Nechtějí vaše děti ráno vstávat do školy? Na vině může být špatná matrace
S novým školním rokem přichází kromě učení i ranní vstávání a zvykání si na pevný režim. Také vaše děti ráno ne a ne vylézt z postele? Na vině možná není škola ale špatná kvalita spánku. Jedna bezesná noc dokáže pokazit celý následující den. Pokud ale problémy se spánkem přetrvávají, může se to promítnout na celkovém zdravotním stavu. Jak dětem zajistit kvalitní spánek, aby pro ně ranní vstávání nebylo mučení?
Vybírejte matraci, na které byste chtěli prospat třetinu života
Kvalita spánku má přímý vliv na zdraví a psychickou pohodu nejen dětí, ale i dospělých. Pro děti je spánek dvojnásob důležitý proto, aby mohly nejen odpočívat, ale také se vyvíjet a růst fyzicky i emocionálně. Nedostatek kvalitního spánku může vést k horší koncentraci ve škole a nižší schopnosti zapamatovat si učivo. V průměru prospíme třetinu našeho života, je proto důležité pečlivě zvážit, na čem spíme – obzvlášť u dětí, které vzhledem ke svému vývoji potřebují správnou oporu páteře.
Zvýšenou pozornost věnujte především roštu a matraci. Rošt z lamelu podpoří vlastnosti matrace a ta se potom lépe přizpůsobí tělu. „Důležité je vybrat dítěti matraci se střední nebo vyšší tuhostí, ideální jsou ty ze studené pěny. Pokud chcete myslet více dopředu, můžete svému dítku vybrat matrace s dvěma pocity tuhostí. Nejdříve bude spát na tvrdší, a když doroste, může si vybrat měkčí stranu,” vysvětluje Jana Machalová z firmy ProSpánek, zaměřené na prodej vybavení pro zdravý a příjemný spánek a dodává: „Dítě by rozhodně nemělo spát na matraci pro dospělé, která obsahuje anatomické zónování v potahu nebo jádru. Vzhledem k jeho menšímu vzrůstu se tyto zóny v porovnání s dospělým člověkem liší a při ležení na matraci jejich umístění neodpovídá požadavkům těla.”
Nezapomínejte k výběru matrace přistupovat s otevřenou myslí. Ničemu nepomůže, když se necháte pohltit tabulkami a doporučeními a nebudete se řídit individuálními preferencemi dítěte. „Ohledně matrace je nejdůležitější subjektivní pocit dítěte či dospělého. Jednoduše se jim na ní musí dobře spát. Ve studiích vychází jako nejoblíbenější středně tvrdá matrace, která se dokáže částečně přizpůsobit tvaru spícího. Nicméně je to individuální záležitost, proto doporučuji matrace vyzkoušet,“ radí fyzioterapeut Filip Chalupa.
Dodržujte spánkovou hygienu
Správná matrace a rošt jsou prvním krokem ke kvalitnímu spánku. Pozornost zaměřte také na celkové prostředí, ve kterém dítě spí. Zajistěte v dětském pokojíčku dostatek kyslíku větráním a živými rostlinami. Například takový tchýnin jazyk dokáže produkovat kyslík a zároveň ze vzduchu odfiltrovat běžné domácí toxiny. Snažte se v pokoji před spaním minimalizovat hluk a světlo. Tma přispívá k tvorbě „spacího hormonu“ melatoninu, proto se ujistěte, že je místnost maximálně zatemněná. V pokoji, kde spíme, bychom měli udržovat vhodnou teplotu, nejlépe 18-20 °C. Obecně by měla být teplota o 3-4 stupně nižší než v jiných místnostech.
Důležitou součástí správné spánkové hygieny je i rutina. Spánek je stejně důležitá část dne jako škola, práce nebo jídlo. Naučte děti chodit spát a vstávat ve stejný čas, nejlépe i o víkendu. Vyhněte se těžkým jídlům před spaním a večeři plánujte 3-4 hodiny před ulehnutím do postele. Úkoly nedělejte na poslední chvíli večer, ale naopak se věnujte nenáročným, odpočinkovým aktivitám. Odložte telefony, tablety a televizi alespoň hodinu před spaním a vyměňte je za knihu nebo audioknihu. Proberte, jak se měli ve škole, školce a užívejte si společné chvíle v klidu, než se ráno znovu rozutečete do práce a školy.
Zdroje: ProSpánek, Institut Spánkové Medicíny, ČPZP, foto: archiv