První návštěva u gynekologa: Co čekat a jak se na ni připravit?
První návštěva u gynekologa může být pro mnohé ženy stresující, avšak pravidelné gynekologické prohlídky hrají klíčovou roli v prevenci závažných onemocnění. Jak vysvětluje gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná, „gynekolog je zde proto, aby pomohl s ochranou vašeho zdraví a zajistil včasné odhalení případných problémů. Důležitá je otevřená komunikace mezi lékařem a pacientkou, což může významně přispět ke klidnému průběhu vyšetření.“ Ať už čeká první návštěva vás, nebo se na ni chystá vaše dcera, zde je několik doporučení, jak se na ni připravit.
Co si připravit před prohlídkou
Sepište si seznam otázek, které byste chtěly lékaři položit. Může se jednat o dotazy týkající se menstruačního cyklu, antikoncepce nebo jakýchkoliv potíží, které vás trápí. Připravte si také informace o vaší zdravotní historii, včetně zdravotních problémů v rodině. Zvlášť důležitá je historie matky, babičky a sourozenců, zejména jejich závažná onemocnění, jako je rakovina děložního čípku či prsou.
Preventivní prohlídka je 1x ročně hrazena z veřejného zdravotního pojištění a je bezplatná. Některé ordinace, zejména v Praze, si stanovují poplatek za registraci nebo použití jednorázových vyšetřovacích zrcadel. O pravidlech ordinace se raději předem informujte.
Co si vzít s sebou
Přineste si kartičku pojišťovny, případně seznam léků, které užíváte. Vezměte si s sebou menstruační kalendář nebo alespoň datum začátku a konce poslední menstruace. Oblečte si něco pohodlného, co lze snadno svléknout. Ideální jsou volné sukně nebo šaty, které si můžete před prohlídkou vyhrnout. Případně kalhoty a dlouhé triko. Doporučujeme také vzít si s sebou vlhčené ubrousky bez parfemace pro osvěžení před vyšetřením.
Jak to probíhá poprvé na gynekologii?
První část návštěvy zahrnuje rozhovor s lékařem o vašem zdravotním stavu a menstruačním cyklu. „Připravte si datum posledních měsíčků, zda a čím jste byla očkována proti rakovině děložního čípku a nebojte se svěřit s nepravidelnostmi cyklu či jinými gynekologickými problémy,“ vyjmenovává Koutná. Následně si odstrojíte oblečení na spodní polovině těla. Ordinace je vybavena převlékárnou, kde si můžete oblečení ponechat. Lékař provede základní vyšetření, které může zahrnovat měření krevního tlaku, vážení a vyšetření prsou. Samotné gynekologické vyšetření se provádí vleže a je zaměřeno na pohlavní ústrojí. „Lékař vyšetřuje pohmatem, pomocí tzv. zrcadel, které se zavádí do pochvy a kontroluje děložní čípek a odebírá stěr tzv. cytologie,“ vysvětluje MUDr. Koutná. Výsledky stěru jsou sdělovány s odstupem 1-2 týdnů.
Pokud žena ještě neměla sexuální styk, neprovádí se kolposkopie ani stěr z děložního čípku, místo toho se provádí ultrazvuk přes břicho. Po prohlídce bude čas na další otázky a diskuzi. Lékař může poskytnout informace o antikoncepci, prevenci pohlavně přenosných nemocí a dalších tématech. Před návštěvou gynekologie není nutné se holit. „Je na každém, jestli se oholí nebo ne, lékař nehodnotí vzhled,“ uzavírá MUDr. Kristýna Koutná. Stačí provést běžnou hygienu. V tomto ohledu mohou být užitečná intimní mýdla české značky GYNELLA s jemným složením bez parfémů a agresivních složek, jež vám zajistí pocit čistoty a pohodlí. „Na trhu je mnoho produktů a výběr není vůbec jednoduchý. Intimním partiím prospívá zejména kyselina mléčná, která má zklidňující účinky, pomáhá udržovat přirozené pH, a tím i zdravou vaginální mikroflóru,“ říká Petra Šlachtová, expertka na intimní péči značky GYNELLA.
Kdy poprvé na gynekologii?
První prohlídka by měla proběhnout kolem 15. roku věku nebo při zahájení sexuální aktivity. Je důležité začít pravidelné kontroly včas, aby se předešlo případným zdravotním problémům. Gynekologické vyšetření může být nepříjemné, ale není bolestivé. Důležité je pokusit se zmírnit obavy a uvolnit se. Mějte na paměti, že jde o vaše zdraví.
Pravidelné návštěvy gynekologa jsou klíčové pro zdraví každé ženy. Nebojte se klást otázky a informovat lékaře o všech svých obavách. Prevence je nejlepším způsobem, jak se postarat o své zdraví.
Pro každodenní intimní hygienu se hodí mycí pěna GYNELLA® Intimate Foam. Přípravek podporuje rovnováhu poševního prostředí a pomáhá tak zejména ženám, které s vaginálními infekcemi bojují často. Kyselina mléčná vyvažuje pH pěny tak, aby odpovídalo poševnímu prostředí dospělých žen. Přípravek funguje jako 2v1 a lze jej použít také při holení, obsažené Aloe vera zklidňuje a zmírňuje červené pupínky vzniklé podrážděním. Aloe pokožku rovněž detoxikuje, dezinfikuje a zmírňuje pocity svědění či pálení. Další složkou je panthenol, který má především regenerační funkci, a navíc zmírňuje zarudnutí. Mycí pěnu GYNELLA® Intimate Foam zakoupíte v lékárnách a na e-shopu www.gynella.com, doporučená cena je 175 Kč.
GYNELLA Intimate Wash
Je samozřejmostí použít na obličej jiný krém než na tělo. Ale speciální péči bychom měli stejně tak dopřát i intimním partiím. Běžný sprchový gel nebo mýdlo pro ně není to pravé, může dráždit, způsobovat pálení a narušovat pH. Dopřejte své citlivé pokožce správnou péči na míru s intimním gelem GYNELLA Intimate Wash. Zakoupíte na e-shopu www.gynella.com a v lékárnách. Cena: 179 Kč
Tímto si vás získá:
- Obsažená kyselina mléčná podporuje vyvážené pH intimních partií.
- Borovicová silice jemně čistí a zbavuje pokožku nepříjemného zápachu.
- Zanechává pocit čistoty a svěžesti.
- Při pravidelném používání zamezuje svědění a začervenání.
- V praktickém balení s pumpičkou.
- Vhodný pro každodenní intimní hygienu.
Foto: archiv Shutterstock