Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Popularita Polska coby dovolenkové destinace roste meziročně o desítky procent. Přispívá k tomu i zlepšování nabídky dopravního spojení z Česka

Popularita Polska jako dovolenkové destinace výrazně roste. Podle dat ČSÚ už loni meziročně přibylo kratších cest Čechů do Polska o 60 %. A tento trend potvrdil i nedávno zveřejněný průzkum KB Pojišťovny, z něhož vyplynulo, že se letos k severním sousedům chystá 11 % Čechů, kteří hodlají strávit dovolenou v zahraničí.

„Polsko se vyšvihlo v preferencích Čechů mířících na dovolenou na podobné místo jako některé jihoevropské země,“ říká Blanka Hrubá, výkonná ředitelka cestovní kanceláře Travel Family a dodává: „Zvědavost našich turistů a poptávka po dovolených v Polsku masivně narůstá – a to celoročně. Očekáváme, že letos Polsko vyzkouší řada nových dovolenkářů a v létě 2025 nastane skutečný boom. Souvisí to se zkvalitňováním zázemí u Baltu a také dopravci oznámili další rozšíření vlakových a leteckých spojů mezi ČR a polským pobřežím Baltu. Přímé a rychlé spojení je tady klíčové.“

Polsko je pro Čechy atraktivní z mnoha důvodů. Od geografické a jazykové blízkosti přes velmi příznivé ceny, nové moderní špičkové hotely až po nárůst kvality přímého spojení z Česka.

V příštím roce nové přímé vlakové spoje z Prahy k Baltu
Již od prosince 2024 přibude až 4x denně nové přímé vlakové spojení z Prahy přes Pardubice, Vratislav a Poznaň přímo k Baltu – do Gdaňsku a Gdyně. To v letní sezóně 2025 vytvoří kvalitní vlakové spojení přímo k plážím Baltského moře s jízdní dobou kolem 9 hodin. Tato doba cesty je plně konkurenceschopná s dobou jízdy osobním autem. Dovolenkáři z České republiky tak získají nejširší nabídku přímého vlakového spojení s touto přímořskou oblastí, což kvitují také cestovní kanceláře. „Na rozšiřování spojení se už nyní připravujeme a určitě budeme naši nabídku dovolených v Polsku i v této souvislosti výrazně rozšiřovat, doplňuje Blanka Hrubá z cestovní kanceláře Travel Family.

Nabídka přímého spojení k Baltskému moři výrazně vzrostla již letos
Nabídka spojení do Polska k Baltu je širší už od letošního roku. Z Prahy létá 2x týdně přímo do Gdaňsku letecká společnost Ryanair a ceny letenek jsou velmi výhodné. Pohybují se od 900 – 1300 Kč za jeden směr. Z Moravy pak i letos jezdí k Baltskému moři přímý noční i denní vlak, a to jak do Gdaňsku, tak i do dalších míst, jako je například Leba nebo na poloostrov Hel. Zároveň jsou v nabídce denní i noční autobusové spoje společnosti Flixbus.

Mnoho Čechů nicméně dá přednost jízdě osobním autem po tamních velmi kvalitních a moderních autostrádách. Z Prahy je nejlepší k Baltu vyrazit přes Německo po dálnici D8, následně na hranice Berlína a buď přes Frankfurt nad Odrou směr Poznaň, Bydhošť a Gdaňsk, nebo po dálnici směr Štětín a následně po pobřeží Baltu směr Kolobřeh, Košalín a Slupsk.

„V Polsku jsou zpoplatněné jenom některé úseky dálnic, není tam zapotřebí žádná dálniční známka,“ říká výkonná ředitelka společnosti Travel Family Blanka Hrubá.

Polské hotely patří kvalitou služeb k absolutní špičce
Na baltských plážích jsou vystavěny moderní hotely, které se kromě zajímavé architektury mohou pochlubit také vynikajícími službami špičkové úrovně. Běžné jsou moderně vybavené aquaparky a další zařízení, která všechna vznikla v posledních letech. Zároveň je Polsko výhodné svou cenovou úrovní, která je podobná jako v České republice a dokonce v některých případech i výhodnější.

„Polsko je samozřejmě ideální destinace i pro individuální cestovatele, kteří si zajistí ubytování přes cestovní kancelář a k tomu si pak zvolí vlastní dopravu podle toho, jak jim to vyhovuje. Češi Polsko stále objevují a kromě moře vyrážejí do historických měst, poznávají polská jezera a tradiční venkovské oblasti s bohatým folklorem. Řada z nich je překvapená, jak obrovský skok tato země v posledních letech udělala,“ uzavírá Blanka Hrubá.

Kromě letních dovolených u Baltu roste popularita Polska i coby celoroční destinace pro pobyty v horách či v polských historických městech, jako je Krakow, Wroclaw a podobně.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *