Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Na pietním koncertě Památníku ticha na Pražském hradě vystoupí sólisté FOK a Jitka Čvančarová

Na slavnostní pietním koncertě Památníku ticha ve čtvrtek 11. července ve 20 hodin vystoupí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK se sólisty Jaroslavem Jakubovičem, Emilem Viklickým a herečkou a zpěvačkou Jitkou Čvančarovou. Ta celým slavnostním večerem provede a na závěr zazpívá píseň Horchat Hai Caliptus izraelské autorky Na’omi Šemer, jež je citací z filmu Nabarvené ptáče. Koncert konaný ke vzpomínce 80. výročí likvidace tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau se bude konat v Jízdárně Pražského hradu. Vstup na pietní koncert je po registraci zdarma.

Přímý přenos ze slavnostního večera, který zahájí záznam pozdravu prezidenta Petra Pavla, bude možné sledovat od 20.15 hodin na ČT art.

Vyvraždění obyvatel lágrbaráku BIIb proběhlo v roce 1944 ve dvou vlnách, 8. března a 10. až 12. července, o život přišlo celkem téměř 7500 vězňů. „Osmdesáté výročí likvidace rodinného tábora je vzpomínkou na zrůdnou manipulaci se živými krátce před jejich smrtí. Lepší zacházení bylo pro obyvatele rodinného bloku BIIb falešnou nadějí pro očištění tváře vrahů. Ve dnech 10. až 12. července osvětimská továrna na smrt naplnila svou roli. Památník ticha tradičně vybírá pro vzpomínková setkání skladby s příběhy dalších poválečných generací. Válečné odkazy příběhů šoa konfrontujeme s paralelami současných konfliktů. Paměť je klíčem k pochopení dneška,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.

Pro návštěvníky akce bude od 19 hodin otevřena terasa Jízdárny Pražského hradu, samotný program začne ve 20 hodin. Jako první skladbu návštěvníci uslyší Z mého života od Bedřicha Smetany v úpravě pro orchestr – skladatelovo osobní vyznání, v němž shrnul mezníky svého života. Následně pak zazní skladba Sára a Abrahám od česko-izraelského saxofonisty a skladatele Jaroslava Jakuboviče reflektující osudy zásadních postav Starého zákona. Slavnostní večer uzavře píseň a citace z filmu Nabarvené ptáče Horchat Hai Caliptus izraelské autorky Na’omi Šemer v podání herečky, zpěvačky a moderátorky akce Jitky Čvančarové. Koncert, který proběhne pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera, bude proložen smyčkami z filmových archivů 30. let. V případě zájmu o účast je nutné provést rezervaci na https://rezervace.pamatnikticha.cz.

Likvidace tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau měla v první březnové etapě téměř 4000 obětí. Ve druhé vlně v červenci roku 1944 proběhla definitivní likvidace obyvatel tamního bloku BIIb. Zahynulo zde všech zbylých tři a půl tisíce vězňů, kteří sem byli přivezeni a žili pod zvláštním režimem. Měli lepší podmínky než čekatelé na smrt v ostatních blocích vyhlazovacího tábora. Byli součástí plánu, jenž měl nacistické propagandě ilustrovat dobrou péči o židovské obyvatelstvo deportované z původních domovů okupované Evropy. Na inspekci mezinárodní komise však nedošlo a osud rodinného tábora se naplnil. Společně s březnovou likvidační vlnou jsou červencové oběti považovány za největší jednorázovou masovou vraždu československých občanů. Šlo o konec falešné naděje, kterou dostaly židovské rodiny, jež sem byly deportované postupně od září 1943.

Pietní vzpomínku věnovanou vzpomínce na BIIb pořádá Památník ticha/Památník Šoa Praha ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Partnery akce jsou Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Ministerstvo kultury České republiky, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Městská část Praha 7, Institut Terezínské iniciativy, Památník Terezín, Centrum současného umění DOX, Institut terezínských skladatelů, a Ústav pro studium totalitních režimů, mediálním partnerem je Česká televize. Akce se koná pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové a ministra kultury Martina Baxy.

Pietní koncert Vzpomínka na BIIb – program:
19.00 – otevření terasy Jízdárny Pražského hradu
20.00 – zahájení akce

Bedřich Smetana (1824–1884)
Z mého života (úprava pro orchestr: George Szell)

Jaroslav Jakubovič (*1948) 
Sára a Abrahám, koncert pro saxofon, klavír a orchestr

Na’omi Šemer (1930–2004), píseň Horchat Hai Caliptus

Vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a sólisté Jaroslav Jakubovič, Emil Viklický a Jitká Čvančarová, která celým slavnostním večerem provede

Dirigent: Tomáš Brauner

Zdroj a foto: www.pamatnikticha.cz 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *