Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Jak správně odstranit zvadlé květy muškátů

Muškáty jsou skutečné kvetoucí zázraky.  Při správné péči vás budou těšit nevyčerpatelnou zásobou květů od jara až do podzimu. Potřebují dostatek slunečního světla, tepla, vody a živin, aby mohly nepřetržitě a mnoho měsíců vytvářet nové květy. Ideální režim pro většinu muškátových odrůd zahrnuje i pravidelné odstraňování zvadlých květů a listů. Odborníci z iniciativy Pelargonium for Europe přináší tipy, jak muškáty těchto odkvetlých částí zbavit.

Pro dokonalý vzhled, optimální zdravotní stav a maximální vitalitu květů je důležité pravidelně odstraňovat zvadlé nebo poškozené květy či listy, a to ze tří důvodů. Za prvé, muškáty po odstranění těchto částí jednoduše vypadají lépe. Za druhé, zabrání se tím šíření chorob, protože ve vlhkém prostředí mají zvadlé květy a listy tendenci se slepovat, což vytváří ideální podmínky pro houbové choroby. A za třetí, jejich odstraněním výrazně zvýšíte produkci dalších květů. Ošetřený muškát se může totiž místo toho, aby soustředil energii na tvorbu semen, věnovat pouze vytváření nových květů.

Jednotlivé květy a květenství
Květy muškátů rostou v květenstvích, která se skládají z velkého počtu jednotlivých kvítků. Zpravidla nekvetou všechny květy v květenství současně, což znamená, že některé již mohou být odkvetlé, zatímco jiné ještě ani nezačaly kvést. Dokud je vidět jen několik hnědých vybledlých květů, mnoho milovníků pelargonií se zdráhá odstranit celé květenství. V takovém případě je v pořádku dát pryč jen vybledlé květy jeden po druhém. Pokud však máte hodně muškátů, může být jejich ošetření tímto způsobem časově velmi náročné. Je tedy zcela v pořádku odstranit celé květenství. Rozhodně se nedoporučuje dlouhodobě ignorovat zvadlé květy a listy. To je důležitější u polokvětých a plnokvětých odrůd než u jednokvětých muškátů.

Odtržení místo odříznutí
K odstranění odumřelých květů a listů z muškátů nepotřebujete nůž ani nůžky. Uvadlé květy můžete snadno otrhat. Pokud jsou květy zvadlé, ale ještě ne suché, můžete je odlomit jednotlivě u stonku. Chcete-li odstranit celé květenství, uchopte stonek pod květenstvím dvěma prsty a odlomte jej proti směru růstu.

Zvolte správný čas
Muškáty se lépe čistí, když jsou stonky plné vody. Obvykle je to několik hodin po zalití nebo dešti. Když už jsme u deště: Muškáty jsou odolné rostliny nenáročné na údržbu. Bouřkové a deštivé počasí jim však nedělá dobře. Vytrvalý déšť a silný vítr jsou problematické zejména pro odrůdy s velkými, poloplnými a plnými květy. Pokud nemáte možnost zajistit muškátům chráněné prostředí, odstraňte mokré a poškozené květy a listy hned jak nežádoucí počasí ustane.

Samočistící muškáty
Pokud vás nebaví muškáty pravidelně zastřihávat, jsou pro vás nejlepší volbou samočisticí odrůdy. Samy shodí své květy a obvykle hned vytvoří nové. Uvadlé listy je však stále třeba odstraňovat ručně. Samočisticí muškáty najdete především mezi převislými odrůdami.

Zdroj a foto: Pelargonium for Europe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *