Česká populace vymírá – umělé oplodnění brzdí pád
Dnes míří do lavic prvních tříd přes 100 000 dětí. Přestože zní číslo úctyhodně, každý rok množství prvňáčků nelítostně klesá. Stejně jako počet dětí, které se v Česku rodí. Zatímco české porodnice vítají méně budoucích maminek, na kliniky reprodukční medicíny se obrací stále více těch, kteří po miminku touží. A jsou čím dál starší – ve věku, kdy početí dítěte mnohdy brání biologické faktory, zejména věk a s tím spojené zdravotní komplikace. Nejčastějším důvodem pozdních příchodů jsou dle reprodukčních specialistů partnerské vztahy. Čekání na „toho pravého“ – vhodného otce dítěte – se protahuje za biologickou hranici, kdy může žena počít snadno a přirozeně.
„Tolik propíraná kariéra nestojí v cestě za potomkem zdaleka tak jako čekání na ‚správného‘ partnera. Žena často stráví s mužem několik let, než nazná, že není vhodným otcem jejich potenciálního potomka. Nebo se partneři rozejdou z jiných důvodů. Než se znovu seznámí a zjistí, zda je nový vztah pro založení rodiny vhodný, může uplynout řada – bohužel plodných – let,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., předseda výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP.
Loni přišlo jen do největší české kliniky Reprofit pro pomoc tisíce párů – v desetiletém srovnání je to o 93,8 % více. Zvýšil se i věk nově příchozích. „Před 15 lety to bylo 29–30 let, nyní se pohybujeme za hranicí 36 let. Po 35. roku přitom začíná plodnost ženy rychle klesat. Do 30 let věku ženy se v průměru uchytí každé druhé embryo. Od 40. roku se šance na těhotenství výrazně snižuje, asi na 10 %, a od 45. roku je to pak jen 1 %. Přestože medicína pokročila a řadě párů umíme pomoci, nestihnou mít tolik dětí, kolik by si přály. Umělé oplodnění tak populační křivku zásadním způsobem nezvrátí, jen ji zpomalí,“ říká MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař Reprofitu a vědecký sekretář výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP. Žena může v Česku podstoupit umělé oplodnění nejpozději ve 49 letech, do 40 let hradí až čtyři cykly zdravotní pojišťovny.
Nedávná data z Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukázala, že se v prvním čtvrtletí letošního roku v tuzemsku narodilo 20,3 tisíce dětí. „Pokud bude trend pokračovat, znamená to, že letos přivítá ČR jen něco málo přes 80 000 novorozenců. Pro srovnání, v roce 2022 to bylo 101,3 tisíce dětí a v roce 2023 přibližně 91 000 novorozenců – nejslabší číslo za posledních 22 let,“ říká expert na neplodnost MUDr. Machač.
Na trend reagují české kliniky reprodukční medicíny – kromě pokročilých medicínských metod se snaží neplodným párům pomoci například poradenstvím. Například klinika Reprofit v září otevírá v Brně centrum ženského zdraví. „Kromě jednodenní operativy a léčby chronických zánětů u žen radíme mladým lidem, na co si dát při cestě za potomkem pozor. V ordinacích totiž zjišťujeme, že povědomí o lidském těle je u české populace stále mizivé. V centru jsme schopni změřit hladiny hormonů, mužům vyšetřit spermiogram a zjistit, jak na tom lidé s plodností v daném okamžiku jsou,“ vysvětluje MUDr. Otevřel.
V rámci centra ženského zdraví spustil Reprofit – jako první klinika v ČR – program s názvem Podpora na cestě za miminkem. „Začali jsme s podpůrnou pacientskou skupinou na WhatsAppu,“ vzpomíná gynekoložka a fertility koučka Dr. Maria Khutorskaya. „Postupně se služba rozrostla do emoční, psychické a lékařské podpory žen, které usilují o dítě.“ Jak lékařka dále uvádí, dle nejnovějších dat prezentovaných na kongresu Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii až 30 % párů ukončuje předčasně léčbu na klinikách umělého oplodnění kvůli vysoké emoční zátěži. „Tito lidé by měli šanci dítě mít, kdyby vydrželi. Naším cílem je tak pomoci všem, kteří proces umělého oplodnění podstupují, aby neztráceli naději a motivaci,“ pokračuje Dr. Khutorskaya. Pacientkám zdarma nabízí v režimu 24/7 odpovědi na vše, co se jejich zdravotního stavu týče, a také psychickou podporu a koučink. Boří i některé mýty, které jsou s reprodukční medicínou spojené. „Vědění přináší klid,“ dodává lékařka.
Další službou, o niž jeví zájem stále více žen, je tzv, „social freezing“, tedy zamrazení vajíček (oocytů) v plodném věku. „Ženám to umožní prodloužit si biologickou mladost a protáhnout čas početí prvního dítěte do pozdější doby,“ říká MUDr. Machač.
Podle Národního registru reprodukčního zdraví se průměrný věk prvně rodících žen v České republice loni vyšplhal na 29,7 – od roku 2000 tak narostl o téměř 5 let. V Praze činil 31,5. Dle predikcí statistiků bude v dalších letech připadat nejvíce rozených dětí na ženy ve věkové skupině 30–34 let. Úhrnná plodnost (průměrný počet dětí na jednu ženu) má v dalších letech v ČR klesat. Před dvěma lety byla hodnota na 1,63. „Pro přirozenou obnovu populace je potřeba reprodukční číslo 2,1. Za dvě až tři generace to bude obrovská komplikace, protože ve světě nebude dostatek mladých lidí na uživení těch starších. To je koneckonců problém celé západní společnosti. Pokud bude chtít euroatlantická společnost růst, bude muset být závislá na migraci,“ pokračuje MUDr. Otevřel.
O klinice Reprofit
Reprofit vznikl v roce 2006 a v současnosti je jednou z nejvyhledávanějších klinik v Evropě. Na jejím založení se podílel prof. MUDr. Ladislav Pilka, DrSc., díky kterému se v Brně r. 1982 narodilo pomocí IVF první dítě ve střední a východní Evropě. Sesterskou pobočkou brněnské firmy se v roce 2017 stal Reprofit v Ostravě. Na Slovensku Reprofit reprezentují kliniky v Bratislavě a v Martině.
Reprofit jako první klinika v ČR spustil program Podpora na cestě na miminkem spočívající v „koučinku“ žen, které usilují o dítě. Služba je součástí zcela nově otevřeného centra ženského zdraví, které vzniklo k 1. září. Jeho součástí je i 1denní gynekologická operativa, ambulance chronických zánětů a poradna plodnosti.
Klinika úzce spolupracuje mimo jiné na výzkumných projektech s Masarykovou univerzitou, stejně jako s klinikami zaměřenými na zkoumání genetiky a vlivu na plodnost. Více informací na https://www.reprofit.cz/cs/.
Foto: archiv