Muži pozor! Domácí léčba testosteronu může mít neblahé účinky na vaše intimní zdraví
Testosteron, jinak také známý jako mužský hormon, má přímý vliv na schopnost reprodukce, ale i celkově na tělesnou konstituci, a především psychiku muže. V dnešní době trpí pánové nedostatkem tohoto hormonu, a proto je na trhu celé množství doplňků stravy s jeho obsahem. Jejich užívání sice některé problémy vyřeší, ale zároveň má negativní dopad na tvorbu spermií. Jaký léčebný postup zvolit, vysvětluje MUDr. Lukáš Bittner, vedoucí lékař andrologie ISCARE.
Testosteron je hormon vznikající převážně v mužských varlatech. Jeho hladina je závislá na věku, denní době ale i genetické predispozici jedince. Obecně lze říci, že muži mají nejvyšší koncentraci testosteronu během 18. – 20. roku věku, kdy je organismus připraven k reprodukci. Více testosteronu je ráno, a naopak k večeru hladina klesá. Optimální hodnoty jsou 12-40 nmol na litr krve. Pokles pod 12 nmol/l se považuje za sníženou hodnotu. Jeho nedostatek jde ruku v ruce s únavou, nízkým sexuálním libidem, poruchami erekce, tloustnutím, úbytkem svalů, vypadáváním vlasů a mnoho dalšího.
„Správný vývoj spermií je závislý na dostatečné hladině testosteronu. Při nedostatku testosteronu ještě dříve, než se projeví změny ve spermiogramu, pociťuje muž únavu, nedostatek libida a horší sexuální výkonnost,“ prozradil MUDr. Lukáš Bittner, urolog a sexuolog z kliniky ISCARE.
Pokles produkce testosteronu je přirozený s přibývajícím věkem. Zejména po dovršení 40 let klesá až o 1 % ročně. Klesá ale i mezigeneračně. Podle studií mají dnešní muži ve stejné věkové kategorii až o 20 % testosteronu méně, než tomu bylo před 20 lety. Testy dokonce odhalily, že už současní třicátníci mají výrazný úbytek testosteronu. Jedná se o důsledek současného způsobu života – chemické látky ve vzduchu, v potravinách, nedostatek pohybu aj.
Nízkou hladinu testosteronu muži někdy řeší užíváním volně prodejných doplňků z lékáren, případně preparáty nakoupenými na internetu, to s sebou nese ale velké úskalí. „Mnohé volně prodejné přípravky slibující zvýšení hladiny testosteronu nejsou účinné a užívání syntetického testosteronu sice vyřeší zmíněné příznaky, ale současně zhorší tvorbu spermií. U mužů, kteří se potýkají s nedostatkem testosteronu a plánují potomky je třeba zvolit jiné formy léčby – stimulaci tvorby vlastního testosteronu,“ vysvětluje lékař. Pro stanovení správné léčby je vhodné změřit hladinu testosteronu pomocí odběru krve. Krev je odebírána v ranních hodinách, kdy je hladina hormonu nejvyšší. Základním vyšetřením mužské plodnosti je potom spermiogram. Pro podstoupení spermiogramu je nutná 2-5 denní pohlavní abstinence, aby bylo možno naměřené hodnoty co nejlépe interpretovat. Na spermiogram i k andrologovi je možné se objednat kdykoliv. Výsledky všech vyšetření se dozví na následné konzultaci s lékařem. Více o akci: https://www.iscare.cz/cs/specializace/reprodukcni-medicina
Foto: archiv