Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Závodů RunCzech už se letos zúčastnilo přes 69 tisíc běžců. 1/2Maraton Praha stále vévodí světovým tabulkám

Desítky tisíc závodníků, rekordní časy, úspěšné novinky. Úvodní polovina jubilejní 30. sezony RunCzech přinesla velmi pozitivní fakta. Vyprodané závody naznačují rostoucí pohybové aktivity české populace. „Data nám ukazují, že se Česko zase hýbe. Brzy byla naplněna navýšená kapacita 1/2Maratonu Praha i Pražského mezinárodního maratonu. Velmi pozitivní ohlasy máme také na nové pojetí Mattoni Running Festivalů v Karlových Varech, Českých Budějovicích a Olomouci,“ shrnul Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Světově proslulý pořadatel běžeckých závodů RunCzech si pro rok 2024 stanovil jasný cíl: znovu rozběhat Česko. A zatím se mu to daří velmi dobře. Sezona začala v únoru tím nejromantičtějším závodem. Valentýnského běhu se v pražské Stromovce zúčastnilo téměř tisíc běžců. Část startovného byla poslána na charitu, letos byl ve spolupráci se známým kadeřníkem Tomášem Arsovem podpořen spolek Achilleus.

RunCzech se pak přesunul do Itálie, kde se koncem února běžel Napoli City Half Marathon. Jeden z nejprestižnějších závodů na Apeninském poloostrově, který je díky rychlé trase přímo stvořený pro překonání osobních rekordů, přilákal téměř šest tisíc běžců. V letošním ročníku vyrovnal Kirui Kwemoi mužský nejlepší výkon závodu a zároveň italský národní rekord 59:26, který v Neapoli v roce 2022 zaběhl Yemen Crippa. Stejně tak se podařilo vyrovnat italský rekord mezi ženami (Sofia Yaremchuk, 1:08:27).

Prvním vrcholem roku na domácí scéně byl 1/2Maraton Praha, který nově startoval na Bubenském nábřeží vedle Holešovické tržnice. RunCzech pro půlmaraton navýšil počet registrací pro 15 500 běžců. A po nich se jen zaprášilo. Běžecké pole závodu oceněného známkou kvality Elite Světové atletiky tvořila více než polovina cizinců ze 115 zemí světa, s čímž také souvisí vysoké pozitivní ekonomické dopady. 1/2Maraton Praha je tak největším půlmaratonem ve střední a východní Evropě, hned po tom berlínském, který se konal o den později.

Pořadatelům se na startovní listu povedlo přivést velká jména. Absolutní senzací se stal úřadující mistr světa Sabastian Kimaru Sawe. Keňský šampion vylepšil o 23 vteřin rekord závodu. Časem 58:24 si vytvořil nové osobní maximum, zaběhl dvanáctý nejrychlejší půlmaraton historie a dosud jde o nejlepší letošní výkon. „Pražský půlmaraton je součástí prestižního mezinárodního seriálu SuperHalfs, který vznikl a je řízen z Prahy. Díky více než 15 tisícům startujících se stal největším sportovním masovým závodem v Česku a jednou z největších událostí ve střední Evropě,“ uvedl Sašo Belovski, manažer série SuperHalfs.

Pozadu rozhodně nezůstal ani Pražský mezinárodní maraton, který se stal díky úsilí organizátorů poslední možností pro zaběhnutí kvalifikačního limitu na olympijské hry do Paříže. „Povedlo se nám u Mezinárodního olympijského výboru zajistit, aby se deadline pro splnění limitu posunul až po Prague International Marathonu,“ připomněl Capalbo významný úspěch, díky němuž do Prahy dorazili kromě významných etiopských nebo keňských vytrvalců také elitní běžci z Brazílie, Mexika, Mongolska, Peru, Ekvádoru, Indie, Portugalska či Bulharska. Hlavního závodu se zúčastnilo přes 8 tisíc běžců, jeho králem byl Etiopan Lemi Berhanu Hayle (2:08:44).

Součástí závodu byl opět také unikátní koncept Battle of the Teams, který dělá z ryze individuální disciplíny týmový sport a díky němuž může vyhrát jeden z nejslavnějších maratonů úplně každý. Projekt propojuje elitní běžce s ostatními závodníky, známými osobnostmi, partnery a jako každý závod RunCzech má silný charitativní přesah. Z triumfu se radoval tým Mattoni vedený olympijským vítězem Jiřím Prskavcem, druhý byl Volkswagen Financial Services s kapitánkou Evou Vrabcovou Nývltovou, bronz vybojoval Turkish Airlines s Jiřím Homoláčem a čtvrtí skončili běžci Prague Airport s kapitánem Jiřím Ježkem.

Závody RunCzech se poté přesunuly do dalších měst v rámci Mattoni Running Festivalů. Nové pojetí regionálních běhů přineslo ještě více možností pro závodníky a zatraktivnilo závody pro celou rodinu. Klasické půlmaratony totiž doplnily kratší distance. V Karlových Varech se nově konal běh na 10 km, v Českých Budějovicích a Olomouci závody na 5 kilometrů. Úspěšný projekt EuroHeroes propagující evropské sportovce a české regiony znovu přilákal atlety z mnoha zemí od Portugalska, Velké Británie, Francie, Španělska, Belgie, přes Německo, Polsko až po Maďarsko, Litvu, Moldávii nebo Ukrajinu. Zářil zejména obhájce titulu Němec Sebastian Hendel, mezi ženami drží druhé místo loňská šampionka Tereza Hrochová.

Díky Juniorskému maratonu se RunCzech také výrazně přičinil o podporu pohybu dětí. Největšího běžeckého závodu pro studenty středních škol z celé České republiky se v semifinálových kolech zúčastnilo 2500 mladých závodníků, 11 tisíc studentů se zapojilo do školních kol. Velmi populární byly opět nesoutěžní běhy jako dm rodinná míle a bambini run, které jsou součástí téměř všech závodů. dm rodinná míle je pro všechny věkové kategorie běžců, kteří sdílí radost z pohybu, dm bambini run je určen úplně pro ty nejmenší. „Právě tyto závody nám dělají největší radost. Celé rodiny spolu aktivně tráví čas a zažívají pozitivní emoce, které ke sportu patří,“ doplnil Jiří Nečásek, marketingový manažer RunCzech.

Tím ale RunCzech, jehož závodů se účastní také známé osobnosti jako například herec Filip Březina, předseda Senátu Miloš Vystrčil, modelka Nikol Švantnerová, hokejista Jiří Černoch či influenceři David Luu, Matěj König či Lisa Migliorini z Itálie, v letošním roce rozhodně nekončí. 7. září se v Praze koná Birell běh na 10 km a adidas Běh pro ženy 5 km. Na 22. září je připraven Mattoni Running Festival Ústí nad Labem, na kterém se rozhodne o šampionech série EuroHeroes a kde se také poprvé poběží závod na 10 km. A 5. října sezona vyvrcholí na Mattoni Liberec Nature Runu. Registrovat se je stále možné na www.runczech.com.

Zdroj a foto: RunCzech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *