Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Kdysi sloužil jako ubytovna, dnes v něm vystavují Picassa, Miróa a současné umění. Rekonstruovaný zámek Bechyně otevřely sestry Stava kultuře

Renesanční zámek Bechyně patří k nejhezčím v Česku, i díky zasazení do malebné krajiny jižních Čech. Významnou kulturní památku z 16. století rekonstruuje a spravuje rodinná firma, kterou vedou sestry Silvia a Nicole Stava. Jejich dlouhodobým cílem je proměnit zámek Bechyně v místo pro kulturu a současné umění. Opírat se mohou o zkušenosti Nicole Stava, která dříve pracovala v renomovaném aukčním domě Christie’s. V roce 2021 proto začaly s tradicí mezinárodní umělecké sezony. Ta letošní začíná 7. června a zkoumá téma svobody na dvou výstavách: Avantgarda z rodinné sbírky Stava a Současné umění a Sochařský park. Druhou z výstav navíc pořádá ve spolupráci s přední italskou Galerií Continua. Umění zavede návštěvníky do zámecké sýpky, Sochařského parku i samotného zámku.

Když rodina Stava začala v devadesátých letech v Bechyni budovat současný zámecký komplex, vracela lesk místu s dlouhou historií. Zámek Bechyně stojí na ostrohu nad soutokem řeky Lužnice a říčky Smutná už staletí. Renesanční vzhled získal ve druhé polovině 16. století, kdy se tehdejší majitel Petr Vok z Rožmberka rozhodl nechat přestavět původně gotický hrad. Štuky a fresky zadal vyhlášeným umělcům z Čech, Itálie a Ticina, tedy jižního kantonu Švýcarska.

Dnes je panství, zahrnující vedle zámku a celého areálu a výstavních prostor také lesy a rybníky, spravováno rodinnou firmou, kterou vedou sestry Silvia a Nicole Stava. Zrekonstruovat se jim podařilo doslova celý zámek i jeho budovy, jimž moderní doba nepřála, přestože od šedesátých let je zámek chráněn jako kulturní památka. Když v roce 1992 přišli současní majitelé, sloužilo renesanční sídlo ubytovně Akademie věd. Bylo třeba obnovit interiéry v zámeckém stylu, a to včetně nábytku, obrazů i nástěnných maleb. Zásadně se proměnil rovněž zámecký park.

Hlavní obchod rodinné firmy se soustředí na lesnictví a prodej dřeva. Majitelé bechyňského panství zároveň věří, že perla rodinného statku – renesanční zámek a osm sousedních budov s téměř 5 000 metry čtverečními výstavních prostor – je ideálním místem pro setkávání a debaty o kulturním dědictví. Budování kulturního a uměleckého programu v regionu jižních Čech napomáhá mezinárodní výměna. Od spolupráce s renomovanými galeriemi, jako je aktuálně ta s Galerií Continua, přes sympozia po rezidence. To vše přináší nejen jihočeské veřejnosti možnost vidět práce předních českých i zahraničních umělců.

Ke kultuře má zámek Bechyně blízko nejen svou historií. Nicole Stava se ke správě rodinného dědictví připojila se zkušenostmi z trhu s uměním, které získávala mimo jiné v aukčním domě Christie’s. Od roku 2009 se stará o rodinné sbírky starých mistrů, klasického moderního i současného umění a nábytku umístěné v Bechyni a Curychu. A je také dlouholetou organizátorkou letních výstav v zrekonstruované zámecké sýpce.

Dřívější výstavní tradici rozvíjí už tři roky na mezinárodní úrovni – vždy od začátku června do konce září – na zámku Bechyně i v přilehlém Sochařském parku. Letošní dvě výstavy zkoumají různými způsoby téma svobody – jak umělecké, tak sběratelské. Výstava Avantgarda z rodinné sbírky Stava exkluzivně představuje avantgardní umění veřejnosti výběrem z celoživotně budované sbírky rodiny Stava. Kurátorky Nicole Stava a Claudia Rajlich vybraly 133 děl, díky kterým seznámí návštěvníky chronologicky se základními pojmy avantgardy 20. století. Mezi 41 umělci zastoupenými na výstavě se najdou významná jména Maxe Ackermanna, Juliuse Bissiera, Joana Miróa, Marca Chagalla, Pabla Picassa, Sergeho Poliakoffa či Armana.

Avantgardu ve třech patrech historické budovy sýpky střídá výstava Současné umění a Sochařský park s díly z 21. století v Sochařském parku i na zámku. Díla od pěti umělců z celého světa vybrala Nicole Stava ve spolupráci s renomovanou italskou Galerií Continua. Tato galerie za tři desetiletí činnosti překročila hranice rodné Itálie – nejen zprostředkováním práce mezinárodních umělců, ale také například jako první zahraniční galerie s mezinárodním programem otevřela v Pekingu.

Na zámku Bechyně se jedním z centrálních děl Sochařského parku stala instalace nazvaná Pétalos de Piedra. Barevné kameny obklopující fontánu jako okvětní lístky v trávě vytvořil Pascale Marthine Tayou z Kamerunu. Původní připomínka postkoloniálního dědictví působí v jiném prostředí jako symbol míru. „Zámek Bechyně je místem svobody, místem radosti z umění, výměny myšlenek a sdílení poznatků, což rezonuje s Tayouovým pozitivním pohledem na budoucnost,“ upozornila Nicole Stava. Přímo v nejstarších zámeckých prostorách návštěvníci narazí například na labyrint z vlnitého kartonu a zrcadla symbolizující studnu od italského mistra Michelangela Pistoletta. Procházení bludištěm přináší nový zážitek a má vést k zamyšlení nad labyrintem života. Svobodu projevu v dnešním umění dokládá tvorba také dalších umělců z Galerie Continua: belgického multidisciplinárního umělce Hanse Opa de Beecka a dvou tvůrců instalací, Američana Nariho Warda a česko-amerického umělce Jiřího Příhody, který se specializuje na architektonické zásahy.

Obě výstavy jsou na zámku Bechyně k vidění do konce září.

  • Zámek v Bechyni patří k těm nejhezčím v Česku. Leží nad soutokem řek Lužnice a Smutná ve městě Bechyně, 120 km jižně od Prahy.
  • Původně gotický hrad nechal v roce 1269 vybudovat Přemysl Otakar II. a v 2. polovině 16. století jej přestavěl na honosné renesanční sídlo Petr Vok z Rožmberka.
  • Důvody, proč bechyňský zámek obdivovat, jsou například nádvoří zdobící fresky od malíře Bartoloměje Beránka, Vokův sál, jedna z největších evropských sbírek obrazů dětských portrétů nebo stromový sál s pískovcovým pilířem ve tvaru suchého kmene.
  • Místními dějinami prochází i rod Paarů, který sídlo vlastnil 233 let, nechal zbourat celé předhradí a založil anglický park.
  • Moderní doba stavbě nepřála, než v roce 1992 přišli současní majitelé, sloužila ve vlastnictví státu jako ubytovna Akademii věd.
  • Rodině Stava se podařilo po restituci zámek i jeho budovy zrekonstruovat. Dnes jsou již interiéry opět v zámeckém stylu a to včetně nábytku, obrazů i nástěnných maleb. V parku ve voliérách poletují ptáci. Od roku 2021 zde navíc pořádá Nicole Stava mezinárodní výstavy současného umění, koncerty a další kulturní i společenské akce.

Zdroj a foto: Zámek Bechyně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *