Celosvětová kampaň #LifeChangers, zaměřená na nové vychovatele štěňat budoucích asistenčních psů, dobývá svět
Mezinárodní týden asistenčních psů, který letos slavíme v týdnu od 4. do 11. srpna, byl založen s cílem ocenit všechny obětavé a pracovité asistenční psy. U této příležitosti zahájila mezinárodní organizace ADI (Assistance Dogs International) celosvětovou kampaň #LifeChangers. ADI, která je přední světovou organizací pro tvorbu norem a akreditací v oblasti výcviku asistenčních psů, chce prostřednictvím kampaně především přilákat nové zájemce o dobrovolnickou práci při výchově štěňat budoucích asistenčních psů.
V průběhu celého týdne se týmy asistenčních psů stávají hvězdami videokampaně, která celosvětově oslavuje jejich neúnavnou práci a přínos pro lidi s handicapem. Od USA po Dánsko, od Austrálie po Jihoafrickou republiku – kampaň ADI #LifeChangers představuje inspirativní příběhy asistenčních psů a jejich páníčků z celého světa.
Ke kampani se připojila také česká organizace Helppes, která se výcvikem asistenčních psů zabývá více než 20 let. Mezi těmi, kteří vyprávějí své příběhy v kampani #LifeChangers, je také Marek a jeho čtyřnohý parťák Rey: „Rey odhalí mé záchvaty dříve, než nastanou, a hlídá mě, když mám epileptický záchvat,” vysvětluje Marek, jehož signálního asistenčního psa Reye vycvičila organizace Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené v Praze v České republice. „A pak mě olízne, aby mě probudil!”
Dalšími hrdiny jsou veterán ozbrojených sil Greg trpící posttraumatickou stresovou poruchou a jeho pes Reilly, jehož vycvičila organizace See Differently v australském Adelaide: „Reilly mi pomáhá chodit ven a mnohem více si užívat života. Změnil mi život k lepšímu,” říká Greg.
„Každý rok tito úžasní asistenční psi změní život desítkám tisíc lidí na celém světě,” říká výkonná ředitelka ADI Chris Diefenthaler. „Ale celosvětový nedostatek dobrovolníků pro výchovu štěňat spolu s poptávkou po asistenčních psech převyšující obvyklou míru, to vše má bezprostřední dopad na lidi, kteří asistenční psy potřebují nejvíce. Stačí se podívat na tyto inspirativní příběhy, které, jak doufáme, přimějí další dobrovolníky, aby se přihlásili.”
Se svými příběhy se svěřilo na kameru více než 40 lidí s postižením z celkem 15 zemí. Každý rok více než 200 členských organizací ADI vycvičí a umístí tisíce vodicích, asistenčních a signálních psů pro nevidomé, lidi trpící autismem, omezenou mobilitou, posttraumatickou stresovou poruchou a dalšími celoživotními handicapy.
Chcete-li se dozvědět více, zadejte na sociálních sítích hashtagy #LifeChangers, #InternationalAssistanceDogWeek a #IADW2024.
Zdroj a foto: HELPPES – Centrum výcviku psů pro postižené