? Proč nezapomínat na zdravý životní styl? A kdy vyhledat pomoc odborníka?

„Většina z nás se část života během sexu snaží neotěhotnět. Pak se ale situace změní, chceme založit rodinu, ale zjistíme, že máme s otěhotněním problém. Existuje ale několik preventivních kroků, jejichž dodržování může pomoci neplodnosti předcházet. Samozřejmě vždy záleží na konkrétní příčině problému,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se reprodukčnímu zdraví věnuje v rámci kampaně Dole dobrý.

V Česku se až donedávna rodilo asi 110 tisíc dětí ročně, loni to bylo pouze 80 tisíc dětí. Mnoho párů založení rodiny odkládá, čímž se zvyšuje průměrný věk prvorodiček, který se přehoupl již přes 31 let. Právě věk je přitom jednou z hlavních příčin neplodnosti. A platí to jak pro ženy, tak pro muže.

Od 35 let u žen výrazně klesá šance na otěhotnění. Zatímco u ženy, které je 25 let, je šance na otěhotnění v každém měsíci kolem 25 %, ve 35 letech tato pravděpodobnost klesá na 15 %, po 42 letech na 1 %. Snižuje se totiž množství i kvalita vajíček. Nová vajíčka se v průběhu života ženy již netvoří, jen se spotřebovávají a stárnou. S věkem se také zvyšuje riziko genetických vad a klesá schopnost vajíčka uhnízdit se v děloze.

Často se můžeme setkat s tvrzením, že plodnost u mužů jejich věk neomezuje. Není to však pravda. Od 40 let se u mužů snižuje kvalita spermií. Na problémech s početím ve vyšším věku se mohou podílet i potíže s erekcí či ejakulací, například z důvodu zvětšení prostaty, které je ve vyšším věku časté. U mužů je pak běžnou příčinou neplodnosti takzvaná varikokéla, tedy rozšíření žil ve varlatech, které vede k jejich vyšší teplotě, což nesvědčí dozrávajícím spermiím.

Příčin neplodnosti může být ale velké množství – například endometrióza, vrozené vady, myomy, imunologické i genetické příčiny. Plodnost ale velmi významně ovlivňuje také strava a životní styl. Podle studií změna stravy, vhodná váha a dostatek pohybu mohou snižovat riziko neplodnosti u žen téměř o 70 %.

Jak tedy neplodnosti co nejúčinněji předcházet? Pokuste se neodkládat rodičovství, jezte zdravě a omezte alkohol i kofein. Kvalitu spermií a částečně i vajíček může ovlivnit také kouření cigaret nebo užívání marihuany. Dostatečně se hýbejte a vyvarujte se extrémním výkyvům váhy. Muži by neměli často vystavovat varlata vysokým teplotám, a to například i v saunách nebo vířivkách.

Svou roli mohou při neplodnosti hrát také pohlavně přenosné nemoci. Je proto vhodné nechávat se pravidelně testovat. Neplodnost mohou způsobovat také některé léky nebo anabolické steroidy. Důležité je rovněž duševní zdraví. Naučte se pracovat se stresem a v případě psychické nepohody se nebojte obrátit na odborníka.

Jestliže se pár neúspěšně snaží o početí déle než rok, měl by vyhledat odborníka. U žen, kterým je 35 let a více, se pak jedná pouze o 6 měsíců, u těch starších 38 let o 3 měsíce. Ženy by se měly na svého gynekologa obrátit také v případě, kdy je dlouhodobě trápí poruchy menstruačního cyklu, trpí pánevními bolestmi nebo podstoupily onkologickou léčbu. Muži by pak měli urologa navštívit v případě, že mají potíže s varlaty, prostatou nebo při sexu. Vedle gynekologa a urologa mohou zajít také na kliniky reprodukční medicíny, kde lékaři vyšetří jak muže, tak ženu. K této návštěvě není potřeba doporučení ošetřujícího lékaře.

Pokud je příčina neplodnosti na straně muže, někdy stačí jen upravit životní styl. První pozitivní změny lze ale očekávat až po cca 3 měsících, protože za takovou dobu dozrávají nové spermie. Pokud problémy se spermiemi přetrvávají, lze využít tzv. intrauterinní

inseminaci, kdy dojde k zavedení spermií přímo do dělohy a usnadní se jim tak cesta. U ženy se využívají metody stimulace vaječníků ke zvýšené produkci vajíček pomocí tablet nebo injekcí s hormony, které pomohou stimulovat ovulaci.

V případě neúspěchu je pak párům k dispozici mimotělní oplození, kdy dojde k simulaci situace, ve které by došlo ke splynutí pohlavních buněk uvnitř těla. Při mimotělním oplození se odeberou vajíčka a spermie, oplodní se a do těla ženy se vpraví embryo.

Některé z těchto metod hradí zdravotní pojišťovna, ale vždy nejpozději do 40 let věku ženy.

Zdroj a foto: LOONO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *