Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sex a vztahy

Průzkum nevěry mezi Čechy: Co považujeme za podvádění, jak nevěru prožíváme a řešíme?

Za nevěru považuje devět z deseti Čechů to, když se člověk s někým tajně schází za účelem sexu – a podle většiny není rozdíl, jestli jde o city, či ne. Také čistě platonické tajné vztahy zadaných jsou většinou lidí vnímány jako podvádění, stejně jako udržování konverzací přes seznamku.

Zatloukání při podezření z nevěry přijde jako dobrý nápad pouze jednomu z deseti, naopak 90 % věří, že nejlepší je se přiznat. Každý třetí ale připouští, že považuje za vhodné pátrat po důkazech – třeba i v mobilu protějšku. V případě sexuální nevěry by se o záchranu vztahu snažila jen třetina lidí – ale většina by se o to pokusila v situacích, jako je nezájem partnera o sex nebo žárlení na přátele. Vyplývá to z výsledků unikátního průzkumu českého e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz.

„Další z našich dotazníkových šetření mapovalo postoje Čechů k nevěře a jiným situacím, které mohou rozbít vztah. Také nás zajímalo, jaké prohřešky jsou respondenti ochotní ve jménu zachování vztahu překousnout. Proto jsme se ptali na postoje k takovým zabijákům vztahu, jako je vzájemné zanedbávání potřeb toho druhého, žárlivost, ale i tolik diskutovaná neustálá připoutanost k mobilu. Že se jedná o témata aktuální pro mnoho lidí, nám potvrdilo několik tisíc volných odpovědí popisujících vlastní zkušenosti žen a mužů,“ vysvětluje zástupce online sexshopu YOO.cz Michal Večeřa.

Anonymního dotazování se zúčastnilo 5646 osob ve věku 18–60 let. Nejčastěji odpovídaly ženy a muži z věkové skupiny 18–29 let a 83 % respondentů uvedlo, že jsou ve vážném vztahu, v manželství nebo v registrovaném partnerství.

Čechům záleží na věrnosti tělesné, emoční i digitální
„Bývalá přítelkyně mě podváděla po celou dobu vztahu. Když jsem měl vážné podezření, nebyla schopná se přiznat a říct ‘miluju tě’. Od té doby mám problémy s důvěrou – ale pracuji na tom a vím, že moje současná přítelkyně je pravý opak. Osud asi chtěl, abych dokázal rozlišit různé typy holek a víc si pak vážil toho, co mám,” popisuje svoji zkušenost jeden z anonymních respondentů. „Po devíti letech si začal pokládat mobil displejem dolů – to byl jeden ze signálů, že je něco špatně…,” svěřuje se jiná účastnice průzkumu, zatímco další sdílí úsměvný zážitek: „Bývalý si po jedné naší hádce stáhl Tinder. Narazil tam na holčinu, se kterou se známe – i když se moc nemusíme – a je dost od rány. Pekelně ho seřvala, co si to dovoluje, když má mě!” Různorodost zkušeností tak ukazuje, že i postoje k věrnosti a nevěře mohou být u jednotlivých lidí velmi rozmanité.

„Vnímání nevěry je velmi komplexní a individuální záležitostí. Pokud někdo vnímá citovou i fyzickou nevěru podobně závažně, odráží to hlubokou potřebu důvěry a duševního spojení ve vztazích,” vysvětluje na úvod MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí n. L. a předseda České společnosti pro sexuální medicínu. Mnoho lidí považuje za nevěru i platonické vztahy (68 %) a komunikaci přes seznamky (81 %), což podtrhuje, jak důležitá je pro ně loajalita a exkluzivita v emocionální oblasti, a ukazuje, jak nabývá na významu fenomén digitální věrnosti. Také je vidět, že otázka jednorázové versus opakované nevěry je velmi citlivá – pro 58 % respondentů je i jednou prostě příliš. Klíčovou roli při řešení nevěry ve vztahu hraje komunikace – většina lidí preferuje přímý rozhovor (94 %) před pátráním po důkazech (31 %) nebo hledáním bokovky (7 %).

Nevěře raději předcházet, dá se však i řešit
Podle odborníků je pro prevenci nevěry klíčové, aby partneři na vztahu neustále pracovali. „Důležité je udržovat otevřenou a upřímnou komunikaci, učit se sdílet své pocity, potřeby a obavy. Věnovat si čas na společné aktivity, které oba baví, a udržovat intimitu, je také zásadní. Neměli bychom podceňovat význam vzájemného ocenění a podpory – když se oba partneři cítí ve vztahu ceněni a milováni, je pravděpodobnost nevěry mnohem nižší,” radí Marek Broul a dodává:

„Pokud už k nevěře dojde, je důležité se situací naložit citlivě a konstruktivně. Prvním krokem je upřímný rozhovor, kde si partneři vzájemně sdělí své pocity a důvody, které k nevěře vedly. Je třeba si uvědomit, že obnovení důvěry bude vyžadovat čas a trpělivost.“ Sexuolog také doporučuje zvážit návštěvu párové terapie, která může poskytnout bezpečné prostředí pro řešení problémů a hledání cest k posílení vztahu. Otevřenost, ochota odpustit a společné úsilí o změnu jsou klíčové pro to, aby partneři dokázali překonat krizi a jejich vztah vyšel z celé situace jako silnější.

Existují polehčující okolnosti?
Co se týče obnovení důvěry po nevěře, méně žen (43 %) než mužů (55 %) věří, že je to možné. Pokud nevěra zahrnuje udržování sexuálního kontaktu s někým jiným, pro 63 % žen a 56 % mužů to znamená důvod k ukončení vztahu bez snahy o jeho záchranu. Zajímavé je také zjištění, že jen třetina žen i mužů (33 %) si myslí, že existují polehčující okolnosti, za kterých by mohla být nevěra omluvitelná. Opilost nebo jinak změněný stav vědomí považuje za polehčující okolnost pouze 18 % respondentů.

Kdy stojí záchrana vztahu za snahu?
V případě, že protějšek odmítá partnerský sex nebo si naopak stýská, že je v sexu zanedbáván, většina respondentů (85 %) by se snažila vztah zachránit. Stejně tak většina by se o to pokusila, pokud partner zanedbává jejich sexuální potřeby (83 %), věnuje více pozornosti mobilu než jim (81 %) nebo žárlí na jejich přátele (77 %). Méně lidí (54 %) už uvádí snahu o udržení vztahu v případě, že jim partner narušuje soukromí čtením konverzací v mobilu. Ohledně odmítání zkoušení nových sexuálních praktik jsou názory rozdělené, přičemž polovina respondentů by se snažila situaci řešit a zachovat vztah, zatímco druhé polovině by to nestálo za snahu.

Další podrobnosti o výsledcích průzkumu, autentické zkušenosti a infografiky naleznete zde:
https://www.yoo.cz/pruzkumy/infografika-nevera-v-cesku/

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *