Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Česko prožívá energetickou revoluci: digitalizace sítě a komunitní energetika

Začátkem prázdnin začala Česká republika s instalací chytrých elektroměrů do domácností s roční spotřebou nad 6 MWh. Do roku 2027 proběhne instalace více než 1,2 milionu moderních měřičů. Česko se tak začíná v digitalizaci energetiky přibližovat evropskému standardu. Nové elektroměry umožňují efektivnější využívání elektřiny, lepší koordinaci zatížení distribuční sítě a minimalizují krádeže elektřiny a nelegální manipulaci s měřiči. Díky digitálním elektroměrům je navíc do provozu uveden také systém sdílené energetiky.

Od 1. července začala v Česku na základě směrnice Evropské unie instalace moderních chytrých elektroměrů. V první fázi, tedy do poloviny roku 2027, by mělo dojít k osazení více než 1,2 milionu odběrových míst inteligentními měřiči. Primárně získají nové měřiče firmy a domácnosti s roční spotřebou nad 6 MWh. V jiných zemích Evropské unie jsou přitom chytré elektroměry už standardem. Podle Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) mělo 13 zemí EU pokrytí chytrými měřiči vyšší než 80 % už v roce 2022. Česko od července začalo dohánět severské státy nebo například i Francii a Slovinsko, které mají pokrytí přes 90 %.

„Chytré elektroměry zaznamenávají spotřebu odběrného bodu v pravidelných 15 minutových intervalech a data poskytují jak spotřebitelům, tak distributorům. Domácnosti a firmy proto mohou elektřinu využívat výrazně efektivněji a distributoři mohou účinněji plánovat a koordinovat vytížení distribuční sítě,“ uvádí Karel Vaniš, provozní ředitel společnosti NTL Forensics, který se vývojem elektroměrů zabývá už přes dvacet let.

Dosud získávali distributoři informace o spotřebě odběrných bodů zpravidla jednou za rok při fyzických kontrolách měřičů. S inteligentním měřením budou aktuální data k dispozici neustále. „S pravidelným digitálním zasíláním dat o spotřebě v reálném čase se minimalizuje možnost krádeží energií a nelegálních zásahů do měřidel. Vzniká zde ale nové riziko vnějších útoků na data zasílaná měřidly. Spolu s distributory proto pracujeme na vytvoření bezpečného prostředí, v němž by data o spotřebách nebyla ohrožená,“ dodává Vaniš.

Na chytré elektroměry mají nárok také domácnosti s funkčními fotovoltaickými elektrárnami a s povolením přetoků do sítě distributora. Alespoň pokud by se chtěly zapojit do nového systému sdílení energie. Sdílení bude od července umožňovat novela energetického zákona. „Vlastník fotovoltaické elektrárny se může stát aktivním zákazníkem nebo členem energetického společenství. V režimu aktivního zákazníka budou moci zájemci sdílet elektřinu přes celé Česko ve velmi úzké skupině nejvíce 11 výrobců zelené energie a spotřebitelů. V rámci energetického společenství bude elektřinu sdílet lokálně ve skupině nejvíce 1000 výrobců a odběratelů až přes tři okresy se sousedy, s veřejnými budovami nebo s místními podniky,“ říká Anna Michalčáková z Unie komunitní energetiky, která systémy sdílené energetiky v Česku aktivně podporuje.

V současnosti už existuje dvacítka tzv. Enerkomů, projektů místních akčních skupin zaměřujících se na komunitní energetiku a do výzvy ministerstva životního prostředí Zakládání energetických společenství se přihlásilo 85 projektů, z nichž 65 bylo schváleno. „Komunitní energetika funguje velmi dobře už dvě až tři dekády například v Německu, Belgii a dalších zemích západní Evropy a do střední Evropy se koncept teprve dostává. Pro nás bylo velkou inspirací především Rakousko, kde stát komunitám poskytuje metodickou i finanční podporu, a dokonce mají slevu na distribučních poplatcích dle toho, jaké úrovně napětí ke sdílení využívají,“ dodává Michalčáková.

Aby se mohla komunitní energetika i efektivní využívání dat z chytrých elektroměrů rozjet naplno, bude nezbytná i modernizace rozvodové elektroenergetické sítě. Distributoři jsou si toho vědomi a do modernizace každý rok proto investují nemalé prostředky. ČEZ Distribuce uvádí, že do modernizace a digitalizace rozvodové sítě má v letošním roce v plánu investovat 18,6 miliardy korun. Obdobně zvyšuje své investice i druhý největší dodavatel elektřiny EG.D, který letos do modernizace investuje částku 8,15 miliardy korun.

K decentralizaci a digitalizaci energetiky také výrazně přispěje vznikající Energetické datové centrum (EDC). To bude zajišťovat správu aktuálních dat o spotřebě a výrobě elektřiny a jejich zprostředkování směrem k obchodníkům, distributorům a správcům přenosové soustavy. Nový úřad také bude zajišťovat datový tok o sdílení elektřiny a zaznamenávat údaje o tom, kolik elektřiny jednotliví samovýrobci vyrábějí, a kolik jí poskytnou pro sdílení s ostatními účastníky trhu. Funkce EDC v přehledném a spravedlivém fungování komunitní energetiky proto podle ministerstva průmyslu a obchodu bude zcela zásadní.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *