Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Revolvingové úvěry jsou stále oblíbenější formou půjčky. V čem se liší oproti kontokorentu? Znáte jejich podmínky a výhody?

Revolvingový úvěr patří do kategorie spotřebitelských úvěrů. Zjednodušeně řečeno se jedná o finanční rezervu, kterou lze do výše úvěrového limitu opakovaně čerpat a zase splácet. Může jej čerpat téměř každý, vždy však záleží na podmínkách konkrétní banky.

„Jedná se o úvěr, který v několika ohledech připomíná kontokorent. Na rozdíl od něj ovšem není spojený s žádným konkrétním běžným účtem. Revolvingový úvěr lze opakovaně čerpat a splácet. V praxi to znamená, že pokud máte úvěrový limit nastavený na 50 tisíc Kč, získáváte stálou finanční rezervu v této výši a opakovaně ji můžete využívat, aniž byste znovu žádali o nový úvěr. Peníze není třeba čerpat najednou, lze to i po částech. Pokud jste využili plnou výši úvěru a část peněz splatíte, můžete si tuto část zase kdykoli půjčit. V jednu chvíli ale přirozeně nemůžete mít půjčeno víc, než kolik je váš úvěrový limit. Pokud zrovna v danou chvíli žádné peníze nečerpáte, pak samozřejmě neplatíte splátky ani úroky,“ říká Klára Opletalová ze společnosti Kalkulátor.cz.

Revolvingový úvěr může být účelovou i bezúčelovou půjčkou
Vždy záleží na konkrétní bance a jejích podmínkách. Pokud je úvěr nastaven účelově, musíte doložit, na co peníze potřebujete. A musíte je i v budoucnu využít za tím samým účelem. To se týká především podnikatelů, kteří úvěr potřebují k překlenutí období mezi vystavením faktur a jejich splatností. Úvěrová výše se pak odvíjí od daného účelu.

„To v případě bezúčelové půjčky není třeba dokládat vůbec nic a peníze lze využít doslova na cokoli. Ať už na běžné nákupy nebo třeba pořízení spotřebiče do domácnosti. V závislosti na podmínkách banky se pak liší i to, kdo přesně může úvěr čerpat nebo na jakou dobu se uzavírá. Rozlišujeme úvěry na dobu určitou, které mohou být uzavřené třeba na rok nebo jinou přesně stanovenou dobu, a úvěry na dobu neurčitou,“ říká Klára Opletalová ze společnosti Kalkulátor.cz.

Úvěr je možné čerpat několika způsoby
Můžete jej získat při nákupu konkrétních produktů. Například když přijdete do obchodu pro novou televizi či domácí spotřebič a chcete jej koupit na splátky. V některých případech se jedná právě o revolving. To znamená, že postupně splácíte cenu spotřebiče a již uhrazenou částku můžete v mezičase použít zase na něco jiného.

Druhou variantou je potom sjednání úvěru přímo v bance, která tuto formu půjčky nabízí. Většinou je třeba zajít na pobočku, některé banky však už ale celý proces přesunuly do online prostředí. V takovém případě žádost probíhá v internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci. Banka vám zpravidla k revolvingovému úvěru nabídne platební kartu, se kterou můžete úvěr čerpat. Je to vlastně forma kreditní karty, ale bez čísla účtu. Pokud zvolíte tuto možnost, můžete rovnou platit u obchodníků, aniž byste si peníze museli kamkoli převádět.

„Vyřízení revolvingového úvěru je obvykle jednoduché a rychlé, ačkoli konkrétní požadavky se zase u jednotlivých bank a dalších finančních institucí mohou mírně lišit. Zpravidla počítejte s tím, že bude třeba prokázat svou schopnost úvěr řádně splácet. Banku tak bude zajímat váš příjem, výše pravidelných výdajů nebo třeba platební historie minulých i stávajících úvěrů,“ říká Klára Opletalová ze společnosti Kalkulátor.cz.

Daní za jednoduché vyřízení a bezúčelové poskytnutí půjčky jsou v tomto případě vyšší úroky. Pokud jste si ale místo úvěru zřídili kreditní kartu, můžete se jim v některých případech vyhnout. U kreditních karet se pracuje s takzvaným bezúročným obdobím, které zpravidla trvá až 50 dnů. Pokud peníze čerpané z kreditní karty stihnete do této lhůty splatit, nemusíte se vysokých úroků bát. Bezúročné období si ale dobře hlídejte, protože při jeho překročení se úroková sazba naopak velmi prudce zvyšuje. Většinou také platí, že bezúročné období se nevztahuje na výběry z bankomatu.

„Ať už se rozhodnete pro revolvingový nebo jiný typ úvěru, nezapomeňte si dobře vybírat nejen jeho poskytovatele, ale také konkrétní produkt. Vždy dobře zvažte své možnosti a platební schopnosti, půjčujte si jen od seriózních institucí a ohlídejte si podmínky i veškeré lhůty, abyste při vyúčtování nebyli nepříjemně překvapeni. S porovnáním půjček, vyhledáním nejvýhodnější nabídky i následným vyřízením vám rádi pomůžeme i v rámci služeb srovnávače Kalkulátor.cz,“ dodává Klára Opletalová.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *