Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Udržitelné materiály v interiéruUdržitelné materiály v interiéru

Ekologičtější bydlení a ochrana životního prostředí se z nepopulárního tématu pomalu stává nezbytností. Pokud svůj domov zařídíme trochu „zeleněji“, odměnou nám navíc může být nejen dobrý pocit, ale i útulnější domácnost a nižší náklady na její provoz. Jaké materiály zvolit?

Ekologické materiály oken
Udržitelnost bydlení začíná už u oken, kde zda přirozeně ekologický materiál platí jednoznačně přírodní dřevo. Kromě dlouhé životnosti, která při správné péči může být klidně i více než 100 let, je jejich výhodou elegantní nadčasový vzhled, ale i jedinečné vlastnosti! „Dřevěná okna velmi dobře tepelně izolují, takže v interiéru výborně chrání před chladem, větrem i vlhkostí, jsou ekologicky šetrná a navíc vynikají dlouhou životností. Při pravidelné péči vydrží klidně 100 a více let. Díky vysoké tvárnosti a pevnosti lze navíc ze dřeva vyrábět i okna atypických tvarů nebo velkých rozměrů,“ prozrazuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč, a pokračuje: „Kvalitní dřevěná okna se vyrábí z prvotřídních vícevrstvých lepených hranolů. Naprosto nevhodné a podle normy i nepřijatelné pro výrobu oken je dřevo z polomů. Může totiž mít zpřetrhaná vlákna, může být napadené kůrovcem nebo zasažené hnilobou.“ Při produkci dřevěných oken navíc mohou výrobci počáteční materiál zcela využít a odpad z výroby recyklovat. Například ze vzniklých pilin lze ve speciálním zařízení vyrábět palivo, které se pak dále bezezbytku využije, například při samotné výrobě.

Mimořádně dlouhou životnost dřevěných oken zásadně ovlivňuje také jejich povrchová úprava a dostatečná ochrana před působením vlhkosti. „Dřevěná okna se běžně ošetřují třístupňovou povrchovou úpravou, která je výborně chrání před vnějšími povětrnostními vlivy, ale přesto na nich může napáchat škodu interiérová vlhkost. Z toho důvodu na ně z vnitřní strany nanášíme navíc ještě speciální membránovou úpravu, která dokáže vlhkosti v pronikání do dřeva zabránit,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková ze společnosti VEKRA. Díky tomu se celé okno dokáže chovat podobně jako membrána u sportovního oblečení, která zabraňuje pronikání vlhkosti dovnitř dřevěného rámu okna a zároveň ji nebrání, aby se rychle odpařila pryč.

Udržitelnost z pohledu plastových oken
U oblíbených plastových oken udržitelnost souvisí s co nejdelší životností a kvalitním zpracováním. „Podle nás je udržitelnost oken hlavně v jejich dlouhé životnosti, která úzce souvisí s kvalitou použitých materiálů a samotného provedení okenních prvků. Čím déle vám nová okna vydrží spolehlivě sloužit, tím později je bude nutné vyměnit za nová, čímž se samozřejmě snižuje jejich dopad na životní prostředí. Špičková okna s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi také přispívají k minimalizaci tepelných ztrát a tím se podílí na snížení produkce CO2,“ říká Ing. Milena Tomčíková ze společnosti VEKRA a doplňuje: „Pokud jde například o plastová okna, mnoho výrobců oken vidí udržitelnost v použití recyklovaných materiálů. VEKRA zastává odlišný postoj, podle nás vyhovují požadavkům na ekologii pouze profily z prvoplastu. U oken z recyklovaného plastu nelze doložit, co vše tento materiál obsahuje a nedá se tedy říci, jaké přesně budou mít vlastnosti a jak dlouho vydrží. Proto naše plastová okna vyrábíme výhradně z prvoplastu, kde přesné složení známe a můžeme zaručit jejich bezproblémovou životnost. To z našeho pohledu napomáhá k menší zátěži pro životní prostředí.“ Na udržitelnost bydlení ovšem nemají vliv jen okna jako taková, ale i způsob jejich montáže. Ta je totiž pro dlouhou životnost okna stejně důležitá jako kvalita jeho provedení. Nevhodný postup při instalaci dokáže i to nejkvalitnější okno degradovat. Proto je ideální vybírat okna od takového výrobce, který zároveň dokáže zajistit jejich odbornou instalaci.

Nábytek raději z masivu!
Přírodní dřevo jakožto přirozeně ekologický materiál má své nezastupitelné místo také pro výrobu nábytku. Masivní nábytková dvířka se navíc hodí prakticky do každého interiéru, ať je laděn do rustikálního či moderního minimalistického stylu. „Smrková a dubová nábytková dvířka T.masiv vyrábíme z masivní biodesky, jejíž povrch vybrušujeme do ozdobných fazet a zvýrazňujeme drásáním. Při tomto procesu se kartáčováním odstraní měkká jarní vrstva a dojde tak ke zvýraznění přirozeně plastické struktury dřeva,“ popisuje Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea, tradičního českého výrobce nábytkových dvířek a panelů, který dále vysvětluje: „Smrková dvířka T.masiv jsou konstruována jako třívrstvý sendvič ze spárovky, přičemž silnější střední vrstva je orientována kolmo na vnější, díky čemuž se předchází deformacím, jinak zcela běžným u masivního dřeva. Naopak varianta z dubového dřeva je složena z masivních dílů a vyztužena střední příčkou. Vybírat lze z různých druhů frézování čelní strany, a případně i z klasického hladkého provedení s čistými liniemi a zafrézovaným úchytem.“ Dvířka navíc zdobí elegantní zkosené hrany a zaoblené rohy. Povrch je opatřen matným lakem, díky kterému na nich nezůstávají otisky prstů. Masivní nábytková dvířka T.masiv lze navíc lakovat bílým, šedo bílým, šedým a antracitovým odstínem.

Masiv do koupelny? Proč ne!
Oblíbený trend udržitelnosti v podobě maximálního využívání přírodních materiálů v interiéru pronikl i do koupelen. Dříve nemyslitelné použití masivního nábytku v tak vlhkém prostředí je nyní čím dál častější realitou českých koupelen. „Dřevo je materiál, který přirozeně pracuje, a proto se dnes již pro nábytkové plochy nepoužívá masiv tak, jak jsme ho znali dřív – tedy z jednoho kusu fošny či prkna. Aby dřevěná dvířka vydržela kdekoliv v interiéru a nekroutila se, je třeba zajistit protitah v rámci jejich skladby – buď pomocí slepení více vrstev dřeva, nebo rámovou konstrukcí s vyztuženou střední příčkou,“ vysvětluje Ing. Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku, která dále navazuje: „Při výběru je dobré sáhnout raději po tvrdším, mechanicky odolném dřevě, jako je dub, buk či jiná exotická dřevina, která je svým původem na vyšší vlhkost zvyklá. Náš masivní koupelnový nábytek Invence je vyroben z tvrdého dubového dřeva. Ošetřujeme jej vrstvou laku, která zaručuje, že sestava v koupelně zcela obstojí.“ Čím delší životnost dřevěný nábytek má, tím více je udržitelný. Myslete proto i na jeho umístění. Pokud máte možnost uspořádání koupelny měnit, naplánujte ji tak, aby skříňka nebyla v bezprostřední blízkosti vany či sprchového koutu, aby dřevěný nábytek nepřišel s přímým a dlouhodobým stykem s vodou. Pokud se během běžného provozu dřevo vodou postříká a hned otře, tak to zvládne. Jestliže by ale měla voda na masivní dřevěné desce delší dobu stát, časem se to na ní projeví.

Eco friendly akrylát
Pokud dbáte na udržitelnější domácnost, můžete ji vybavit nábytkem nejen z přírodního masivu, ale i eco friendly akrylátu! „Materiál T.acrylic supermat je vyrobený z plně recyklovatelných komponentů bez použití PVC, čímž po ukončení své životnosti představuje minimální zátěž pro životní prostředí,“ říká Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek a panelů. Kromě toho, že je tento nábytkový materiál ohleduplný k přírodě, oceníte ho i pro jeho další vlastnosti. „T.acrylic supermat nabídne interiéru dokonalé matný vzhled a navíc disponuje mimořádnou antibakteriální schopností, kterou mu zajišťují ionty stříbra v krycím povrchovém laku. Samovolně tak eliminuje bakterie, plísně a viry na svém povrchu,“ dodává Martin Dusík z Trachey.

Kvalitní kliky = udržitelné kliky
Udržitelnost interiérového vybavení však nespočívá jen v použití ryze přírodních materiálů – to by bylo u některých prvků navíc jen těžko proveditelné. Zejména co se týče nezbytných funkčních doplňků, jako jsou například kliky, je tak třeba dbát hlavně na jejich kvalitu, aby nám v interiéru vydržely co možná nejdéle. „Kvalita dveřního a okenního kování tkví především v použitém materiálu a následné povrchové úpravě. Nejvhodnějším materiál pro výrobu klik je staletími prověřená masivní mosaz, která vyniká především vysokou pevností, dlouho životností a přilnavostí pro kovové povrchové úpravy. Z tohoto pohledu je pak neméně vhodná také nerezová ocel,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování, a pokračuje: „Navíc aby kliky zůstaly co nejdéle ve svém původním vzhledu bez jakéhokoli poškození, měl by být jejich povrch tvořený skutečnou kovovou vrstvou, nikoliv stříkanými barvami RAL, které jsou velmi měkké a snadno se poškodí.“ Pokud se v rámci snahy o maximální udržitelnost poohlížíte po klikách, které vám vydrží doslova celý život, pak jsou pro vás ideální mosazné kliky s ponechaným základovým materiálem na povrchu – takové kliky postupem času s každým dotykem dozrávají a případné škrábance na nich nebudou téměř vidět.

Titán mezi povrchy
Maximální odolnost dveřnímu kování propůjčují také konkrétní materiály, kterými se jejich povrch opatřuje, jako je například houževnatý titan. „Titan je moderní, vysoce odolný materiál, který se ani po dlouhých letech každodenního kontaktu s lidskýma rukama z dveřní kliky neošoupe, ani neoloupe,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, české rodinné manufaktury vyrábějící designové dveřní kování, a vysvětluje: „Nejedná se totiž o obyčejný nástřik či nátěr… Stojí za tím speciální technologie, kterou se na kování vyrobené ideálně z mosazi nebo nerezové oceli nanese tenká, ale přesto tvrdá vrstva titanu, jež k podkladovému materiálu kliky dokonale přilne. Pro jeho vlastnosti používáme titanový povrch nejen u novinkového systému Magnetic či oblíbených stálic jako MINIMAL a MAXIMAL, ale prakticky napříč celým naším sortimentem.“ Ačkoliv je odolnost nejsilnější stránkou titanu, není však jedinou! Titan dveřnímu kování navíc dodává skutečně luxusní matný vzhled, a to rovnou ve čtyřech barevných variantách – uhrančivé černé, zemité hnědé, stříbřitém chromu a zlatavé mosazi. Tyto odstíny však nemusí pokrývat pouze dveřní kliky či madla, jak dodává Roman Ulich: „Jsme perfekcionisti a záleží nám na detailech. Proto u nás pro dokonalé sladění celého dveřního kompletu můžete titanovým povrchem vybavit také zámek, zárubeň, střelku, panty a v novém systému Magnetic i ovládací magnety, nevyjímaje ani hlavičky montážních šroubů.“

S úsporami energií pomůže i řízené větrání
Udržitelnost bydlení úzce souvisí také se snižováním energetické náročnosti budovy, díky čemuž prospějeme jak svojí peněžence, tak i životnímu prostředí. Součástí moderních domovů by proto měla být rekuperace, s níž nevypouštíme cenné teplo „pánu bohu do oken“. Jak vysvětluje Ing. Roman Šubrt, obchodně technický zástupce pro komfortní větrání Zehnder: „U budov se vzduchotěsnými plášti má řízené větrání s rekuperací tepla až 95% účinnost a lze tak ušetřit až 50 % nákladů na vstupní energie.“

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla zabezpečuje nepřetržitou výměnu a přívod čerstvého venkovního vzduchu, přičemž ten je v zimě odváděným vzduchem ohříván a v létě naopak odpadním chladnějším vzduchem ochlazován. Díky tomu navíc ušetříte za vytápění a klimatizaci. „Pokud je venku 35 °C, zatímco interiér máme nachlazený na 20 °C, otevřením okna si dovnitř sice pustíme čerstvý vzduch, ten ale bude o 15 °C teplejší. Díky řízenému větrání s rekuperací tepla a chladu však lze vyměnit vydýchaný vnitřní vzduch tím venkovním, a přitom odpadním chladnějším vzduchem snížit teplotu toho přiváděného. Ve výsledku tak do domácnosti nepustíme 35°C vzduch, ale například 22°C,“ vysvětluje na příkladu Ing. Roman Šubrt a dodává: „V takovém případě nám stačí, aby klimatizační soustava dochladila pouze o 2 °C, nikoliv o 15 °C. Výsledná úspora se pak rovná množství energie, jenž není potřeba vynaložit na snížení teploty v interiéru.“ Opačně to pak funguje v zimě, kdy si vzduch v interiéru otevřením okny ochladíme a je třeba ho dohřát vytápěním.

TIP: S ještě lepší regulací teploty a vlhkosti vzduchu pomůže klimatický modul
Účinek řízeného větrání s rekuperací lze navíc ještě zdokonalit přidáním klimatického modulu, který umožňuje dodatečnou úpravu teploty a vlhkosti vzduchu. „Klimatický modul Zehnder ComfoClime jsme vyvinuli pro instalaci v rodinných domech, ve kterých je dosaženo vysoké energetické účinnosti. Ty se v létě často přehřívají, což způsobuje nepříjemné vnitřní klima jako například pocit dusna. Úkolem tohoto modulu, který je nadstavbou pro větrací jednotku Zehnder ComfoAir Q, je dochlazování, nebo dohřívání vzduchu v interiéru podle potřeby a ročního období. Dlouhodobým udržováním konstantní teploty tak zvládne v letních měsících plnohodnotně zastoupit klimatizaci. V zimě naopak přiváděný vzduch dohřívá, čímž zajišťuje stabilně vysoký tepelný komfort a optimální vlhkost,“ vysvětluje Ing. Šubrt ze společnosti Zehnder.

Fotovoltaika není pro plechovou střechu žádný problém
Nezbytnou součástí udržitelného domova jsou dnes také fotovoltaické nebo teplovodní solární panely. Při jejich řešení je ale třeba nepodlehnout vidině budoucích energetických úspor a vzít v potaz i to, kam se budou umisťovat – tedy střechu. „Při pořizování fotovoltaické elektrárny je pro mnoho majitelů prioritou její dostatečný výkon, aby se jim investice vyplatila. Už ale často nezohlední nároky střechy. Při nešetrné instalaci panelů pak často vznikají řešení, která mohou být problematická nejen pro vzhled domu, ale i pro funkčnost střechy. U plechových střešních krytin je proto nutné dát pozor na vhodný způsob ukotvení panelů,“ upozorňuje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM předního českého výrobce plechových střech. Většina firem totiž panely kotví skrz plechové krytiny do podkladní nosné konstrukce. Toto řešení však pro správnou funkčnost střechy nemusí být vždy tím nejlepším. Ukotvení panelu mnohdy vyjde nevhodně v boční části vlny krytiny, v místě různých oplechování, nebo v těsné blízkosti střešních oken. Taková místa ale nemusí být trvale utěsnitelná. Kov navíc přirozeně dilatuje, což může časem vést ke vzniku netěsností a pod střechu může dokonce začít zatékat. Jak se tomu vyhnout? „Bezproblémovou kompatibilitu fotovoltaických nebo teplovodních solárních panelů a profilované střešní krytiny zajistí speciální držáky SATJAM Solar. Nekotví se do podkladu, ale pomocí systémových šroubů s těsněním přímo do krytiny. Umísťují se do horní vlny profilace krytiny. Instalace je tedy snadná a zajistí trvalé utěsnění prostupu bez rizika poškození krytiny,“ vysvětluje Petr Tureček ze SATJAMu. Instalace je tedy snadná a zajistí trvalé utěsnění prostupu bez rizika poškození krytiny.

TIP: Přírodní materiály v lázeňské péči

Udržitelnost se netýká jen našich domovů, ale využívá se i v lázeňské péči, kde léčí například lázeňské vany pro uhličité koupele. A jak fungují? Využívají důmyslnou dvouplášťovou konstrukci, díky které prudce ohřejí léčivou minerální vodu na 34 až 36 °C, čímž si tělo při vstupu myslí, že cítí chlad, který ale časem odezní. „Minerální voda pro uhličité koupele je ohřívána takzvaně šokově, což znamená, že se ve vaně rychle zahřeje pomocí páry o vysoké teplotě, která se nachází v prostoru mezi dvěma plášti, ze kterých je vana složena. Tím, že se voda ohřeje rychle, neuniká léčivý oxid uhličitý. Při pomalém ohřevu by naopak mohlo množství klesnout a snížit účinky léčby,“ doplňuje principy ohřevu vody lékař luhačovických lázní MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a. s., a dodává: „Pro správný výsledek celé procedury, a to platí i pro koupele ve zlatých vanách, je nezbytné zůstat ležet nehybně, mít celé tělo ponořené až po ústa a nechat na sebe ulpívat léčivé bublinky.“ I když se to na první pohled nemusí zdát, samotná procedura v podobě uhličité koupele tělo dostatečně unaví.

Připraveno ve spolupráci se společnostmi Dřevojas (www.drevojas.cz), M&T (www.kliky-mt.cz), SATJAM (www.satjam.cz), Trachea (www.trachea.cz), VEKRA (www.vekra.cz), Zehnder (www.zehnder.cz) a Lázně Luhačovice, a.s. (www.lazneluhacovice.cz).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *