Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Léto ve znamení ztracených zavazadel. Ať se to netýká i vás!

Stovky klientů zaskočila na letištích hned v několika evropských destinacích situace ohledně zpožděných či ztracených zavazadel. Všem komplikacím, které v takové chvíli nastávají, se asi zcela předejít nedá, správně nastavené pojištění a několik drobných kroků před cestou však mohou pomoci případnou škodu snížit na minimum.

1. Vhodné pojištění
„Pojištění zavazadel patří do volitelné položky cestovního pojištění. Cena za den pro čtyřčlennou rodinu se pohybuje v průměru kolem 14 korun. Náklady na dovolenou se tím zvýší jen o pár desítek korun, v případě komplikací ho ale klienti rozhodně ocení,“ uvádí Tereza Procházková, produktová manažerka Klik.cz, a dodává: „Takové pojištění je výhodné i z pohledu zpětného dokladování, administrace a volitelnosti limitů. Evidujeme, že si to uvědomuje stále větší procento lidí. Podle našich dat si téměř 90 procent cestujících do svého cestovního pojištění zahrne i pojištění zavazadel. Oproti 20 procentům před 10 lety je to výrazný posun.“

2. Ověřte si podmínky a limity
Z dat srovnávače pojištění Klik.cz zároveň vyplývá, že Češi stále s oblibou využívají cestovní pojištění k platební kartě, vybírají si však tu nejlevnější variantu, která zpravidla kryje pouze léčebné výlohy. Takové pojištění tedy nekryje zavazadla, odpovědnost ani úraz. Je dobré si proto před cestou ověřit podmínky a limity, které vaše platební karta nabízí.

Pokud letíte, náhradu za ztracené či zpožděné zavazadlo poskytuje automaticky daná letecká společnost, což pasažérům celosvětově zaručuje Montrealská úmluva. Musíte však všechno zdokladovat, prokázat a aktivně se přihlásit hned na letišti, kde problém se zavazadly nastal, což může komplikovat jazyková bariéra. Obecně platí, že to, co se děje mimo letiště, už zmíněná úmluva nepokrývá.

Pro každou klidnou dovolenou je připojištění zavazadel v podstatě nutností, důležité je zvolit potřebné limity a podmínky.

3. Schovejte si doklady a sbalený kufr vyfoťte
Rozhodně se vyplatí vyfotit si věci sbalené v kufru a schovávat účtenky od cennějších věcí. Pokud pořizujete věci nouzově v destinaci před tím, než váš kufr se zpožděním dorazí, schovejte si všechny doklady a nakupujte s rozmyslem, drahé značkové věci vám pojišťovna proplatit nemusí. U připojištění zavazadel v rámci cestovního pojištění je dokladování rozhodně méně a nárokovat můžete škodu i zpětně.

Zdroj: Klik.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *