Vybavit středoškoláka vyjde i na 30 000 korun. Jak si s takovým jednorázovým výdajem poradit?
Nový batoh, vybavení, oblečení, ale také elektronika včetně notebooku nebo počítače. Začátek školního roku se dokáže významně zakousnout do vašeho rozpočtu. A čím je dítě starší, tím rostou i výdaje – u středoškoláka se snadno vyšplhají až ke 30 tisícům. Jak zvládnout zářijové nákupy, aniž byste příliš jednorázově zatížili rodinné finance?
Velké výdaje řeší každý rok v září především rodiče prvňáčků, kteří nakupují kompletní výbavu a běžně se dostanou i na částku okolo 6 000 Kč. A další zásadní zlom pak přichází s nástupem dítěte na střední školu. I když se požadavky jednotlivých škol samozřejmě liší, vysokým výdajům se nevyhnete. Kromě pracovních a výukových pomůcek se totiž drtivá většina středoškoláků neobejde bez počítače – ideálně notebooku, který si mohou v případě potřeby vzít i do školy nebo na praxi. Na rodiny tak čeká výdajové tornádo, a v případě dvou a více dětí i hrozba toho, že platby nebudou mít z čeho uhradit.
Pozor na spotřebitelské úvěry s navýšením
Jak si s vyššími jednorázovými nákupy poradit? Pokud se rozhodnete zaplatit dvacet tisíc za notebook z běžného účtu, budou vám pravděpodobně peníze chybět další měsíc. Některé domácnosti volí cestu spotřebitelského úvěru. Ten je však poměrně rizikový, hrozí nemalé sankce při porušení podmínek, a navíc potřebnou částku přeplácíte a dál tak krátíte rodinné finance. U velkých nákupů se proto vyplatí platbu rozložit na více bezúročných splátek.
Někteří obchodníci nabízejí možnost rozdělit celou částku na třetiny – buď sami, nebo využívají rozloženou platbu od specializované společnosti. Mezi platebními metodami na českých e-shopech můžete narazit třeba na Třetinu od Skip Pay. S tou za zboží zaplatíte svou platební kartou, ale ve třech splátkách bez navýšení – první se strhne hned, další automaticky z karty za 30 a 60 dnů, a vy tak nemusíte hlídat splatnost.
„Platby na začátku roku umí s rodinnými financemi zahýbat a málokdo zvládne nakoupit pomůcky pro více dětí spolu s například povinnou sportovní výbavou a elektronikou, aniž by musel sáhnout do úspor. Nákup na Třetinu situaci ulehčí, protože další splátka se strhne v době, kdy už má kupující na účtu novou výplatu – a na rozdíl od klasického spotřebitelského úvěru také kupující nepřeplácí,“ říká Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay.
Jak fungují jednotlivé produkty?
Půjčka
Půjčit si můžete od známého – jak peníze, tak jakoukoli hmotnou věc, třeba sekačku na trávu. Není to finanční produkt, ale občanskoprávní závazek – smlouva. Případný úrok se řeší buď smluvně, nebo zákonem. Pokud si půjčujete od banky nebo nebankovní společnosti, jde o spotřebitelský úvěr.
Spotřebitelský úvěr
To, čemu se běžně říká „půjčka“. V rámci této služby si půjčujete od banky nebo nebankovní instituce, která má oprávnění od ČNB půjčovat peníze. U spotřebitelského úvěru musíte počítat s navýšením – vrátíte víc peněz, než kolik jste si půjčili. Zato ovšem můžete splácet obvykle několik měsíců i let.
Odložená platba
Zvláštní druh spotřebitelského úvěru, který poskytují některé nebankovní instituce. Můžete si půjčit, a pokud zaplatíte ve stanovené lhůtě, například 30 nebo 50 dnů, neplatíte žádné úroky – vrátíte přesně tolik, kolik jste čerpali. Někteří poskytovatelé si za využití služby mohou účtovat poplatek. Pokud lhůtu překročíte, vždy následují poplatky, které má každý poskytovatel stanovené individuálně. Výhoda je, že zatímco běží lhůta, nejsou v tom „vaše“ peníze – pokud se rozhodnete zboží vrátit nebo ho úspěšně reklamujete, nemusíte čekat, až vám obchodník vrátí peníze.
Rozložená platba
Další druh spotřebitelského úvěru, kde u některých obchodníků můžete koupit zboží a zaplatit za něj pouze část ceny – obvykle třetinu – platební kartou. Další dvě třetiny se vám automaticky strhnou z účtu po 30 a 60 dnech. Pokud si ohlídáte, že v tu dobu budete mít na účtu dostatek peněz, služba je opět zdarma – bez poplatků.
Nepřeceňte rodinný rozpočet
Odložení plateb nebo rozložení plateb na třetiny zdarma může s výdaji skutečně pomoci – je ale potřeba pamatovat, že jde stále o druh úvěru. A úvěr je dobrý sluha, ale zlý pán. BNPL (z anglického buy now, pay later), jak se tyto služby souhrnně nazývají, vám skvěle poslouží, pokud jen potřebujete překlenout období do výplaty a nechcete kvůli tomu sahat do úspor. Vždy ale myslete na to, abyste částku byli schopni včas splatit a předem si ověřte, kolik na to máte času, aby služba zůstala zdarma. Vyhnete se tak poplatkům za pozdní splacení a dalším nepříjemnostem, pokud byste nespláceli řádně – taková služba zdarma by se vám pak ve výsledku mohla dost prodražit.
Potřebuje vaše dítě nutně nejnovější model? Nedalo by se některé zboží koupit repasované? Takové úvahy vám pomohou ušetřit. Každopádně je před každým nákupem dobré si položit následující otázky.
- Koupili byste toto zboží, kdybyste neměli k dispozici limit odložené platby?
- Máte našetřenou dostatečnou rezervu, abyste si toto zboží mohli dovolit?
- Zvládnete případný nenadálý výdaj, pokud si koupíte toto zboží?
- Je toto zboží dobrá koupě za rozumnou cenu?
Podle Tomáše Krásného vám s kontrolou může pomoci i odložená platba – zároveň ale platí, že hlavní slovo máte ve svých finančních rozhodnutích vy. „Kvalitní poskytovatelé odložených plateb sami hlídají, aby se jejich klienti nedostali do problémů. Například Skip Pay u odložené platby v rámci skóringu prověří, jestli je klient schopný splácet, a umožní mu čerpat pouze takovou částku, kterou dokáže bez obtíží splatit. Díky tomu se u nás počet nákupů, které nebyly uhrazeny včas, pohybuje pod hranicí 1 %.“
Málokdo ví, že pojištění může být i zdarma
Pořídili jste dítěti nový notebook nebo telefon a teď trnete, aby se nestala nehoda? Nepodceňujte pojištění – řada lidí ho považuje za zbytečně drahé, ale vždy jen do té doby, než dojde k pojistné události – třeba v případě, kdy počítač někdo ukradne, dítě ho zapomene v autobuse nebo se třeba jen stylová sportovní lahev na pití v batohu „rozhodne“, že už nebude těsnit. A někdy prostě elektronika přestane fungovat jen tak, a vy budete mít plnou hlavu starostí, kde rychle vzít na nový notebook a jak vyřešit reklamaci či opravu toho starého.
V takovém případě vám pojištění ušetří nemálo starostí. Prodejci často k elektronice nabízí doplňkové ochranné služby – pojištění a prodloužení záruky. Zvláště u dražší značkové elektroniky ale jejich cena snadno přidá k účtence klidně i vyšší jednotky tisíc korun. Vyhledávejte tedy příležitosti, jak na těchto službách ušetřit.
„Uživatelé Skip Pay, kteří platí platební kartou v rámci balíčku MAXI, získají k té nejčastěji kupované elektronice nad 1500 Kč zdarma prodloužení záruky na tři roky a pojištění proti krádeži a rozbití na jeden rok – ušetří tak tisíce za služby, které fakticky prodlouží životnost zboží,“ říká Tomáš Krásný. „Navíc díky balíčku MAXI získají možnost odložit si zdarma platbu až 50 000 korun, a to až o 50 dní. I to se hodí, pokud se výdaje nasčítají. Zároveň až do doby, než svou útratu vyrovnají, nenechávají nikde ‚viset‘ své peníze. Zákazníci tak mohou nakupovat nejen elektroniku bezpečně i na neznámých e-shopech, se kterými třeba dosud nemají zkušenost a kde vychází pouze z recenzí.“
Z hlášení o pojistných událostech
„Na školním výletě do místní obory se jelen, zvyklý na návštěvníky, kteří zvěři nosí zeleninu, dožadoval krmení pomocí úderů parohy. Fotícímu studentovi vyrazil prvním úderem z rukou telefon a při druhém (poškozený student před zvířetem couvl) telefon pro jistotu rozšlápl. Poškozený vyvázl s modřinou, telefon s popraskaným displayem a promáčknutou zadní stěnou.“
„Chytré hodinky sice slibovaly voděodolnost, nedopatřením však zůstaly v kapse sportovních kalhot před tříhodinový pracím cyklem, který zřejmě limit voděodolnosti překonal – display sice po dokončení praní hlásil: „Aktivita dokončena,“ ale problikával a po několika dnech hodinky zhasly nadobro.“
Foto: archiv