Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Mord režiséra Adama Martince okouzlil porotu ve Varech

Český film Mord získal Zvláštní uznání poroty v Hlavní soutěži na 58. ročníku KVIFF. Světová premiéra snímku proběhla v neděli 30. 6. od 20.00 ve Velkém sále hotelu Thermal za účasti prezidenta republiky Petra Pavla. Po skončení filmu diváci dlouho aplaudovali ve stoje a ocenili tak celovečerní debut režiséra Adama Martince.

Snímek obsazený zejména neherci natočil režisér Adam Martinec v kraji svého dětství. Režisér již v roce 2018 zaujal svou tvorbou na festivalu v San Sebastiánu, kde uvedl krátký film Cukr a sůl. V roce 2020 získal za krátký film Anatomie českého odpoledne Českého lva a Cenu české filmové kritiky.

“Mám obrovskou radost, že Mord začal svůj příběh právě na tomto úžasném festivalu. Mord pro mne byl velkou výzvou a velmi mne těší, že zaujal porotu i festivalové diváky. Děkuji porotě za Zvláštní uznání, nesmírně si toho ocenění vážím. Cena patří všem, kteří na filmu spolupracovali,” komentuje režisér Adam Martinec.

“Mord je pomyslným vyvrcholením naší společné cesty s Adamem, která vedla od několika krátkých filmů až po nejvyšší možnou metu v podobě celovečerního hraného filmu. Zároveň je to náš absolventský film. Je milníkem, který nám otevírá dveře k novým možnostem. Námět Mordu se mnou od prvního okamžiku rezonoval, protože přináší témata, která řeším i já,” říká k ocenění producent Matěj Paclík ze společnosti Breathless Films, která snímek vyrobila.

Mord je filmový příběh, který je v podstatě poskládaný z několika historek, které se skutečně na zabijačkách u nás staly, například historka s krví. Jsem dojatý, strašně šťastný a pyšný otec – neherec. Skvělý festival, premiéra s účastí prezidenta a nakonec ocenění – co více bych si jako hlavní hrdina filmu mohl přát?” dodává Karel Martinec.

Do hlavní role Karla obsadil režisér svého otce Karla Martince. Spolu s dalšími neherci účinkujícími v Mordu se Karel Martinec představil již v oceňovaném krátkém filmu svého syna Cukr a sůl. “Neherci svým projevem dodávají filmu autentičnost a jejich interakce s hereckými profesionály může dát vzniknout magickým momentům, které nejdou ani napsat, natož nazkoušet,” komentuje režisér své rozhodnutí obsadit do filmu neherce.

Mord je také absolventským filmem Adama Martince na pražské FAMU. Režisér v něm reflektuje své zážitky z dětství a dospívání na severní Moravě: “Často se na Osoblažsko vracím. Je to fascinující ostrov uprostřed ničeho, je tam daleko z Česka i z Polska. Lidé odtamtud buď odjíždějí, nebo tam žijí celý život. Je to zapomenuté, ale krásné místo, kde žijí krásní lidé,“ vysvětluje Adam Martinec, proč svůj příběh zasadil právě sem.

Jedná se o třetí film, který vznikl ve spolupráci režiséra Adama Martince a producenta Matěje Paclíka.

Mord míří do českých kin od 8. srpna 2024.

Synopse:
Zabijačka se u stařečků na Osoblažsku koná každý rok. Je to jediný den v roce, kdy se sejde celá rodina, aby si zanadávala, pojedla, popila a prostě jenom žila. Letos je ale všechno jinak. Děda od rána přešlapuje a neví, jak zeťákovi Karlovi oznámit, že je to zabijačka poslední. Karlově dceři Romaně chybí máma a její sestře Lucii se rozpadá manželství. Její syn Dušan neví jak se ve srážkách ženského a mužského světa orientovat, strýc Šupina od rána nebezpečně nasává, řezník Tonda tají, že má navlhlé patrony a problematický soused osnuje, jak se všem pomstít za svůj zpackaný život. V průběhu takového dne je testována odolnost vzájemných pout odhalujících pevnost a křehkost vztahů utvářených tradicemi, láskou i křivdami.

Hrají:
Karel Martinec, Miloslav Čížek, Pavlína Balner, Miloslav Čížek, Aleš Bílík, Albert Čuba, Karin Bílíková, Kristina Kaniová, Antonín Budínský, Lubomír Velička, Jan Koloničný, Zdeněk Pecháček a další

Adam Martinec, režisér a scénárista filmu Mord
Adam Martinec se narodil a vyrůstal v česko-polském pohraničí. Absolvent Katedry hrané režie FAMU poprvé zaujal krátkým filmem Cukr a sůl, který měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastiánu. Jeho poslední krátký film Anatomie českého odpoledne získal cenu za Nejlepší krátký film na Cenách české filmové kritiky a Českého lva za Nejlepší krátký film. Jeho celovečerní debut Mord bude mít světovou premiéru v Hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Mord

Scénář a režie: Adam Martinec
Kamera: David Hofmann
Hudba: Jonatán Pastirčák
Zvuk: Miki Kocáb, Peter Hilčanský
Střih: Matěj Sláma
Výtvarník: Aneta Grňáková
Producent: Matěj Paclík
Vyrobil: Breathless Films
Koprodukce: filmsomnia, Česká televize – TPS Kateřiny Ondřejkové, FAMU, innogy

formát: DCP / 2K / 1:1.85 / mix 5.1 / barevný
stopáž: 84 min

premiéra ČR: 8. 8. 2024
distributor ČR a SK: Cinemart

Informace:
originální název: Mord
anglický název: Our Lovely Pig Slaughter
rok výroby: 2024
jazyk: český
titulky: anglické
země vzniku: Česká republika, Slovensko

Film vyrobil: Breathless Films

Koproducenti: filmsomnia, Česká televize – TPS Kateřiny Ondřejkové, FAMU, innogy

Film byl podpořen: Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond, Moravskoslezský kraj, FILMOVÁ NADACE

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *