Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Otevřená zpověď abstinující alkoholičky Michaely Duffkové dostává knižní podobu

Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety.  Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Dnes do kin vstupuje stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Půl dekády s čistou hlavou. Co přinesly roky abstinence?
Jak vypadalo pět let života mladé alkoholičky odhodlané se závislostí bojovat? Byly to roky střízlivé, vypjaté i šťastné. Michaele se narodily tři děti, vyrovnávala se s úzkostmi, řešila vztahové problémy a vybudovala centrum pro léčbu závislostí Alkos, které si zakládá na individuálním přístupu ke klientům. „Věřím, že i tato kniha může něco změnit – může změnit pohled na léčbu a proces uzdravování. Je to dlouhodobý proces, který nekončí završenou léčbou. Uzdravit sebe sama a ty nejdůležitější vztahy je velmi těžké, ale výsledky, i ty dílčí, stojí jednoznačně za to,“ vysvětluje Michaela Duffková a doplňuje: „Původně jsem byla přesvědčená, že už další knihu psát nebudu. Pak jsem to ale přehodnotila. První kniha se zabývala závislostí, druhá popisovala vše, s čím se člověk potýká po léčbě. A ta třetí? Ta vám odkryje zase další kousek ze mě, kousek, o němž jsem si nebyla jistá, jestli je dobré ho vytáhnout na světlo. Půjde o vztahy, a i o moje čtvrté dítě – Centrum Alkos. Budu také sdílet pár příběhů, které jsou s Alkosem spojené – ty dobré i ty, co tak dobře nedopadly.“

MUDr. Radkin Honzák, CSc. napsal do předmluvy knihy: „Začít – to chce odvahu. Vydržet – potom vysokou motivaci, sebekázeň a přestavění života, ale udělat v tomhle maléru něco pro druhé – to vyžaduje energii, možná i určitý její přetlak. To všechno vysoko oceňuji. Viděl jsem za svůj život spoustu způsobů, jak se s nešťastnou záležitostí zvanou závislost (jakéhokoliv typu) vyrovnat. Do klasifikačních systémů se autorka s kombinací závislostí ještě nedostane (na tak prostý přístup systém zatím nedozrál), ale do srdcí těch, kteří se na ni obrátí, určitě ano. Její přístup je slušný a úspěšný. A já jí to po všech peripetiích z duše dnes i do daleké budoucnosti přeju! Ať jí práce, která pomáhá, přináší radost!“

Obdobný příběh, jaký uvidí diváci ve filmové adaptaci její první knihy, zažívá dnes překvapivě mnoho žen, většinou v tajnosti. Michaela Duffková však našla odvahu o své závislosti veřejně mluvit. „Pro mě je snímek Zápisník alkoholičky ještě něco jiného než pro diváka. Je to těžké, ale ve chvíli, kdy mě to jako člověka, o němž to je, do situaci vrací, jen dokazuje to, jak moc dobře je natočený a autentický. Tereza Ramba podala tak uvěřitelný výkon, že i moje rodina mě v ní viděla. Myslím, že je to její životní role. A jestli za to nedostane Českého lva, tak sním svoji botu, říká k filmu.

Foto: archiv M. Duffkové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *