Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Výživové doplňky užívá každý den pouze 25 % Čechů, nejčastěji ženy z velkých měst

Výživové doplňky patří do skupiny nejoblíbenějších produktů na podporu zdraví. Při jejich výběru  dají Češi sami na sebe, informace většinou hledají na internetu.

Ročně prodej výživových doplňků roste o desítky až stovky procent. Dokazují to čísla z rozsáhlého průzkumu Pilulka.cz a výzkumné agentury Behavio, který byl realizován na reprezentativním vzorku 1 000 lidí.

17 % Čechů neužívá žádné výživové doplňky. Nejčastěji po nich sáhnou ti, kteří jsou sami či v psychické nepohodě
Výzkum Pilulka.cz a agentury Behavio ukázal, že pouze 25 % české dospělé populace užívá v nějaké formě výživové doplňky každý den, 19 % z nich několikrát týdně a 15 % několikrát za měsíc, 17 % z nich výživové doplňky neužívá vůbec. Nejčastěji po nich sáhnou lidé z velkých měst nad 10 tisíc obyvatel, kteří mají vážnější finanční problémy, a také ti, kteří se ocitají v psychické nepohodě. Pravidelně – denně či několikrát týdně – je nejvíce užívají ovdovělí (30 %), rozvedení (30 %) či svobodní  (29 %).

Suplementy užívají častěji ženy než muži
Doplňky stravy užívají častěji ženy (31%) než muži (18 %). „Historicky nejvíce nakupují na internetu ženy, což dokazují i naše data z prodejů. V kategorii výživových doplňků pro ženy jsme meziročně za první čtyři měsíce tohoto roku zaznamenali téměř 300% nárůst v zimním období. Z tohoto usuzujeme, že jde o trend spojený se zvýšením onemocnění v zimním období, s prevencí i naplňováním zákaznických potřeb,“ komentuje nákupní chování a získaná data z prodejů Petr Kasa, zakladatel Pilulka.cz. „Výživové doplňky je určitě dobré užívat při infekcích a při podezření na nedostatek minerálů či vitaminů, v období respiračních infekcí,“ přibližuje praktická lékařka MUDr. Hana Matějková. MUDr. Matějková vnímá ze své praxe větší zájem o doplňky stravy také u těhotných žen. „Těhotné ženy asi nejvíce přemýšlejí nad léky a doplňky a nebojí se přijít k lékaři a poradit se s ním. Výhodou je i možnost těhotenských doplňků stravy. Určitě nenahradí zdravou vyváženou stravu, ale mohou pomoci s řadou nežádoucích příznaků v těhotenství. Je jen třeba, aby je maminka užívala v době, když jsou nevolnosti nejmenší,“ říká praktická lékařka MUDr. Hana Matějková.

Výživové doplňky jako třešničky na dortu
Nutriční terapeut Miloslav Šindelář z Institutu moderní výživy v podcastu Pilulka.cz  Životozprávy zdůrazňuje, že každý potřebuje jiný výživový doplněk. „Člověk se musí zaměřit na to, co mu chybí. To znamená, že doplňky stravy fungují hlavně v tom případě, když máme ve stravě něčeho nedostatek.“  Také je podle Miloslava Šindeláře důležité zaměřit se na to, proč daný doplněk stravy chceme užívat, protože pokud jeho význam a použití neznáme, je vysoká pravděpodobnost, že bude pro nás zbytečný. „Když vám například lékař zjistí nízkou hladinu vitaminu D v krvi, v tu chvíli nám samozřejmě suplementace pomůže. Když chcete například zlepšit výkon v cyklistice a jde vám o každou vteřinu, měli byste přemýšlet o zařazení kofeinu před závodem. Případně pokud je vám přes 60 let a chcete si udržet dobré zdraví a kognitivní výkon, dává smysl zařadit suplement s obsahem kreatinu anebo vitaminy ze skupiny B,“ shrnuje Miloslav Šindelář.

Benefity doplňků stravy jsou široké. Některé z nich pomáhají optimalizovat zdraví a fungují na principu toho, že doplníme hladinu určité deficitní látky na optimální úroveň – jako příklad si můžeme uvést omega-3 mastné kyseliny nebo již zmíněný vitamin D, případně kyselinu listovou v těhotenství. Další z nich fungují naopak jako ergogenní látky a prokazatelně zvyšují fyzický nebo psychický výkon (např. kofein). Můžeme také přijímat některé antioxidanty či protizánětlivé látky, které nám mohou podpořit zdraví. „Výživové doplňky je však potřeba brát jako jakousi třešničku na dortu. Doplňky stravy by už měly jen doplňovat pestrou a vyváženou stravu – od toho jejich název ,doplňky‘. Nikdy by ji neměly nahrazovat, upozorňuje Šindelář.

Lidé se o podporu výkonu zajímali od nepaměti
Zajímavostí je, že historie moderních doplňků výživy se začala psát v polovině 20. století, přičemž  suplementace jako taková bylo známá už před tisíci lety. Existují například záznamy na sumerských hliněných destičkách, na nichž jsou zmínky o použití opia, lékořice, tymiánu či hořčice. Užívání látek na podporu výkonu je však jistě ještě starší než písmo.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *