Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZábava

Výlety s dětmi ve středních Čechách: kam za zábavou, koupáním i poznáním

Zaujmout malé děti není vůbec hračka. A vymyslet, kam s nimi zajet na výlet, to už se blíží téměř nevyřešitelnému hlavolamu. Středočeská centrála cestovního ruchu představuje tipy z regionu, které nadchnou celou rodinu.

Mezi nejnavštěvovanější místa středních Čech patří Park Mirakulum. Na ploše deseti hektarů spolu sousedí vodní svět, lanové centrum, lesní městečko vysoko v korunách stromů, pohádková vesnička, dřevěný hrad, tajné podzemní chodby, spletité bludiště, malá zoo, houpačky, trampolíny a mnoho dalšího. Z dětí se stanou dobrodruzi a objevitelé, piráti, rytíři, víly, princové a princezny, strojvůdci, akrobati, umělci a především děti, kterým se splnil sen o výletě na místo, kde je všechno stvořeno jen pro ně.

Venkovní aktivity pro celou rodinu nabízí i Areál Monínec, obklopený originální sibiřskou krajinou. Nuda tu není v žádném ročním období. Součástí je Aktivity park a nechybí ani trampolíny. V létě je k dispozici vodní skluzavka a okolí je protkáno cyklostezkami. Areál má i vlastní bikepark.

Tudy do pohádky
„Ke středním Čechám patří hrady a zámky, na kterých otisky svých střevíců zanechali princezny a princové. Nuda to rozhodně nebude – stačí vybrat prohlídky koncipované speciálně pro malé návštěvníky,“ uvedl Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu. Na zámku Radim lze vybírat ze tří prohlídkových okruhů včetně jednoho speciálního pro děti. Připadat si budou jako šlechtici, na Radimi se totiž před prohlídkou mohou obléknout do zapůjčeného dobového kostýmu.

Zážitkem jsou speciální prohlídky na zámku Loučeň, ve kterém si malí návštěvníci zazpívají v hudebním salonku, usednou ke knížecí tabuli nebo naleznou dveře do tajné chodby. Zábava čeká i venku v labyrintáriu.

Ve sklepních prostorách zámku v Mníšku pod Brdy se ukrývají víly, čert i vodník. Při pohádkových prohlídkách se děti setkají také s drakem, Sněhurkou a trpaslíky, Růženkou a Popelkou. Prohlídka zavede i do míst, kde se natáčela pohádka Tajemství staré bambitky.

Inspiraci k výletům nabízí i další filmová místa. Na pohádkový výlet lze vyrazit třeba na hrad Krakovec, který si filmaři vybrali pro známou pohádku Ať žijí duchové. Prozkoumat místa, kde se odehrávala oblíbená vánoční pohádka S čerty nejsou žerty, je možné u bývalého vodního mlýnu v obci Střehom nebo na zámku a v parku v Průhonicích. Do Kutné Hory a Malešova se mohou vypravit fanoušci filmu Děti Nagana. Milovníci psa Gumpa, který si zahrál už ve dvou filmech, zavítají do královských Velvar nebo Louňovic pod Blaníkem,“ zve Martina Kuncová ze Střední Čechy filmová kancelář, která mimo jiné pomáhá filmařům, kteří natáčejí v regionu.

Za zvířátky
Výlety do zoologických zahrad a zooparků nikdy neomrzí. Ve Farmaparku Soběhrdy mají skoro 250 zvířat nejrozmanitějších druhů a zábavou budou i zdejší atrakce jako vodní světa plovoucí kruhy.

Netradiční dobrodružství čeká na malé i velké v ZOO Chleby nedaleko Nymburka. Zoologická zahrada chová ohrožené druhy zvířat od velkých šelem, kopytníků, primátů, ptáků, ryb, drobných savců až po bezobratlé.

Vodní radovánky
Kdo chce vodu poznat opravdu dopodrobna, udělá si výlet do středočeských Hulic. Jen kousek od vodní nádrže Švihov stojí Vodní dům s moderní expozicí, která zábavnou formou informuje o významu vody pro přírodu a člověka. “Svou roli tu hrají všechny lidské smysly: vedle zraku při poznávání návštěvníci zapojí sluch, hmat i chuť. Mokré osvěžení zajistí umělé vodní toky, které lze ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků,” řekla Kateřina Krutilová, ředitelka Vodního domu v Hulicích.

Osvěžujícím tipem je pak návštěva AquapalacePraha – největšího aquaparku ve střední Evropě. Celá rodina se zabaví na některé z více než dvaceti skluzavek nebo bude sjíždět nejdelší tobogán v Česku. Možnost odpočinku nabídne saunový svět nebo masáže.

K venkovnímu koupání v čisté vodě zase vybízí přírodní koupaliště, pískovny nebo jezera. Jedním z nejhezčích je jezero Lhota nedaleko Prahy. Příjemné prostředí ke koupání je také u Proboštských jezer v oblasti plné zeleně s písečnými i travnatými plážemi. Těžbou písku v Polabské nížině zase vzniklo atraktivní rozlehlé koupaliště Jezero Poděbrady, vybavené potřebnými službami i Kempem na Jezeře. Jistotou krásného koupání jako u moře je pískovna Konětopy nebo pískovna u Neratovic, kde vznikl Beach Park Mlékojedy.

Další tipy nejen na výlety s dětmi hledejte na www.strednicechy.cz nebo na www.pustitkvode.cz.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *