Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Technologie

Iniciativa AI Tinkers dorazila ze Silicon Valley na ČVUT. Vytvoří prostor pro setkávání vědců i nadšenců do umělé inteligence

AI Tinkers je zastřešující název pro koncept pravidelných setkávání odborníků, kteří se ve své práci zabývají umělou inteligencí, ale i nadšenců z řad bastlířů. Iniciativa vznikla v roce 2023 v Seattlu jako komunita technických expertů, kteří vyvíjejí aplikace založené na strojovém učení, například na velkých jazykových modelech (LLM) a generativní AI.

Rychle se rozšířila přes Silicon Valley po celých USA i jinde ve světě. Pravidelné setkávání těchto odborníků má podpořit experimentování, sdílení znalostí a budování dalších inovací v oblasti umělé inteligence. V Praze nyní vznikla její česká odnož, kterou zakládá prg.ai ve spolupráci s Insane Business Ideas a laboratoří LIMESS, působící na katedře ekonomiky, manažerství a humanitních věd Fakulty elektrotechnické ČVUT.

První setkání pod hlavičkou AI Tinkers proběhlo ve středu 4. září 2024 na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Od klasické konference se však liší. „Návštěvníci slyšeli řečníky, kteří představili technologické či umělecké projekty, akademické výzkumy, bastlící projekty nebo nápady předcházející komerčním projektům a start-upům,” popsal Ing. Marek Miltner z katedry ekonomiky, manažerství a humanitních věd FEL ČVUT, který akci připravuje coby spoluzakladatel laboratoře LIMESS (Laboratory of Intelligent Mobility and Energy Systems for Sustainability).

„Mezi jednotlivými evropskými městy panuje rivalita, kdo založí AI Tinkers a povede se mu ho zavést do širšího povědomí technologické komunity jako prvnímu. Pro Prahu je úspěch, že jsme předběhli Dublin a od založení AI Tinkers v Paříži nás dělí pouhý jeden den. V Budapešti a Varšavě se podobná setkání stále pouze připravují,” upozornil Miltner, který se v rámci svého doktorátu na FEL ČVUT věnuje využití AI v udržitelné energetice a chytré mobilitě.

„Start pražských AI Tinkers je přesně tím typem aktivity, která dál rozvíjí místní ekosystém. Na tomto celosvětovém úspěšném konceptu si cením především jeho otevřenosti při zachování kvality obsahu. Jsem přesvědčený, že ze setkávání tinkererů vzejde řada zajímavých nápadů a projektů. Že jde o iniciativu absolventa našeho programu prg.ai Minor je už jen milým bonusem,” uvedl Lukáš Kačena, ředitel prg.ai.

Jak využít umělou inteligenci pro tvorbu umění i výhody Chat GPT
Na úvodní setkání dorazili mimo také hosté až ze Silicon Valley – Joe Heitzeberg, jeden z organizátorů globálních setkání AI Tinkers, nebo profesor Ram Rajagopal ze Stanfordovy univerzity, který je zároveň školitelem-specialistou Marka Miltnera.

Profesor Ram Rajagopal vystoupil s přednáškou zaměřenou na AI v energetice. Ta vychází z předpokladu, že navzdory rychlému zavádění nejsou technologie související s adaptací na dekarbonizaci (jako jsou fotovoltaické elektrárny, elektromobily a podzemní vedení) spravedlivě dostupné pro všechny. Profesor ve svém příspěvku nastínil, jak může umělá inteligence pomoci získat data, na jejichž základě by vznikla celostátní databáze solárních instalací, která by umožnila lepší pochopení vzorců zavádění této technologie a poskytla informace pro návrhy pobídek pro spravedlivé zavádění solárních technologií. Profesor Rajagopal v přednášce zmínil i potenciál zlepšení dostupnosti samotné umělé inteligence, aby mohla hrát lepší roli při utváření energetického systému.

V programu vystoupilo šest speakerů, kteří představili své projekty, po každé z prezentací byl prostor pro otázky z publika a diskuzi. Vizuální umělkyně Lenka Hámošová představila používání nástrojů umělé inteligence k vytváření kreativních uměleckých děl. Tomáš David Ye mluvil o aplikaci, která s pomocí umělé inteligence píše články o tématech, které trendují na Googlu a Amazonu. Následoval software developer Pavol Hejný, který nastínil výzvy, s jakými se setkal během dvouleté práce na zlepšování promtpbooku Chatu GPT. Technologii Chat GPT se věnoval i matematik a podnikatel Jakub Bareš. Popsal specifické metody, které se používají k trénování tohoto generativního jazykového modelu k vytváření textů určených k veřejnému vystupování. Petr Baudyš vystoupil s přednáškou na téma tvorby vlastního kvalitního programovacího copilotu do Vim skrze Calude 3.5. Designérka Julie Dítětová ukázala jeden ze svých posledních projektů, v rámci něhož využila technologii strojového učení k vytváření nových vzorů textilií. Vstupními daty jí byly archivní textilie z 18. století.

Další setkání nadšenců do umělé inteligence v rámci AI Tinkers proběhne 15. října 2024, registrace je zdarma.

Zdroj a foto: ČVUT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *