Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Češi jsou národem chalupářů. Jaká je aktuální situace na trhu s chatami a chalupami?

Letní sezóna tradičně přináší zvýšený zájem o rekreační nemovitosti a rok 2024 není výjimkou. V České republice, známé svou chatařskou a chalupářskou kulturou, jsme v posledních letech byli svědky významných změn, které ovlivňovaly jak ceny, tak oblibu jednotlivých regionů.

Ve druhém čtvrtletí roku 2024 došlo k nárůstu zájmu o chaty především v Královéhradeckém kraji a v Praze, kde Průměrné ceny chat a chalup vzrostly o 10 a 11 %*). Tento trend je podpořen nejen zájmem o osobní rekreační využití, ale i investičním potenciálem, roční výnosy z pronájmu u rekreačních objektů totiž mohou často dosahovat až dvojciferných hodnot, což je výrazně více než u běžných rezidenčních nemovitostí. Dostupnost a ceny chat se výrazně liší napříč kraji. Zatímco v Libereckém kraji je průměrná nabídková cena nejvyšší (téměř 4,8 milionu Kč), například v Ústeckém (2,1 milionu Kč) a Karlovarském kraji (2 miliony Kč) je situace opačná.

Covidový boom, kdy lidé hledali útočiště před pandemií a koupili vše, co mělo zahrádku, už ustal. Aktuálně se tak na inzertních portálech množí nabídky na prodeje rekreačních objektů, kdy lze vybírat z přibližně 3 500 nemovitostí s průměrnou cenou 2,5 milionu Kč**).

„Z pohledu rekreačních nemovitostí a případných hypoték aktuálně převažují poptávky po nemovitostech vhodných k celoročnímu užívání. Mnohdy jsou levnější než klasické rodinné domy a v době zvyšujících se cen nemovitostí bývají vhodnou alternativou ke klasickému rodinnému domu,“ doplňuje Daniel Horňák, hypoteční specialista Bidli. Podle Horňáka je u nemovitostí vhodných k rekreačním účelům poptávka po financování hypotékou velmi malá. Během posledních let výrazně vzrostly náklady na bydlení jako takové a pořizovat si nemovitost, kterou budou lidé využívat pouze rekreačně a platit na ni hypotéku, není už ve finančních možnostech většiny klientů.

Nejlevnější rekreační nemovitosti se nacházejí v Praze, protože zde jde převážně o zahradní chatky v koloniích. Naopak v jiných regionech se mezi rekreační nemovitosti počítají i plnohodnotné vesnické zděné domy, které makléři často zařazují do kategorie chaty a chalupy, aby oslovili širší okruh zájemců. „Statistiky zkresluje i podíl nabídek v atraktivních rekreačních oblastech, jako jsou Krkonoše, Lipno nebo Pálava, které mohou výrazně ovlivnit údaje za celý kraj. Na ceny má vliv také vzdálenost od Prahy a Brna,“ říká Marek Pokorný, analytik Portu.

I v případě chat a chalup dávají kupující čím dál více přednost nemovitostem, které nabízejí kombinaci moderního vybavení a udržitelných prvků, jako jsou solární panely a systémy pro sběr dešťové vody. Upřednostňují dobrý technický stav a určitý komfort. Větší důraz kladou i na lokalitu s dobrou dostupností a kompletní občanskou vybaveností.

Pandemie s cenami zahýbala
Ceny chat a chalup v České republice prošly v posledních deseti letech výraznými výkyvy. Během pandemie
covid-19 došlo mezi lety 2020 a 2022 k prudkému nárůstu cen, protože lidé hledali místa pro izolaci a dovolenou v tuzemsku
. Tento trend vedl k výraznému zdražení rekreačních nemovitostí, přičemž ceny ve většině oblastech se téměř zdvojnásobily***)​. Po tomto hektickém období se situace postupně vracela do normálu. V první polovině loňského roku však nabídka začala převyšovat poptávku a ceny klesaly až na třetinu cen „koronavirového“ období. V posledních měsících se naopak situace stabilizuje zpět na úroveň před pandemií. „Zdá se, že poptávka se vrátila na standardní úroveň. Po téměř dvou letech enormního zájmu o chalupy v době pandemie to může působit jako ochlazení trhu, ale pravdou je spíše to, že se situace vrací do normálu z roku 2019,“ vysvětluje Pokorný.

Láká i rekreace v zahraničí
Kvůli zdražování nemovitostí v Česku stoupá zájem o nákup nemovitostí v cizině, zejména u moře. Tento zájem evidují realitní makléři významněji poslední dva roky. Kupují je primárně pro vlastní potřebu rekreace s tím, že je v nevytížených obdobích pronajímají.

Nejčastějšími zeměmi, kde Češi rekreační nemovitosti hledají a nakupují, jsou Španělsko, Itálie nebo Chorvatsko i Rakousko. Průměrná cena v oblíbených lokalitách Čechů za m2 ve Španělsku činí 63 tisíc Kč, V Chorvatsku 85 tisíc Kč, Itálii 64 tisíc Kč a v Rakousku 122 tisíc Kč****), zatímco v Praze stojí průměrně byt 153 tisíc Kč*****).

Rozmáhající se turismus ale v některých státech působí problémy a tamním lidem se nelíbí. Například na španělských ostrovech se v sezoně pohybuje čím dál více turistů, kteří často bydli v apartmánech vlastněných zahraničními turisty. „To zvyšuje cenu nemovitostí, které se pak stávají nedostupnými pro původní obyvatele. Španělská vláda chce proto zpřísnit podmínky poskytování krátkodobých pronájmů. Lze očekávat, že v případě dalšího nárůstu turismu v ostatních destinacích budou podobné kroky podnikat i vlády jiných přímořských států“ uzavírá Pokorný.

Zdroje:
*) Analýza e15, data: bezrealitky.cz, dostupné z: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/nastal-cas-na-nakup-chat-a-chalup-jejich-ceny-na-mnoha-mistech-ceska-klesaji-1416477
**) https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ve-vate-chaty-a-chalupy-zlevnuji-lezaky-pujdou-do-slevy-rika-expert-256474
***) https://forbes.cz/cena-chat-a-chalup-se-za-dva-roky-pandemie-zdvojnasobila-ted-se-ceka-ochlazeni/
****) https://archiv.hn.cz/c1-67340830-velky-prehled-kde-v-zahranici-cesi-nejradeji-nakupuji-nemovitosti-a-o-kolik-jsou-tam-levnejsi-nez-v-tuzemsku
*****) https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/cz/Documents/real-estate/Develop-Index-listopad-prosinec-2023.pdf

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *